1. Anasayfa
 2. Diğer

Obsesif Ne Demek? (Takıntı)

Obsesif ne demek, obsesif kompülsif bozukluk ne demek, obsesif narsist ne demek, obsesif nevroz ne demek, cinsel obsesif ne demek, obsesif ne demek tdk? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

OKB, hayatı etkileyen rahatsız edici obsesyonlar ve takıntılarla mücadele eden bir zihinsel rahatsızlıktır. Bu yazımızda obsesif ne demek? Sizler için detaylıca araştırdık.

Obsesif ne demek?

Obsesif, istenmeyen tekrarlayan düşüncelerle karakterize edilen bir durumu ifade eder ve genellikle takıntılı davranışlarla ilişkilidir. Düşünceler kişi tarafından kontrol edilemez bir şekilde algılanır ve bireyin normal işlevselliğini ve günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir.

obsesif ne demek
obsesif ne demek

Obsesif kompülsif bozukluk ne demek?

Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB), tekrarlayan obsesyonlar (istenmeyen, rahatsız edici düşünceler) ve kompülsiyonlar (takıntılı davranışlar) ile karakterize edilen bir zihinsel bozukluktur. Obsesyonlar, kişinin zihnini sürekli meşgul eden endişe yaratan düşüncelerdir.

Obsesif narsist ne demek?

Obsesif narsist terimi, hem obsesif kişilik özelliklerini taşıyan hem de narsistik özelliklere sahip olan bir bireyi ifade eder. Bu kişiler, kontrol arayışıyla birlikte kendilerini öne çıkarma ve takdir beklentileri gibi narsistik eğilimleri bir arada gösterirler.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bipolar Ne Demek? (Duygudurum Değişim Bozukluğu)

Obsesif nevroz ne demek?

Obsesif nevroz, bir psikiyatrik bozukluk olan obsesif-kompulsif bozukluğu tanımlamak için kullanılan eski bir terimdir. Obsesif nevroz, kişinin takıntılı düşüncelere ve bu düşünceleri kontrol etmek için tekrarlayıcı davranışlara sahip olmasıyla karakterizedir. Bu terim, günümüzde genellikle obsesif-kompulsif bozukluğun daha yaygın olarak kullanılan terimiyle yer değiştirmiştir.

Cinsel obsesif ne demek?

Cinsel obsesif, obsesif-kompulsif bozukluğun bir alt tipidir ve kişinin cinsel düşüncelerle sürekli olarak meşgul olmasıyla karakterizedir. Cinsel obsesif olan kişiler, istenmeyen cinsel düşünceler, saplantılar veya endişeler yaşarlar ve bu düşünceleri kontrol etmekte zorluk çekerler.

Bu obsesyonlar genellikle kişinin kendi cinsel tercihleri veya saplantılarıyla ilgili olabilir ve kişinin günlük yaşamını etkileyebilir. Cinsel obsesif, bireyin cinsel düşüncelerine karşı takıntılı bir şekilde tepki vermesine ve kompulsif davranışlara yönelmesine neden olabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ampute Ne Demek? (Ampütasyon)

Obsesif ne demek tdk?

“Obsesif” kelimesinin TDK karşılığı “takıntılı” veya “takıntısal” olarak kullanılabilir. Takıntı, kişinin tekrarlayan düşünceler, dürtüler veya davranışlar nedeniyle kontrolünü kaybetme hissi yaşadığı bir durumu ifade eder. Obsesif kişilik veya obsesif-kompulsif bozukluk gibi durumlar, takıntılarla karakterize olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Blog yazma ve sosyal medya içerikleri üretme konusunda son derece yetenekli ve genellikle kişisel gelişim, gündem ve yaşam tarzı gibi konuları ele alan blog yazıları yayımlamaktadır.

Yazarın Profili