1. Anasayfa
 2. Diğer

Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

E-devlet öğrenci belgesi nasıl alınır, öğrenci belgesi pasif öğrenci nedir, öğrencilik belgesi sorgulama nasıl yapılır, ortaokul ve lise öğrenci belgesi nereden alınır hepsi yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

E-devlet uygulaması üzerinden öğrenci belgesi almak ve öğrenciliğiniz sorgulamak mümkün olmaktadır. E-devlet kapısı üzerinden ortaokul, lise ya da farklı bir üniversitede devam eden öğrenciliğiniz varsa, e-devlet üzerinden öğrenci belgesini kolay şekilde alabilirsiniz.

E devlet sistemi ile pek çok devlet işlemini yapmak artık mümkün hale geldi. Her geçen gün yeni bir özellik eklenmesi E-devlet kapısını çok daha kullanışlı hale getirmiş durumda.  Devlet mekanizmasında yaşanan gecikmeleri ve yığılmamaları engellemek amacıyla E devlet sistemi büyük bir kolaylık ve hız sunmaktadır.

Öğrenci belgesi ne işe yarar?

Öğrenciler eğitim hayatları boyunca birçok başvurularda kullanmak üzere öğrenci belgesi almak durumundadırlar. Öğrenci belgeleri genel olarak indirimli ulaşım kartları başvurusunda, yurt kayıt başvurularında, burs ve staj başvurusunda, proje kayıtlarında ve okullar arası yarışmalarda kullanılır ve öğrenci olduğunu sunan belgedir.

E-devlet öğrenci belgesi nasıl alınır?

E devlet üzerinden öğrenci belgesi almak için “YÖK Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı / Öğrenci Belgesi Sorgulama “ bölümüne girerek,  burada öğrencisi olduğunuz üniversiteler çıkacaktır. Okulunuzun sağ tarafında detay butonuna basarak öğrenciliğiniz hakkında detaylı bilgi alabilir, öğrenci belgesinin çıktısını alabilirsiniz. Alt kısımda yer alan bağlantı üzerinden öğrenci belgesi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

YÖK Öğrenci Belgesi Sorgulama

Öğrenci belgesi pasif öğrenci nedir?

Üniversite öğrenimde öğrenciler ders seçimi yapmaktadır. Ders seçimi yapmayan öğrenciler pasif öğrenci olarak nitelendiriliyor. Pasif öğrenciler kayıtlarını dondurabilir ve dondurma işlemi sonrasında pasif öğrenci olarak isimlendiriliyor.

Öğrencilik belgesi sorgulama nasıl yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden hızlı şekilde öğrenci belgesi alarak, ilgili kurumlara bu belgeyi teslim edebilirsiniz. Öğrenci belgesinin altında yer alan karekod ile teslim edilecek olan kurum öğrenci belgesinin doğru olup olmadığını sorgulayabilecektir. E-devlet öğrencilik belgesi sorgulamak için alt kısımda yer alan bağlantıyı tıklayınız.

Öğrenci Belgesi Sorgulama

Ortaokul ve lise öğrenci belgesi nereden alınır?

İlkokul, ortaokul ve lise öğrenci belgesi almak için öncelikle öğrencinin kayıtlı olduğu okul idaresini ziyaret ederek belgeyi alabilirsiniz. Ayrıca öğrenci numarası ve öğrencinin kimlik bilgileri ile beraber e-okul ve e-devlet uygulamalarından öğrenci belgesi almak mümkündür.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili