Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

ÖTV İndirimi İle Alınan Araç Nasıl Satılır

Engelli vatandaşlara yönelik başlatılan uygulama ile yüzde 90 veya üzeri engelli olan ve özel tertibata sahip engelli vatandaşların ilk araç satın alırken ÖTV ödemesinden muaf tutuldukları bilinmektedir. Ancak halk arasında engelli aracı olarak da tanımlanan, kısıtlı vatandaşların adına satın alınan bu araçların satın alma işlemleri ve kullanım süreci hakkında pek çok bilinmeyen nokta bulunmaktadır. ÖTV indirimi ile satın alınan otomobilin satışına yönelik kural ve hükümler, ilgili kanunlar kapsamında açıklanmıştır.
Sesli okuma

Türkiye’de ÖTV ödemesinden muaf tutularak, engellilere yönelik sunulan haktan yararlanıp otomobil satın alan vatandaşlar, bu araçların satış sürecinde nasıl bir prosedür izlenilmesi gerektiğini ve ÖTV ile VİV konusunda nasıl hareket edilmesi gerektiğini merak etmektedir. İstisna kapsamında ilk iktisabı yapılan taşıtın, engelli kişi tarafından bizzat kullanılması; engelli kişinin taşıtı bizzat kullanmasının mümkün olmaması halindeyse, zorunlu haller dışında sürekli olarak yararına sunulması gerekmektedir.

Öncelikle engelli vatandaşların adına ÖTV indirimi ile araç satın alma süresi 5 yıllık süre ile sınırlandırılmıştır. Dolayısıyla vatandaşlar her 5 yılda sadece bir taşıt için ÖTV ödeme istisnasından yararlanabilmektedir. ÖTV ödenmeden satın alınan taşıt, sonradan ÖTV ödenerek satılmış olsa da beş yıllık süre dolmadığı sürece yeniden ÖTV avantajından yararlanılamamaktadır.

ÖTV İndirimi ile Alınan Arabanın Satım İşlemleri

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) resmi internet sitesinde ÖTV indirimi istisnasından yararlanılarak engelli vatandaşlar adına satın alınan otomobillerin satış işlemlerine dair izlenmesi gereken prosedür ve kurallar açıklanmıştır. Buna göre; “Kanunun malul ve engellilerin taşıt alımlarında istisnayı düzenleyen 7. maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendi kapsamında yapılanların, istisnadan yararlananların ilk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmeden istisnadan yararlanamayan kişi veya kurumlara veya daha önce aynı düzenlemeden yararlanmış olup, yararlanma tarihinden itibaren henüz beş yıllık süre geçmemiş bir malul veya engelliye satış veya devri halinde ÖTV aranmaktadır.”

ötv indirimli araç satışı
ötv araç satışı

Dolayısıyla engelli vatandaş adına ÖTV indirimi istisnasından yararlanılarak satın alınan aracın 5 yıllık kullanım süresi içinde satılması uygun değildir. Ancak zorunlu hallerde araç sahibinin ÖTV indirimli satın alınan araç, 5 yıllık kullanım süresi içinde satmak istemesi halinde, satışa yalnızca ÖTV istisnasının ödenmesinden sonra izin verilmektedir. Bu kapsamda engelli vatandaşlar adına ÖTV indirimi ile satın almış olduğunuz aracı, 5 yıl içinde satmak için ÖTV istisnasını ödedikten sonra satışa çıkarabilir ve ruhsatın tescil işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

5 Yılı Dolan Engelli Araç Satışı Nasıl Yapılır

Engelli aracını satmak için yapılması gereken ilk adım vergi dairesinden şerh kaldırma yazısı alınması gereklidir. Sonrasında araçta özel bir tertibat bulunuyorsa sökülmeli ve makine mühendisleri odasından gerekli belgeler alınmalıdır. Bu iki işlemi yaptıktak sonra ruhsat değişimi yapılıyor, aracın üzerindeki şerh kalkıyor ve aracın satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Engelliden Engelliye Araç Satışı Nasıl Olur?

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) resmi internet sitesinde açıklanan hükümlere göre, “Kanunun (15/2-a) maddesi uyarınca, istisnadan yararlanılarak ilk iktisap edilen kayıt ve tescile tabi taşıtların, malul veya engellilerce ÖTV aranmaksızın iktisap edilebilmesi için Kanunun (7/2) maddesinde düzenlenen istisna şartlarının sağlanmış olması gerektiği, dolayısıyla ancak Kanunun (7/2) maddesinde belirlenen taşıtların yine bu maddede belirlenen şartları haiz malul veya engellilerce, ÖTV aranmaksızın iktisap edilebileceği tabiidir. Diğer taraftan, söz konusu istisnadan yararlanılarak iktisap edilen aracın beş yıldan fazla kullanarak elden çıkarması durumunda ÖTV aranmayacağı açıktır.”

Bu kapsamda, ÖTV indirimli satın alınan araba 5 yıllık süre dolmadan engelli bir başka vatandaşa satışı veya takası durumunda ilk iktisap tarihinden itibaren beş yıllık süre dolmamış olan bir başka malul ve engelli ile araçların ÖTV aranmadan takas etmeniz mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla 5 yıllık süre içinde satış işlemi yapmak istemeniz halinde, ÖTV Kanununun (15/2-a) maddesi uyarınca, aracın kayıt ve tescil tarihinde geçerli olan oranlar üzerinden hesaplanan ÖTV bedelinin aracı satın alanlar tarafından beyan edilip ödenmesi gerekmektedir.

2021 Engelli Araç Sınırı Ne Kadar Oldu ?

Engelli kişilerin, sosyal yaşamlarına destek olmak amacıyla bazı pozitif ayrımcılık hakları bulunmaktadır. Bu haklardan bir tanesi de ÖTV indirimidir. ÖTV muafiyeti hakkından yararlanmak için %90 ve üzeri engelli raporu ve %90 altı "özel tertibatlı araç kullanabilir" engelli raporu olması gereklidir. Engelli bireylerin araç alım sınırı 2020 yılında 303.000 TL olan limiti 2021 yılında 330.800 TL'ye yükseltildi.

Vasi Araç Alabilir mi

Engellilik durumu olması nedeniyle mahkeme tarafından engelli kişiye vasi atanan kişilerin, engelli raporu %90 ve üzeri olması durumunda ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) indiriminden yararlanarak araç alma hakkı bulunur.

Engelli Araç Alımında İndirim Ne Kadar ?

Engelli ÖTV indirimi hakkından yararlanmak isteyen engelli kişiler 1.6 silindir motor hacimine sahip ve sıfır kilometre araçları tercih etmelidir. Normal şartlarda ÖTV tutarına ek olarak %18'lik bir KDV eklenir. Fakat engelli raporu ile alınan taşıtlarda %40'lara varan indirimler söz konusu olmaktadır.

Yorumları Oku

 • 13 Ocak 2021

  Eyup durmaz

  Arkadaşlar 303’lik limitin 330’a çıkması çok komik bir rakam oldu. Çünkü geçen sene 303bintl olan araçlar şuanda 600-700 civarında yüzde ???? zam oldu. Bu konuda engelliler ve şehit yakınları çok mağdur olmuş durumda. Artık bu limitin kalkması lazım..
  Cevapla
 • 4 Ocak 2021

  Bülent

  Arkadaslar vasi yoluyla alınan araç satışında mahkeme kararı mecbur mu. Kimi noterler istiyor diyorlar kimiside istemiyor. Aklım karıştı
  Cevapla
 • 26 Ekim 2020

  Esat ÇOLAK

  5 yıl dolmadan ve ötv'sini ödeyerek aracını satan engelli, hemen ardından yeni araç alabilir mi ?
  Cevapla
  • 18 Şubat 2021

   Cafer karabektaş

   Hayır 5 yılı dolmasını beklemek zorunda
   Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :