İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Engelli
Trendlerdeki Yazı

ÖTV Muafiyeti Hesaplama ve Engelli Araçların Satışı Nasıl Olur?

Engelli raporu ile alınmış bir aracın engelli olmayan birine satılması nasıl olur, Engelli araç indirimi nasıl hesaplanır sizler için araştırdık.


+ - 0

%90 ve üzeri raporu bulunan tüm engelliler ile, %90 altında raporu bulunmakla birlikte, manuel vitesli bir aracı kullanabilmek için aracın hareket ettirici aksamı üzerinde özel bir tertibata ihtiyaç duyan bedensel engellilerin alacakları tüm vergiler dahil 2022 ÖTV muafiyeti 450.500 TL’yi aşmayan araçlarda özel tüketim vergisi (ÖTV) sıfır olarak uygulanır.

Engelli Araç İndirimi Nasıl Hesaplanır?

En basit anlatımla; aracın çıplak fabrika çıkış fiyatı üzerine hiç ÖTV hesabına girmeden, sadece KDV, trafik sigortası bedeli ve tescil giderleri ilave edilerek satış yapılır.

Şimdi size bir aracın ÖTV ve KDV dahil satış fiyatından ÖTV muafiyetli fiyatı nasıl hesaplayabileceğimizi detaylı olarak anlatmaya çalışacağız:

Öncelikle bu hesaplamayı yapabilmek için bir aracın fabrika çıkış fiyatına vergilerin nasıl eklendiği konusuna vakıf olmak gerekiyor.

ötv inidirimi hesaplama

Şimdi önce bunu görelim:

Önce aracın ham fiyatına motor silindir hacmi ve araç fiyatına göre değişen oranlarda ÖTV eklenir. Sonra bulunan bu tutar üzerinden %18 KDV hesaplanarak eklenir. Bulunan fiyat tescil, plaka ve sigorta giderleri hariç, aracın tüm vergiler dahil satış fiyatıdır. O zaman bizim aracın satış fiyatından ÖTV muafiyetli fiyatını bulabilmemiz için bu işlemin tersini izleyerek önce aracın ham fiyatını bulmamız gerekiyor.

Örnek;  aracımızın vergiler dahil satış fiyatı 200.000 TL ve ÖTV oranı da %50 olsun.

Şimdi önce en son eklenmiş olan KDV’yi bulup çıkaralım.

          200.000 / 1.18 = 169.491 TL KDV hariç ÖTV’li fiyat.

Şimdi de bu tutardan %50 ÖTV yi çıkaralım.

          169.491 / 1.50 = 112.994 TL aracın fabrika çıkışı ham fiyatı.

Şimdi bu fiyat üzerinden %18 KDV’yi tekrar ekleyelim.

          112.994 x 1.18 = 133.333 TL ÖTV muafiyetli olarak engellinin ödeyeceği rakamdır.

Tabii bu fiyat üzerine aracın tescil, plaka ve sigorta giderleri eklenecektir.

Biz burada sizlere basitçe bir ÖTV hesaplama robotu linki vermek yerine, herkesin anlayacağı şekilde ve detaylı olarak işin formülünü anlatmaya çalıştık. Bu şekilde işin aslına vakıf olursanız acaba robot doğru mu hesaplıyor gibi bir tereddütünüz de olmaz.

Engelli Raporu ile Alınan Aracın Satışı Nasıl Olur?

ÖTV muafiyeti ile alan araç ilk tescil tarihinden itibaren 5 yıl geçmeden ÖTV muafiyeti hakkı olmayan birine satılamaz.

Engelli raporu ile alınmış bir aracın başka bir engelli şahısa satılması

Buna kısaca engelliden engelliye satış diyoruz. ÖTV muafiyeti ile alınmış bir araç 5 yıl dolmadan önce sadece ÖTV muafiyeti hakkı bulunan engellilere satılabilir. Bu satışta başta ödenmeyen ÖTV yine ödenmez. Ancak aracı 5 yıldan önce yine bir engelliye satan birisi, o aracı aldığı tarihin üzerinden 5 yıl geçmedikçe yeni bir ÖTV muafiyetinden faydalanamaz. Aracı alan engelli de, aracın ilk iktisabından bağımsız olarak, aracı aldığı tarihten itibaren 5 yıl geçmedikçe yeni bir ÖTV muafiyetli araç alamaz.

Araç 5 yılını doldurup satsa bile, kendi aldığı tarihin üzerinden 5 yıl geçmeden yeni bir ÖTV muafiyetinden faydalanamaz. Bazı yerlerde raporu %90 ve üzeri olanlar %90 altında olanlardan, %90 altında olanlarda %90 üzerinde olanlardan engelliden engelliye satış yapamazlar şeklinde bilgiler görmekteyiz. Bu tamamen asılsızdır. ÖTV muafiyeti hakkı olan tüm engelliler birbirleri arasında engelliden engelliye ÖTV aranmaksızın satış yapabilirler. Tabii tertibat konusunu kendi engel durumlarına uyarlamak şartıyla.

Engelliden engelliye satışta aracı alacak olanın da ÖTV muafiyeti hakkı olduğunun belgelenmesi için alıcı ve satıcının raporları ile birlikte vergi dairesine başvurarak muvafakat belgesel alması gerekmektedir. Ondan sonra noterden normal satış işlem yapılabilir.

Önerilen Yazı
Yeni Engelli Hakları Nelerdir 2022?

Engelli raporu ile alınmış bir aracın engelli olmayan birine satılması 

Engellilerin ÖTV muafiyeti ile aldığı bir araç, aracın ilk iktisabından itibaren 5 yıl geçmeden ÖTV muafiyeti olmayan birine satılamaz. Bu araçların tescil belgesine 5 yıl boyunca satılamayacağı şerhi işlenir. Araç sahibi engelli eğer bu süre dolmadan önce aracı ÖTV muafiyeti olmayan birine satarsa başta muaf olup ödemediği ötv’yi ödemek zorundadır. Ödenecek bu ÖTV tutarının hesabında aracın alındığı tarihteki fatura tutarı ile satışın yapıldığı tarihteki ÖTV oranları esas alınır.

ÖTV muafiyeti ile alınmış bir aracın ÖTV muafiyeti hakkı olmayan engelsiz birine satışında araçta tertibat varsa proje ve tertibat sökümü, sonrasında TSE onayı gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra noterde satılamaz şerhi kaldırılır, önce normal araca çevrilir ve sonra satışı yapılır.

Engelli kişinin vefatı sonrası aracın devri ve satışı

ÖTV muafiyeti ile alınmış bir araç sahibinin 5 yıl dolmadan önce vefatı halinde araç mirasçılara kalır. Aracın tüm mirasçılar adına ortak tescilinde ÖTV aranmaz. 5 yıl dolana kadar bu şekilde kalabilir, 5 yıldan sonra normal satış yapılabilir. 5 yılın dolması beklenmeden araç tek bir mirasçının üzerine tescil edilmek istenirse, diğer mirasçıların bir kişi lehinde araç üzerindeki haklarından feragat etmeleri mümkündür.

Ancak bunun bir takım şartları vardır.

Eğer vefat eden kişinin terekesinde araçtan başka bir mal varlığı yoksa bu yol mümkün değildir. Çünkü karşılıksız feragat hibe sınıfına girer ve verasetle intikal şartı oluşmamış olur. Vefat eden kişinin terekesinde araçtan başka ve en az aracın değeri kadar başka bir mal varlığı varsa, diğer mirasçıların bir kişi lehine araç üzerindeki haklarından feragat etmeleri ile, aracın o bir kişi üzerine tescili ÖTV aranmaksızın mümkün olur.

Engelliden Engelliye Araç Satışı Nasıl Yapılır ?

Engelliden engelliye araç satışı diğer adıyla ÖTV muafiyetli araç satışları üç ana başlıkta incelenir.

  • Özel tertibatlı taşıtın satışı
  • Özel donanıma sahip olmayan taşıtın satışı
  • Özel donanımlı yada ÖTV indirimli taşıtın engelsiz birisine satışı

Engelliden engelliye taşıt satışında herhangi bir süre kısıtlaması yoktur. Satış ve tescil işlemleri için noter kanalı ile bir belge düzenlenmelidir. Tescil işlemleri sonrasında, taşıtı alan engelli tarafından özel bir tertibata ihtiyaç duyulması halinde, tadilat projesi hazırlanmalıdır. Tadilat projesi bitiminde taşıtı satın alan engelli kişi Trafik Tescil Kurumundan araç belgesini alabilir.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında çalışmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kurumlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktaran blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap