Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

ÖTV Muafiyeti ve ÖTV Muafiyetli Araç Almanın Şartları
Engelli

ÖTV Muafiyeti ve ÖTV Muafiyetli Araç Almanın ŞartlarıDevlet, engellilerin sosyal hayata katılmaları, iş hayatında aktif olmaları, hayatın her alanında önlerine çıkan engelleri daha kolay aşmalarına yardımcı olmak maksadıyla bir takım tedbirler, maddi teşvik ve destek programlarını uygulamaya koymaktadır. Bunlardan biri de ÖTV muafiyetidir. Engelli araç indirimi hakkı olan engellilerden aracın motor silindir hacmi ve fiyatına göre belirlenmiş ÖTV tutarı sıfır olarak uygulanır. Yani ötv'nin tamamından muaf tutulurlar.

ÖTV muafiyeti
ÖTV indirimi

ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) Muafiyetli Satışlar

Özel Tüketim Vergisi, belirlenen ürünlerin harcamalarında uygulanan oransal yada maktu devlet tarafından alınan bir vergi cinsidir. ÖTV indirimi, vücut fonksiyonlarında belli bir oran üzerinde kayıp oluşması durumunda, işlev kaybı olan engelli kişilere sunulan yasal bir haktır. Yüzde 90 ve üzeri engelli kişiler ÖTV muafiyetinden yararlanırken, Yüzde 90 altı engelli kişilerin engelli sağlık raporlarında "özel tertibatlı araç" kullanabilir ifadesi yer almalıdır.

Kimler ÖTV Muafiyetli Araç Alabilir?

Rapor oranı %90 ve üzeri olan bütün engelliler ile, Oran farketmeksizin manuel vitesli bir aracı kullanabilmek için ilave bir tertibata gereksinim duyan, engeli ile uyumlu tertibat kodları içeren B sınıfı sürücü belgesi sahibi fiziksel engelliler ÖTV den muaf olarak araç alabilmektedirler.

ÖTV muafiyetini, araç alma şartları ve aracı kullanabilecek kişiler bakımından %90 ve üzeri ile %90 altı olmak üzere iki ana maddede incelemek mümkündür.

%90 Ve Üzeri ÖTV İndirimi

Rapor oranı %90 ve üzeri olan bütün engelliler istisnasız olarak engelli ÖTV muafiyeti hakkından faydalanırlar. Bu kategoride değerlendirilen engellilerin ÖTV muafiyetinde sürücü belgesi şartı aranmaz. Bu şekilde ÖTV muafiyeti ile alınmış araç, kullanım yönünden hiçbir kısıtlamaya tabi değildir, aracı istisnasız herkes kullanabilir. Ancak esas olan, aracın engellinin hizmetinde ve onun bakımı ile ilgili işlerde kullanılmasıdır.

İlgili yönetmeliğe göre amacı dışında kullanıldığı tespit edilen araçlardan, ilk tescilinde alınmayan ÖTV tutarının tahsil edileceği belirtilmektedir. Bu kategoride değerlendirilen %90 ve üzeri raporlarda herhangi bir ibare şartı aranmaz. Rapor oranının %90 ve üzeri olması ÖTV muafiyeti için yeterlidir. Bu şekilde alınmış araçlar MTV den de muaf tutulur.

OTV Muafiyeti

%90 altı Raporlu ÖTV İndirimi

%90 altında bir orana sahip rapor ile ÖTV muafiyetinin ilk şartı, alt ve/veya üst ekstremite kısıtına sahip olmak, bu kısıttan dolayı da manuel vitesli bir aracı kullanabilmek için hareket ettirici  aksam üzerinde ilave bir tertibata ihtiyaç duyuyor olmaktır. Bu amaç için alınmış engelli sağlık kurulu raporlarında, teşhis, tanı, ve rapor oranının yanında, hareket ettirici aksam üzerinde özel tertibat gerekliliği değerlendirmesi mutlaka bulunmalıdır.

20 Şubat 2019 tarihinden sonra alınan %90 altındaki raporlarda ÖTV muafiyeti için yeni ÖTV Genel Tebliğinde yer alan "sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanılması gereklidir" ibaresinin yer alması gerekmektedir. Bu tarihten sonra alınmış olan raporlarda "kullanabilir" , "kullanması uygundur" gibi tercih ve olasılık anlamı taşıyan ifadeler kabul edilmemektedir. Ancak bu tarihten önce alınmış olan raporlarda, tanının açık olması ve ek bir tertibat olmadan aracı kullanamayacağının belli olması şartı ile tertibat hakkında kesin hüküm bulunmayan raporlarla ÖTV muafiyeti de mümkün olabilmektedir.

Alt ya da üst ekstremite kısıtı bulunan  bedensel engellilerin ÖTV muafiyeti için herhangi bir rapor oranı alt sınırı bulunmamaktadır. En az %40 olması gerektiği yönündeki söylentiler gerçek dışıdır.

ÖTV Muafiyetli Araçlar

ÖTV Muafiyeti ile Hangi Araçlar Alınabilir?

ÖTV muafiyeti ile alınabilecek araçlar konusunda daha önceki yıllarda uygulanan 1.6 cc motor silindir hacmi kısıtlaması tamamen kaldırılmış, yerine fiyat limiti getirilmiştir.

Bu limit 2021 ötv indirimi 330.800 TL dir. Bütün vergiler dahil satış fiyatı 330.800 TL nin altındaki araçlar hiçbir motor silindir hacmi kısıtlaması olmaksızın ÖTV muafiyeti ile alınabilmektedir.

ÖTV Muafiyeti ile Alınmış Araçları Kimler Kullanabilir?

ÖTV muafiyeti ile alınmış olan aracın kullanımı konusunda da %90 ve üzeri raporla alınanlar ile, bu oranın altındaki bir raporla alınan araçların kullanımı konusunda  farklı uygulamalar mevcuttur. Yukarıda da açıkladığımız şekilde; %90 ve üzeri raporla alınmış araçların kullanımı konusunda hiçbir kısıtlama yoktur, bu araçları istisnasız herkes kullanabilir.

%90 altındaki bir raporla alınmış olan ÖTV muafiyetli aracın kullanımı konusunda ise bazı kısıtlamalar mevcuttur.

Araç otomatik vites ise ve otomatik vites haricinde hiçbir ek tertibat yoksa bu aracı da uygun sürücü belgesi olması şartıyla herkes kullanabilir. Ancak araçta özel tertibat monte edilmiş ise, bu aracın engelliden başkasının kullanımına sunulabilmesi için TSE'den uygunluk raporu gerekmektedir. Bunun için ilinizdeki TSE'ne başvurmak gerekmektedir. Eğer araca monte edilen özel tertibat, aracın orijinal donanımında herhangi bir değişikliğe sebep olmamış, ilave olarak monte edilmişse teknik personel uygunluk raporu hazırlayıp verecektir. Bu rapor ile birlikte notere gidilip araç tescil belgesine "3.dereceye kadar kan ve sıhri hısımlar kullanabilir" ibaresi ekletilmektedir.

Otomobil ÖTV ve KDV Hesaplama

Silindir Hacmi Vergisiz Satış TutarıÖTVKDV
1600 cm³'e kadar
85.000 TL'ye kadar 
%45%18
1600 cm³'e kadar
85.000 TL - 130.000 TL arası
%50%18
1600 cm³'e kadar
130.000 TL üzeri
%80%18
1600 cm³ ile 2000 cm³ arası
170.000 TL'ye kadar 
%130%18
1600 cm³ ile 2000 cm³ arası
170.000 TL üzeri
%150%18
2000 cm³ üzeri
Tutar sınırı yok%220%18

Sıkça Sorulan Sorular

Engelli ÖTV muafiyeti yararlanmak için, kişinin engelli sağlık raporu %90 ve üzeri olmalıdır. %90 ve altı oranlarda ise engelli sağlık raporlarında "özel tertibatlı araç" kullanabilir ifadesi yer alması durumunda ÖTV muafiyetinden yararlanılır.

ÖTV Muafiyeti sadece engelli kişilere tanına bir yasal haktır. ÖTV muafiyetinden yararlanmak isteyen kişiler taşıtı kendi üzerine kayıt ettirmelidir.

2021 ÖTV İndirimi tüm araçlarda motor silindir hacmine bakılmadan, hesaplanması gereken ÖTV ve diğer vergiler dahil toplam bedeli 2021 yılı itibari ile 330.800 TL altında olmalıdır.

Yorumları Oku

 • 21 Aralık 2020

  H.murat çerçi

  Yüzde 47 raporum var malulen emekliyim araç alımında ÖTV indirimim varmı uzuv eksikligim yok sol gözüm yüzde seksen tembel tek böbrekliyim e ehliyet vermiyorlar
  Cevapla
 • 3 Aralık 2020

  Mehmet

  Ya güzel bir uygulama bu durumu istismar eden kişiler var özellikle aile içinde engelli olan birisinin üzerine arac alıp oğlu torunu kullanıyor birde engelli park yeri yaptırıyor ama o engellinin araca bindiği yok kazık kadar kişi bunu istismar ediyor bunu devletin önlemesi lazim bir yakını rahat park yapsin diye değil ortopedik engelli rahat rahat evine gitsin diye yapılıyor.
  Cevapla
 • 26 Kasım 2020

  Burak DULGE

  Zihinsel engelli bir bireyim, % 57 engelli sağlık kurulu raporum var, indirimden yararlanıyor muyum ? Teşekkürler
  Cevapla
 • 10 Kasım 2020

  Ömer Avcı

  Harika ama bir sorum var engellilere haksızlık yapıldığını düşünüyorum kronik kalp hastasiyim ortopedi sıkıntın da var %61 engelim var işitme dahil vs ama raporda başvuru nedenim ötv muafiyeti araç alımını işaretlemedim diye kodlar olmadığı için ötv araç alamıyorum kronik bir hastada ortopedi çok mu önemli yarın ölümde var
  Cevapla
 • 26 Ağustos 2020

  Gültekin Öztürk

  Merhaba. %68 oranlı ortopedik engelli raporumuz var. Tertibatlı araç kullanabilir ibaresi var. Araç alımı için bayi raporumuzu vergi dairesine göndermiş. ÖTV muaf araç alabilir ama MTV den muaf değil demişler. Neden böyle söylenmiştir acaba? MTV den muaf olmak için ne yapmalıyız?. Teşekkürler.
  Cevapla
 • 22 Ağustos 2020

  Gültekin Öztürk

  Merhaba. %68 oranlı ortopedik engelli raporumuz var. Tertibatlı araç kullanabilir ibaresi var. Araç alımı için bayi raporumuzu vergi dairesine göndermiş. ÖTV muaf araç alabilir ama MTV den muaf değil demişler. Neden böyle söylenmiştir acaba? MTV den muaf olmak için ne yapmalıyız?. Teşekkürler.
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :