1. Anasayfa
 2. Diğer

Özel Sektörde Çalışan Kişi Şirket Kurabilir mi?

SSK'lı çalışan şirket kurabilir mi, özel sektörde çalışan kişiler şirket kurabilir mi, sigortalı çalışan şahıs şirketi kurabilir mi hepsi yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

SSK’lı çalışanların bir kısmı kendi işlerinin yanında yeni işler ve şirketler kurmak istemektedir. Bu şirketler ile kendi işlerinin yanında ilgilenmek ve ekstra gelir elde etmek isteyen kişiler bazı durumlarda şirketlerini kurarak işletmesi için farklı kişileri görevlendirmektedirler. Bu şekilde iş kurmak isteyen çalışanların merak ettiği konulardan biri normal işlerine devam ederken SSK’lı bir çalışan olarak şirket kurmalarının önünde bir engel olup olmadığıdır.

SSK’lı olarak çalışan kişi şirket kurabilir mi?

SSK’lı çalışanların bir kısmı iş konusunda kendi işverenlerine bağlı olmaktadır. İş başvurusu sırasında işveren ile başvuru sahibi arasındaki görüşmeler neticesinde ortaya bir sözleşme ya da taslak çıkar. Bu sözleşmede hem işverenin yükümlülükleri hem de çalışanın yükümlülükleri yer alır.

Başvuru sahibi işe alınması ve bu sözleşmeyi imzalaması durumunda sözleşmede yer alan maddelere çalışma süresi boyunca uyacağını beyan etmiş olur. Bazı işverenler bu sözleşmeler ile çalışanlarının farklı işlerde çalışmamasını ya da başka bir işyeri kurmamasını şart koşabilir.

Böyle durumlarda çalışanın başka bir işe girmesi ya da kendi işini, şirketini kurması durumlarında işveren çalışanı işten çıkarma hakkına sahiptir. çünkü bu durumda sözleşmenin gereklilikleri çalışan tarafından bozulmuş olur.

SSK ya da devlet tarafından çalışanların şirket kurmasını engelleyen bir kural bulunmamaktadır, bu nedenle çalışanın şirket kurma durumu ya da başka bir işte çalışma durumu tamamen işvereni ile yaptığı sözleşmenin yükümlülükleri ile ilgilidir.

Ssk’lı çalışan şahıs şirketi kurabilir mi?

SSK sigorta kapsamında çalışan kişi şahıs şirketi kurması durumunda iş kanunu göre herhangi bir engel yoktur. Fakat işci ve işveren arasında sözleşmede özel bir hüküm yoksa ve işini aksatmıyorsa şahıs şirketi yönetebilir. Fakat sözleşme üzerinde bir hüküm bulunması durumunda, çalışan işveren tarafından sözleşmesini fesh etme hakkına sahiptir.

SSK’lı çalışanlar nasıl şirket kurabilir?

SSK’lı çalışanların şirket kurma düşüncesi olması durumunda iş başvurusu sırasında bunu belirterek sözleşmenin maddelerinin buna uygun olduğunu kontrol etmesi gerekir. İş yerinin engel teşkil etmediği durumlarda SSK’lı çalışan başka bir işte de çalışabilir, kendi işini kurarak ek gelir de elde edebilir.

Bu durumda SSK’lı çalışanın SSK ödemelerinde ya da emeklilik durumunda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Bu durum kişinin primlerinin ödenmesine engel teşkil etmediği için kişinin çalıştığı SSK’lı iş sayesinde emekli olmasının önünde de bir engel teşkil etmez. Bu açıdan bakıldığında hiçbir sakınca yoktur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili