1. Anasayfa
 2. Diğer

Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Pasaport kaç günde çıkar, pasaport kaç günde gelir, pasaport nasıl çıkartılır, pasaport nasıl teslim alınır, pasaport süresi uzatılır mı? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Birçok internet kullanıcısı, yurt dışına seyahat etmek için kullanacakları pasaportların ne kadar sürede çıkacağını merak etmektedir. Peki pasaport kaç günde çıkar? Sizler için detaylıca araştırdık.

Pasaport kaç günde çıkar?

Pasaport çıkma süresi, başvuru yoğunluğuna, başvuru merkezinin iş yüküne ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Genellikle, başvurudan sonuç almak 4 ila 6 hafta arasında sürebilir.

Bu nedenle, yurt dışı seyahati planlayanlar için en iyi uygulama, seyahatten en az 1 ay önce pasaport başvurusunu tamamlamak ve işlemlerin zamanında sonuçlanması için gerekli belgeleri düzgün ve eksiksiz bir şekilde hazırlamaktır.

pasaport kaç günde çıkar
pasaport kaç günde çıkar

Pasaport kaç günde gelir?

Pasaportların hazırlanması süreci başvurudan sonra sadece 2 iş günü içerisinde pasaportlar hazırlanmaktadır. Bu hızlı süreçte, il merkezlerine 3 iş günü, ilçe merkezlerine 4 iş günü ve köylere ise 7 iş günü içerisinde pasaportlar teslim edilmektedir.

Pasaport nasıl çıkartılır?

Yeni pasaport çıkartmak isteyenler, pasaportun son kullanma tarihi yaklaşan veya yurt dışına çıkış yapacak kişiler, işlemlerine başlamak için ALO 199 çağrı merkezi veya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesi üzerinden randevu almalıdır. Bu yöntemlerle başvuru süreci başlatılarak yeni pasaport işlemleri gerçekleştirilebilir.

Pasaport başvuru durumunuzu sorgulamak için alt kısımda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Pasaport Başvuru Durumu Sorgulama

Pasaport nasıl teslim alınır?

Pasaport başvurusu sürecinde, başvuru sahibinin verdiği telefon numarasına bir bilgilendirme mesajı gönderilir ve sonrasında yeni pasaport belirtilen adrese ve kişiye teslim edilir.

Pasaport süresi uzatılır mı?

Pasaportların geçerlilik süresi dolan kişiler, mevcut pasaportlarının süresini uzatma seçeneğine sahip değildir. Her başvuruda, yeni bir pasaport düzenlenir ve eski pasaport geçerliliğini yitirir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Pasaport Fiyatları Ne Kadar 2024

Adrese teslim edilemeyen pasaportlar nereden alınabilir?

Pasaportlar, adrese teslim edilemediğinde PTT şubelerinde 10 gün boyunca bekletilmekte ve bu süre içerisinde alınmazsa, başvuru sırasında belirtilen başvuru merkezine yönlendirilmektedir.

Pasaportumu kaybettim ne yapmalıyım?

Yurt içindeki il veya ilçe nüfus müdürlüklerine, yurtdışında ise dış temsilciliklere pasaport değişiklikleri veya kaybolma durumları gibi bildirimlerde bulunmak gerekmektedir.

Pasaport kaç günde çıkar? Konumuz hakkında merak ettiğiniz soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Blog yazma ve sosyal medya içerikleri üretme konusunda son derece yetenekli ve genellikle kişisel gelişim, gündem ve yaşam tarzı gibi konuları ele alan blog yazıları yayımlamaktadır.

Yazarın Profili