1. Anasayfa
 2. Diğer

Reçete Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Reçete geçerlilik süresi ne kadar, E-reçete geçerlilik süresi ne kadar, medikal reçete geçerlilik süresi ne kadar, reçete geçerlilik süresi sorgulama, reçete süresi nasıl hesaplanır? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Reçete geçerlilik süresi, tedavi sürecinde dikkate alınması gereken ve ihmal edilmesi durumunda ciddi sonuçlara yol açabilir. Peki, bu süre ne kadar? Ne olur da reçeteyi zamanında almadığınızda ne olur? Tüm bu merak edilen soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Reçete geçerlilik süresi ne kadar?

Reçete düzenlenme tarihinden itibaren 4 iş günü içinde hasta, ilaçları eczaneden temin edebilir. Ancak hafta sonu günleri (Cumartesi ve Pazar) bu sürenin dışında sayılır, yani Cuma günü yazılan reçete, Çarşamba gününe kadar geçerli olur. Geçerlilik süresi dolmuş reçetelerin yerine yeni reçete düzenlenmesi veya ilaçların ücreti ödenerek alınması gereklidir.

Reçete Geçerlilik Süresi Ne Kadar
Reçete Geçerlilik Süresi Ne Kadar

E-reçete geçerlilik süresi ne kadar?

Doktorlar tarafından hastanede yazılan e-reçetelerin geçerlilik süresi, SGK ile anlaşmalı sağlık kuruluşlarında 4 iş günüdür. Bu süre içinde eczaneden ilaçlar alınabilir. Ancak özel bir yerde düzenlenen reçetelerde böyle bir kısıtlama olmayabilir, dolayısıyla dikkatli olmak önemlidir.

Medikal reçete geçerlilik süresi ne kadar?

Medikal malzeme reçeteleri, 5 iş günü içinde kabul edilerek, 10 iş günü içerisinde hastaya ürün verilmesi gerekmektedir. Bu sürenin aşıldığı durumlarda reçetenin tekrar yazdırılması önemlidir ve zamanında kontrol edilmelidir; aksi takdirde sistem girişi yapılamayabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Emekli Maaşı İlaç Kesintisi Sorgulama

Reçete geçerlilik süresi sorgulama

E-Nabız sisteminden, reçete kullanım bilgisi sorgulaması için “Reçetelerim” bölümünden seçim yapılır. Reçete detayları, alınış tarihleri ve reçeteyi düzenleyen doktorun bilgileri, sağ tarafta bulunan “İşlemler” butonuna tıklanarak erişilebilir. Bu şekilde, reçetede yer alan ilaçların dozları, kullanım zaman aralığı ve diğer bilgiler kolayca görüntülenebilir.

reçete sorgulama
reçete sorgulama

Reçete süresi nasıl hesaplanır?

Reçetenin geçerlilik süresi, düzenlendiği tarihten itibaren başlar ve 4 iş günü içerisinde sona erer.

 1. Cumartesi, pazar, resmi tatil ve bayram günleri bu süre içinde hesaplanmaz.
 2. Dördüncü iş gününün sonunda reçete artık geçerli olmayacaktır.
thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Rapor Süreleri ve İlaç Raporları Uzatıldı

Reçete süresi geçerse ne olur?

Reçete düzenlenme tarihinden itibaren 4 iş günü içinde eczaneden ilaçları alan vatandaş, SGK tarafından ilaç bedellerinin karşılanmasından yararlanabilir. Ancak bu süreyi kaçırırsa, reçete hala geçerli olmasına rağmen ilaç bedellerini cebinden ödemek zorunda kalacaktır ve SGK güvencesiyle ilaçları alamayacaktır. Bu nedenle, reçetenin belirtilen süre içinde kullanılması önemlidir.

Raporlu ilaç kaç gün önceden yazdırılabilir?

Raporlu ilaçlar, bitim tarihinden itibaren en erken 15 gün önce alınabilir. Reçeteler ise ilaç bitim tarihinden geriye doğru en fazla 4 gün öncesinden düzenlenebilir. Dolayısıyla, ilacın bitim tarihine göre 15 gün önceden itibaren eczaneden ilaç temin edebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Blog yazma ve sosyal medya içerikleri üretme konusunda son derece yetenekli ve genellikle kişisel gelişim, gündem ve yaşam tarzı gibi konuları ele alan blog yazıları yayımlamaktadır.

Yazarın Profili