1. Ana Sayfa
 2. Engelli Vergi İndirimi Hesaplama

Engelli Vergi İndirimi Hesaplama
Engelli vergi indirimi, engelli bireylerin çalışma gücünde oluşan kayıp oranının en düşük %40 ve üzerinde olan kişilerin aldıkları maaş kazançlarının, girdikleri derecelere belirlenen vergi indirim, engelli indirim uygulamasıdır.

Asgari Ücretliler Engelli İndiriminden Yararlanabilir mi ?

Asgari ücretli, yeni düzenleme nedeniyle damga vergisi ve gelir vergisinden muaftır. Asgari ücretli çalışan engelli kişinin ücretinde gelir vergisi olmaması sebebiyle engelli vergi indirimi uygulanmaz.

Asgari ücretliler vergi indiriminden faydalanamazlar.

Engelli Vergi İndirimi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Gelir vergisi Kanunun 31. Maddesine istinaden; %40 ve üzerin engelli kişilerin gelir vergisi indiriminden, engel raporu oranına göre indirim almaktadır. Engelli kişiler engel durumundan dolayı aldıkları maaş kazançlarından ilave ödeme yansımaktadır.

Engelli vergi indirimi uygulaması

Örneğin, 8.000 TL Brüt ücretle çalışan ve 3. Derece engelli indirimi uygulanacak bir çalışanın;

Gelir vergisi matrahı hesaplaması

Ücret: 8.000 TL

SGK Matrah: 8.000

SGK işçi payı: %14 = 8.000 x %14 = 1.120

İşsizlik Sigortası İşçi Payı: %1 = 8.000 x %1 = 80

Gelir Vergisi Matrahı: 8.000 – 1120 – 80 = 6800 – 500 (3.derece engelli indirimi) = 6300 TL

Örnekteki çalışanın gelir vergisi, engelli vergi indirimi hakkı nedeniyle 8.000 yerine 6300 TL üzerinden hesaplanacaktır.

2022 Engelli Vergi İndirimi Tutarları

DönemEngel Derecesi
20221. Derece (%80 ve üzeri engelliler)2.000 TL
20222. derece (%60 ile %79)1.170 TL
20223. derece (40 ile %59)500 TL
Engelli vergi indirimi tablosu

2022 Engelli Vergi İndirimi Maaşa Ne Kadar Yansır ?

2022 engelli vergi indirimi maaşa etkisi, tüm engelli bireyler tarafından sorgulanmaktadır. Aşağıdaki tabloda yer alan bilgiler engel derecesine göre vergi indiriminin maaşa etkisini göstermektedir. 

Gelir vergisi istinası nedeniyle asgari ücret düzeyinde Engelli Vergi İndirimi hakkı artık söz konusu değildir.

Hesaplama formülü : Vergi indirimi hesaplaması yapılırken asgari geçim indirimi dikkate alınmamıştır.

2022 yılı için Engellik İndirim TutarıAylık Maaş ve Ücrete Faydası
1. Derece Engelliler için 2.000 TL300 TL
2. Derece Engelliler için 1.170 TL175,50 TL
3. Derece Engelliler için 500 TL75 TL

Engelli vergi indirimi nasıl hesaplanır arama motorlarında aramalar yapıldığında birçok sonuç aynı görünmektedir.
Sizler için hazırladığımız engelli vergi indirim robotunu kullanarak, maaşınıza yönelik ne kadar vergi indirimi yansıması olduğunu göreceksiniz.
Engelli.com hazırladığımız bu robot pratik hesaplama yöntemidir. Uygun kriterleri seçmeniz durumunda engelli indirim – vergi indirim tutarınızı göreceksiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (151)

 1. 19 saat önce

  Merhaba 4700 brüt ile ve %80 engelli raporuyla ne kadarlık bir vergi indirimi alabilirim

 2. 1 hafta önce

  Mrb annem doğum borçlanması yaptı ve heyet roporu yüzde 42 vergiyede basvurdu Ankara’ya gitti evraklarimiz 3600 günü var nezaman sonuçlanır sizce ve nezaman sonuçlanır bide bu sürede halen çalışıyor olması laizmmi

  • Arzu hanım 1-3 ay arasında bazen de 6 aya kadar uzayabilir. Şöyle örnek vereyim bir dostumuz SGK kayıtlı işte iken vergi indirim belgesi başvurusu yaptı. Başvuru sonrası işten çıkarıldı, 2 ay işsiz durdu sonra farklı yere başladı. Vergi indirim belgesini gitti vergi dairesinden aldı. En doğru bilgiyi vergi dairesine giderek bilgi alabilirsiniz.

 3. 2 hafta önce

  Merhabalar ben 1.derece engelli vergi indiriminden yararlaniyorum temmuz ayi itibari ile brüt maaşım 8800 tl oldu vergi indirimi hakkımdan maaşıma ne kadarlık bir katki olur acaba iyi çalişmalar dilerim

 4. 2 hafta önce

  Hocam kolay gelsin mesela çalıştığımız yerin vergi dairesi Çan ilçesinde.heyete illa Çanakkale’denmi girmek gerekiyor yoksa başka şehirden heyet raporu alıp çan vergi dairesine vermekte kabul oluyormu??

  • Bağlı olduğunuz il/ilçe sınırları içerisinde yer alan vergi dairesine vermeniz daha doğru olur.

   • 2 hafta önce

    Ben zaten il-ilce sınırındaki vergi dairesine vericem.heyet raporunu il ilçe sınırı dışındaki hastanelerden alsam sorun olurmu onu sormsk istedim

   • Faruk Bey alınacağını düşünüyoruz, çünkü küçük illerde yeterli olmayan tedavilerde büyük şehirlerde tedavi oluyor. Bir dostumuz balıkesir kütüğünde kayıtlıydı fakat bursada tedavi oldu ve bursadan engelli raporu aldı.

   • 2 hafta önce

    Teşekkürler bugün heyete girdim astımdan oran vermediler raporuma bakmadı bile doktor.normalde astımdan oran verilmiyormu??

   • Faruk Bey, astım için solunum fonksiyon testi uygulandın mı? Uygulandıysa değerlerinizi buradan yazar mısınız?

   • 2 hafta önce

    Ben size astım solunum test sonuçlarını atmıştım dün bugün cevap yazmışsıniz ama ben mesajlarınızı göremiyorum

   • Faruk Bey, bilerek yorum yapmadık. çünkü bizler doktor değiliz bilemeyiz maalesef, sizlere sadece engellilik konularında yönlendirmeye çalışıyoruz.

   • 2 hafta önce

    Anladim ancak benim sormak istediğim astımdan puan aliniyormu alinmiyormu???yoksa kaldırıldımi astımdan engel puanı almak??

   • Eğer ki astım hastalığınız “Doğuştan veya kazanılmış akciğer, plevra ve göğüs kafesi hastalıkları veya akciğeri tutan diğer bütün hastalıklarda, solunum ve dolaşım fonksiyonunda bozukluk yapmışsa;” engel oranı verilmektedir. Astım engel oranı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 5. 3 hafta önce

  2002 sigorta kayıt 2006 dan bu yana primim yamış,toplamda 4586 primim,%48engelli raporu aldım 22 Şubat 2022 yılında rapor sonrası tip2 şeker ve huzursuz bacak sendromu rahatsızlıklarım var rapora ekletmek için nasıl bi yol izlemeliyim?yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

  • Mehmet Bey, ek hastalığınız var ise bağlı olduğunuz illerde bulunan tam teşekküllü devlet hastanesi sağlık kuruluna giderek yeni rapor başvurusu yapmanız gerekiyor. Fakat tüm hastalıklarınız yeniden değerlendirilecektir, bunu da göz ardı etmeyiniz.

 6. 4 hafta önce

  Yüzde elli engelli raporum var.13.08.2004 sigorta girişim ve 4155 gün ek 5 sigortası yatırdım. Araştırmama göre 20 yıl 4400 günden emekli olmam gerekiyor, ama şimdi birde vergi indirimi şartı varmış galiba izlemem gereken yolu ve vergi indirimini nasıl alabilirim? Yardımcı olur musunuz?

  • Fatih Bey, 2008 öncesi işe giriş tarihiniz olduğu için emeklilik için vergi indirim şartı bulunmaktadır. Öncellikle bağlı olduğunuz il / ilçe vergi dairesine giderek vergi indirim belgesi almak istediğinizi belirtiyorsunuz ve başvuru formu doldurarak engelli raporunuzun aslı gibidir örneğini veriyorsunuz (elektronik ortamda rapor var ise buna gerek kalmayabilir) Ayrıca başvuru yaparken SGK kayıtlı işyerinde çalışıyor olmalısınız çünkü vergi indirim belgesi işyerinize geliyor.

 7. 4 hafta önce

  Merhabalar benim yüzde 56 ağır engelli vede sürekli raporum var bakıma muhtaç aylığı alıyor vasim. Ben 2017 yılında esnaf bağkurundan girişim var eğer 1800 gün ile 10 yıl sigarralilik süresi aranıyor ama eğer bakıma muhtaç ise 10 yıl süre değilde 1800 gün yeterli diye duydum lakin ben bu süreyi toplu ödesem emekli olabilirmiyim böyle bir süreç varmı bana uyan yardımlarınız için teşekkür ederim

  • Abdullah Bey konu hakkında yanlış yönlendirmek istemeyiz, fakat bu konuyu direk SGK il müdürlüğü ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Ayrıca bir avukat arkadaşımızın makalesinde şu ifadede geçiyor “10 yıllık sigortalılık süresinin istisnası olarak bu şart getirilmiştir. Buna göre başkasının bakımına muhtaç derecede malul olan kişi 1800 gün prim, yaşlılık ve ölüm sigorta primi ödeyerek malulen emekli olabilecektir.” doğru bir bilgi olduğunu düşünüyoruz.

 8. 4 hafta önce

  Polikistik bobrek hastasiyim.%39 oraninda bobreklerim calisiyor.hipertansiyon hastaligim var.%40 rapor cikarmi

  • Yakup Bey geçmiş olsun, buradan engel oranı söylemeyi doğru bulmuyoruz. Çünkü hastalığınızın evresi, şiddeti, bölgesi ve verdiği tahribatlar birçok etken var. Size önerimiz kurula girmeden doktorunuzdan rica ederseniz engel oranınızı paylaşacaktır sizinle.

 9. 1 ay önce

  Selam benim yüzde 42 raporum var üç yıllık emekli olsam üç yıl sonra sıkıntı olurmu

 10. Engelli vergi indirimi için %50 raporum var emekli olursam maaşşım ne olur

Bir cevap yazın