İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SGK

SGK Ayrıntılı Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?


+ - 0

SGK Hizmet Dökümü, farklı şekilde kayıtlara sahip olan vatandaşlarının kayıtlarının karışmaması için SGK bünyesinde 4A, 4B ve 4C gibi farklı sınıflar oluşturulmuştur. Bu farklı güvencelerin çalışma günleri, prim ödemeleri ve meslek çeşitleri farklı olduğu için aralarında belirli farklılıklar bulunmaktadır. Bu sınıfların her biri eski dönemlerde kullanılan farklı güvenceleri temsil etmektedir. Önceki dönemlerde SSK, Bağ-Kur, Emekli sandığı gibi güvence seçenekleri bulunurken bunlar günümüzde SGK bünyesinde toplanmıştır.

SGK Hizmet Dökümü

Çalışanların geçmiş yıllara ve dönemlere ait çalışmaları SGK tarafından kaydedilmektedir. Bu çalışmaların kayıt altına aldığı belgelere de hizmet dökümü adı verilmektedir. Hizmet dökümünde kişinin kaç gün çalıştığı, primlerinin yatırıldığı brüt maaş miktarı gibi değerlere yer verilir. Bu dökümler E-devlet üzerinden sorgulanabilir ve ayrıntılı şekilde pdf olarak çıktı alınabilir.

Bu şekilde temin edilen belgeler resmi nitelik taşır ve üzerindeki barkod tarafından doğruluğu onaylanabilir. Sistemde hizmet dökümlerinin farklı sınıflara ayrıldığı görülebilmektedir. Bu hizmet dökümlerinde 4A olarak adlandırılan sınıf eski dönemlerde SSK kayıtlı olan ve genellikle maaşlı bir işte çalışan kişileri ilgilendiren ödemelerin yapıldığı güvence tipidir. Günümüzde de en sık kullanılan güvence tipi 4A’dır. 4B ve 4C ise Bağ – Kur ile emekli sandığını temsil eden diğer güvence tipleridir ve sistem üzerinden bunlara da erişilebilmektedir.

E-Devlet SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

Birçok kişi SGK hizmet dökümünü prim gün sayısını kontrol etmek için incelemek ister. Bu belgede en önemli değer olan prim gün sayısı bir kişinin emeklilik hakkı kazanabilmesi için devlet tarafından istenen şartlardan biridir. Bunun dışında hizmet dökümünün detaylı halinde de kişinin hangi dönemlerde hangi firmalarda çalıştığı ve prim ödemelerini ne kadar brüt maaş üzerinden aldığı da görülebilmektedir.

SGK hizmet dökümü sorgulamak için öncelikle;

  • E-devlet sistemine giriş yapılır.
  • Sonrasında arama bölümüne SGK hizmet dökümü yazılır ve aratılır.
  • Kişiyi ilgilendiren güvence tipi hangisi ise 4A ya da diğerleri arasından seçilir
  • Daha sonra hizmet belgesi oluşturulur.

oluşturulan barkodlu belge daha sonra istenilirse mail atılır, yada çıktı olarak alınır.

SGK Hizmet Dökümü Nerelerden Alınır?

SGK Hizmet Dökümü almak ve sorgulamasını yapmak için alt kısımda yer alan seçenekler kullanılır;

  • E-Devlet Kapısı
  • Kaymakamlık Büroları
  • SGK Hizmet Binaları
  • Noterlikler

Bağlı olduğunuz sınıf koluna bağlı SGK hizmet dökümü almak için en kolay yöntem e-devlet kapısıdır. E-devlet kapısı üzerinden ayrıntılı şekilde sgk hizmet dökümü sorgulaması yapmanız mümkündür.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında çalışmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kurumlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktaran blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap