İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Emeklilik

SGK, BağKur, Emekli Sandığı Emekli Maaşı Sorgulama

Emekli maaşı sorgulama işlemleri SGK internet sitesi ve e-devlet sistemi olmak üzere iki şekilde online sorgulama yapılır.


+ - 0

Emekli maaşı sorgulama işlemleri SGK internet sitesi ve e-devlet üzerinden kullanılarak yapılır. Sorgulama işlemi, emekli olmanız durumunda yaklaşık ne kadar emekli maaşı alacağınızı ve ne zaman emekli olacağınızı bilgisi verir. SGK emekli maaşı, ayrıca il ve ilçenizde bulunan Sosyal Güvenlik Kurum müdürlüklerini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

SGK Ne Zaman Emekli Olurum Sorgulama?

SGK sitesi emeklilik sorgulama işlemi  için öncelikle “https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ “  internet sitesine giriş yapılmalıdır. Bu ekran sonucu size, ne zaman emekli olurum, kaç gün prim günüm eksik ve kaç yaşında emekli olurum bilgisi verir. Cinsiyet, doğum tarihiniz, SGK giriş kaydınız ve prim ödeme gün sayınızı belirtmelisiniz. Emeklilik formu üzerinden gerekli bilgileri doldurduktan sonra karşınıza istenilen sonuçlar çıkar.

sgk emekli maaş sorgulama

SGK Emeklilik Maaşı Sorgulama Formu Bilgileri

SGK emeklilik maaşı sorgulama formu eksiksiz ve bilgilerinizin tam doldurulması gereken kısımlardır. Sorgulama ekranında eksik bilgi vermeniz durumunda hatalı sonuçlar yer alacaktır. Ne zaman emekli olurum sorusunun cevabını almak için doldurulması gereken alanlar şu şekildedir;

  • Hizmete Başlama Tarihi
  • SSK Prim ödeme gün sayısı
  • Doğum Tarihiniz
  • Cinsiyetiniz

Ek olarak diğer sandıklara ait gün sayınız, yurt dışı gün sayınız, Fiili gün sayınız, Maluliyet durumunuz ve 3600 gün sayısının doldurulduğu tarih bilgileri mevcut ise girmeniz gereklidir. Bilgilerin eksiksiz ve tam olarak doldurulması sonucu emeklilik tarihiniz ve yaşınız belli olacaktır.

E- Devlet Emeklilik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

E-devlet emeklilik günü sorgulama işlemigerçekleştirmek için öncelikle e-devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmalısınız.  E-devlet sistemine giriş sonrası Sosyal Güvenlik Kurumu menüsü tıklanır. Açılan sayfa üzerinde SGK işlemleri menüsü yer alır. SGK işlemleri menüsünün altında yer alan emeklilik sorgulama bağlantısı tıklanarak gerekli sorgu işlemi yapılır.

E-Devlet 4/A Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi 

4/A emekli maaşı sorgulama işlemi yapılması için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapılır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra “https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi” bağlantısı tıklanarak emekli aylığınız hakkında bilgileri görebilirsiniz. Sorgulama işlemi SSK ve 4/A sınıfına dahil olan kişileri kapsar ve bu gruptaki kişilerin emekli maaşı bilgisi vermektedir.

E-Devlet 4/B Bağ-Kur Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi 

4/B emekli maaşı sorgulama işlemi için e-devlet sistemine giriş yapılmalıdır. E-devlet girişi yapıldıktan sonra “https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi“ linki tıklanarak Bağ-KUR emekli aylığınız hakkında sonuçları görebilirsiniz. Sorgulama sonucu 4/B Bağ-KUR sınıfında yer alan kişileri gösterir ve bu sınıfa dahil olan kişilerin emekli maaş bilgisini verir.

E-Devlet 4/C Emekli Sandığı Maaşı Sorgulama İşlemi

4/C emekli maaşı sorgulama işlemi yapılması gereken işlem, e-devlet sistemine giriş yapılmalıdır. Sisteme giriş yaptıktan sonra “https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi” bağlantısı tıklanarak Emekli sandığı maaşı sorgulama işlemi gerçekleştirilir. Sorgulama sonucu 4/C emekli sandığı grubunda yer alan kişilerin emekli maaş bilgisini verir.

Telefonla Emeklilik Sorgulama İşlemi

Telefonla emeklilik sorgulama işlemi sistem üzerinde herhangi bir problem olmaması durumunda gerçekleşir. Bu bağlamda Alo 170 hattı üzerinden sorgulama işlemi, SGK kurum yetkilileri tarafından destek sağlanacaktır.

SMS İle SGK Emeklilik Sorgusu Yapılır mı ?

SMS ile emeklilik sorgulama işlemi için mevcut bir sms hizmeti yoktur. Alo 170 hattı aranarak SGK müşteri yetkilileri üzerinden SGK emeklilik durumunuz hakkında bilgiler alabilirsiniz.  

Emekli Maaşı ve Tazminat Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Sosyal güvenlik kurumu kapsamında prim gün sayısı, yaş ve sigorta hizmet yılı gibi bilgiler verilerek kişinin emekli maaşı ve tazminat hesaplaması yapması için bir çok online araçlar bulunur. Doğru ve güvenilir sonuca ulaşmak için 4-A, 4-B ve 4-C sigortalılık grubuna göre emekli maaşı hesaplama ve tazminat hesaplama araçları kullanılmalıdır.

Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir ?

Emekli maaşını yükseltmek için kişilerin yapmış olduğu ek iş varsa sigortaya bildirmesinde fayda vardır. Maaşı yüksek olup aylık bordrosunda düşük gösteren kişilerin emekli maaşı düşer. Prime esas kazanç gerçek değerinde gösterilmelidir. İkramiye ve prim alıyorsanız ek ödemelerinde prime eklenmesi gereklidir. Emeklilik öncesi son 3,5 yıl önemli olmakla beraber tavandan kazanç bildirmeniz durumunda emekli maaşınız artar. Askerlik borçlanması ve doğum borçlanması tavan ücretten yaparsanız emekli maaşınız yine artacaktır.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında çalışmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kurumlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktaran blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap