Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

SGK Meslek Kod Listesi

2021 SGK Meslek Kodları, 2012 yılı itibari ile yürülülüğe giren ve her meslek kolu için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen kodlamadır. SGK kayıtlı çalışanın meslek türlerine göre bir kodu bulunmakta ve bu kodu işveren SGK'ya bildirmek zorundadır.
SGK Meslek Kodu Hatalı Bildirimi 

Sosyal Güvenlik Kurumuna çalışanın meslek kodu hatalı bildirilmesi durumunda işyeri para cezası alır. Para cezası miktarı meslek kodu hatalı bildirilen çalışan başına asgari ücretin yüzde 10'nu kadar para cezası alır. SGK'ya yapılan bildirimler sayesinde hem doğru meslek kodu hem de çalışanın hakettiği maaş alınabilir.

SGK Meslek Kodu Bildirilmez İse Ne Olur

Sosyal Güvenlik Kurumuna çalışanın meslek kodu bildirmez yada hatalı bildirilmesi durumunda uygulanan para cezası aynıdır ve yaptırımı geçerliliğini korumaktadır.

SGK Meslek Kodumu Nasıl Öğrenirim

Sosyal Güvenlik Kurumu meslek kodu öğrenmek için öncelikle çalışan kişinin e-devlet kapısı web sitesine giriş yapması gereklidir. Meslek Kodu öğrenme adımlarını kısaca özetlemek gerekirse;

  • T.C. Kimlik ve şifre ile E-devlet sistemine giriş yapınız,
  • SGK Hizmet Dökümü bağlantısına tıklayınız,

Hizmet dökümü sayfasında yer alan meslek kodu alanından meslek kodunuzu görebilir, alt kısımda yer alan listeden karşılığını görebilirsiniz.

SGK Meslek Kodu Şikâyet Başvurusu

İşyeri sahipleri çalışan kişilerin meslek kodlarını SGK'ya bildirmek zorundadır. Bazen gözden kaçma, hatalı, yanlış ve eksik bildirimler olmaktadır. İşyeri çalışanı bunu fark etmesi ve meslek kodunun düzeltilmesi talebi iletmesi gereklidir. Gereken talep düzeltilmemesi durumunda çalışan şikayet hakkını kullanabilir. Bu tarz durumlarda çalışan bağlı olduğu il / ilçe SGK merkezlerine yazılı dilekçe ile başvurabilir. İkinci bir seçenek ise ALO 170 iletişim hattını arayarak durumunu yetkili kişilere aktarabilir.

Özetle işveren SGK kodları doğru bildirmekle yükümlüdür. Hatalı bildirim çalışan kişinin terfi, emekli maaşı ve kariyer döneminde bazı problemlere yol açabilir.

SGK Meslek Kodu Değiştirme Dilekçesi

Sosyal Güvenlik Kurumu Meslek Kodu değiştirme dilekçesi kısaca şu şekilde olmalıdır;

(İL/İLÇE) Sosyal Güvenlik Merkezine

Müdürlüğünüzde (Sicil No) işyeri sicil numarası ile tescilli işyerimizde (T.C. Kimlik Numaranız) T.C. numaralı çalışanımızın …../…./….-…../…./……. tarihleri arasındaki meslek kodunun (Güncel Meslek Kodunuz) meslek kodu ile güncellenmesi hususunu arz ederim. 

şeklinde kısa ve öz şekilde durumunuz anlatan dilekçeyi sunabilirsiniz.

SGK Meslek Kodları Listesi 2021

Sosyal Güvenlik Kurumu güncel meslek kodları 2021 listesi alt kısımdaki listede yer almaktadır.

Listede yer alan kodlar, hizmet dökümünüzde yer alan kodlar ile eşleştirerek meslek bilginizin tam açılımını görmeniz mümkündür.

Yorum Yapın

Puan Verin :