1. Anasayfa
 2. SGK

Sigorta İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sigorta başlangıcı nedir, sigorta için gerekli evraklar nelerdir, ikametgâh belgesi nasıl alınır, aile bildirim formu nereden alınır, sağlık raporu nereden alınır? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Yeni işe başlayan kişiler için, Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından sigorta başlangıcı yapılmaktadır ve bu süreç işveren tarafından gerçekleştirilir. Peki, sigorta için gerekli evraklar nelerdir? hep beraber detaylıca inceleyelim.

Sigorta başlangıcı nedir?

Sigorta başlangıcı, bir kişinin iş hayatına girdiği tarihten itibaren sosyal güvenlik sistemi kapsamında sigortalı olarak kabul edilmesi ve ilgili sigorta kurumu tarafından kaydedilmesidir.

sigorta için gerekli evraklar
sigorta için gerekli evraklar

Sigorta için gerekli evraklar nelerdir?

Sigorta başlangıcının yapılabilmesi için, yeni işe başlayacak ve daha önce sigortası olmayan kişilerin çeşitli evrakları temin etmesi gerekmektedir. Bu evraklar, iş yerine verilerek sigorta işlemleri başlatılır.

Sigorta için gerekli evraklar ise şu şekildedir;

 • İkametgâh belgesi
 • Aile bildirimi formu
 • Sağlık raporu
 • Mezuniyet belgesi ya da diploma fotokopisi
 • Adli sicil kaydı
 • İş yeri tarafından verilen form
 • SGK işe giriş bildirgesi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf

Sigorta başlangıcını tamamlamak için yukarıdaki belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayıp, işverene teslim etmeniz gerekmektedir. Sigorta için gerekli evrakları nasıl alabiliriz, hadi inceleyelim.

İkametgâh belgesi nasıl alınır?

İkametgah belgesi, bireyin resmi olarak ikamet ettiği adresi belgeleyen bir belgedir. e-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle giriş yaparak ikametgah belgesini indirebilir ve dilediğiniz zaman çıktısını alabilirsiniz.

(İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama

Sağlık raporu nereden alınır?

6331 sayılı kanun kapsamında sağlık raporu, işyeri ve işçi için büyük öneme sahip olan bir belgedir. İşe girişlerde, iş değişikliği yapıldığında, iş kazaları, meslek hastalıkları veya sağlık nedenleriyle işten uzaklaşma durumunda ve işin devam ettiği süreçte, işçinin yaptığı işin niteliği ve işyerinin tehlike sınıfına göre belirlenen aralıklarda sağlık raporu alınması gerekmektedir.

Sigorta için alınacak olan sağlık raporu, özel hastaneler yerine işe girişlerde yetkili olan OSGB işyeri hekimleri tarafından yapılır, çalışanın işe uygunluğu değerlendirilir ve rapor verilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
İşe Giriş Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Aile bildirim formu nereden alınır?

Aile bildirim formu, işe başlayan kişinin medeni durumunu ve varsa çocuk sayısını belirten bir belgedir ve bu formu internet üzerinden de temin edebilirsiniz.

Adli sicil kaydı nasıl alınır?

Adli sicil kaydı, devlet tarafından tutulan suç kaydını gösteren resmi bir belgedir ve E-Devlet üzerinden kolaylıkla alınabilir.

Adli sicil kaydı için E-Devlet’e giriş yaparak “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğini tıklamalı ve kimlik doğrulama işlemini tamamlamalısınız. Ardından, belgeyle ilgili uyarıları okuyup onayladıktan sonra belgeyi vereceğiniz kurumu seçmeli ve neden vereceğinizi yazmalısınız. Son olarak, “Sorgula” butonuna tıklayarak adli sicil kaydını oluşturabilir ve “Yazdır” seçeneğiyle çıktısını alabilirsiniz.

Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Diploma nasıl alınır?

E-devlet sayesinde, diploma örneği gibi belgelerin alımı artık daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Üniversite mezunları, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üzerinden e-devlet sistemi aracılığıyla mezuniyet belgelerini hızlı ve kolay bir şekilde alabilmektedir.

YÖK Üniversite Diploma Sorgulama

Lise mezunları ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) üzerinden e-devlet üzerinden mezuniyet belgelerini sorgulayıp, alabilirler.

MEB Lise Diploma Sorgulama

İşe giriş bildirgesi nasıl alınır?

Çalışanların sosyal güvencesini sağlamak amacıyla, işe yeni giren veya iş değiştiren kişilerin işverenleri tarafından SGK’ya işe giriş bildirgesi yapılması gerekmektedir. Bu süreç, işverenler için oldukça basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

SGK hesabına giriş yapan işverenler, çalışanın T.C. kimlik numarasını sorgulayarak doğruladıktan sonra işe giriş bildirgesini alabilmek için kolaylıkla onay butonuna tıklayabilirler.

thumbnail
Önerilen Yazı
Emeklilik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sigorta için gerekli evraklar nelerdir? Konumuz hakkında merak ettiğiniz soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili