1. Anasayfa
 2. SGK

Sigortalılık Süresi Nedir?

Sigortalılık süresi nedir, Sigortalılık süresi neden önemlidir, 25 yıl sigortalılık süresi ne demek, Sigortalılık süresi örneği? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Sigortalılık süresi, kişinin yaşlılık dönemi için maddi güvence sağlamak ve emekli olmak için istenen şartlardan bir tanesidir. Sigortalılık süresi ne demek? Sizler için detaylıca araştırdık.

Sigortalılık süresi nedir?

Sigortalılık süresi, bir çalışanın sosyal güvenlik sistemi kapsamında geçirdiği sigortalı çalışma süresini ifade eder. Bu süre, çalışanın sigorta primlerinin ödenmesi ve sosyal güvenlik haklarından yararlanabilmesi için önemlidir.

Sigortalılık süresi neden önemlidir?

Sigortalılık süresi aynı zamanda çalışanın emeklilik hakkı kazanabilmesi için de önemlidir. Çalışanın emeklilik hakkı kazanabilmesi için belli bir sigortalılık süresini tamamlaması gerekmektedir. Bu süre, çalışanın yaşına ve emeklilik sistemine göre değişiklik gösterir.

sigortalılık süresi nedir
sigortalılık süresi nedir

Sigortalılık süresi, çalışanın hangi sigorta kollarından yararlanabileceğini belirler. Ülkemizde sosyal güvenlik kurumu SGK kapsamında olan sigorta kolları arasında işçi, işsizlik, emekli, sağlık, kaza ve meslek hastalıkları sigortaları bulunur.

Sigortalılık süresi, bu sigorta kollarından her biri için ayrı ayrı hesaplanır ve çalışanın her bir sigorta kolu için gerekli olan sigortalılık süresine ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Emeklilik Tablosu 2024 (Erkek – Kadın – Engelli)

25 yıl sigortalılık süresi ne demek?

25 yıl sigortalılık süresi, bir çalışanın Ülkemizde sosyal güvenlik sistemi kapsamında sigortalı olarak geçirdiği süredir. 25 yıl sigortalılık süresi, emeklilik hakkı kazanmak için gereken bir kriterdir.

Bu süreyi tamamlayan bir çalışan, emeklilik yaşına geldiğinde emekli olabilir. Ancak, emeklilik için sadece sigortalılık süresinin yanı sıra bir de yaşı ve prim ödeme gün sayısını tamamlamış olması gerekmektedir.

Sigortalılık süresi örneği

Bir örnek vermek gerekirse, bir kişi (kadın) 18 yaşını doldurmuş ve 01/01/2000 tarihinde iş hayatına atılmış ve o tarihten itibaren sosyal güvenlik sistemi kapsamında kesintisiz olarak çalışmaya devam etmiş olsun. Bu kişi, 44 yaşına geldiğinde 25 yıl sigortalılık süresini tamamlamış olacaktır.

01/01/2000 tarihinden başlayan bu kişi 02/01/2025 yılında sigortalılık süresini tamamlamış olacaktır.

Emeklilik şartlarını incelediğimizde emekli olabilmesi için sadece 25 yıl sigortalılık süresi yeterli olmayacaktır. Ayrıca yaş ve prim günlerini de tamamlaması gereklidir.

09.09.1999 – 30.04.200825607.000
emeklilik şartları (Örnek Kadın) – sigortalılık süresi nedir

Örneğin, 44 yaşındaki bir kişi kadın ise, emeklilik yaşının 60 olduğunu varsayarsak, 25 yıl sigortalılık süresini tamamladığında emeklilik için gereken en az prim ödeme gün sayısı 7.000 primi günü olacaktır.

Sigortalılık süresi nedir? Konumuz hakkında aklınıza takılan soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Blog yazma ve sosyal medya içerikleri üretme konusunda son derece yetenekli ve genellikle kişisel gelişim, gündem ve yaşam tarzı gibi konuları ele alan blog yazıları yayımlamaktadır.

Yazarın Profili