Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Silikozis Aylığı Nedir, Nasıl Alınır
Diğer
Devamı

Silikozis Aylığı Nedir, Nasıl Alınır

Silikozis hastalığı, son derece sinsi ve tehlikeli bir hastalıktır. Hastalığa müdahele edilmemesi durumunda hastanın hayatını kaybetmesine neden olur. Ülkemizde silikozis hastası olan kişilerin ferah ve rahat şekilde yaşamlarını sürdürmeleri, doktor kontrollerini aksatmamaları ve düzenli sağlık kontrollerine gitmeleri için her ay düzenli şekilde silikozis aylığı ödenmektedir. Silikozis aylığı ne kadar, Silikozis aylığı nedir tüm detaylar yazımızın devamında.

Silikozis Aylığı 2021

Silikozis hastalığının kökeni silika isimli bir mineralin kesilmesi ile ortaya çıkan toz partikülünün solunum yolu ile vücuda girmesi sonucunda hastalığa neden olur. Hastalık genelde; kot taşlama, kumlama vb. iş kollarında çalışan kişilerde daha sıkça görülmektedir. Hiç bir belirtisi olmayan hastalık tehlikeli ve sinsidir. Devletimiz, Silikozis hastası kişilere SGK kapsamında düzenli aylık bağlamakta ve bu aylığın ismi de silikozis aylığı olarak geçmektedir.

Silikozis Aylığı Nasıl Alınır

Silikozis aylığı almak için, öncelikle kişinin hastalığı taşıması ve bu hastalığı tam teşekküllü hastanelerden alacağı rapor ile kanıtlamalıdır. Sigortalı işciler silikozis aylığı başvurusu yapmak için bağlı olduğunuz il sınırları içerisinde yer alan SGK kurumlarına, Sigortasız işciler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ziyaret ederek başvuru yapabilirler.

Silikozis Aylığı Başvuru Şartları

Silikozis aylığı başvurusu yapacak kişilerin, öncelikle devlet hastanelerinden hastalığını gösteren sağlık kurulu raporu almaları gereklidir. Sağlık kurul raporunda silikozis teşhisi ve silikozis oranı belirtilmelidir.

  • T.C. Kimlik Belgesi
  • Sağlık Kurulu Raporu

Silikozis Aylığı Ne Kadar 2021

2021 Silikozis Aylığı, hastalık oranına göre değişkenlik göstermektedir. Sağlık kurulu rapor oranı ve silikosiz maaşı şu şekildedir;

Silikozis Oranı

Silikozis Aylığı
%15-%34 1.160.50 TL
%35-%54 1.326.30 TL
%55 ve üzeri 1.477.87 TL

Silikozis aylığı ödemeleri aylık olarak yapılır ve kişilerin PTT hesaplarına yatırılır. Silikozis hastası kişinin vefat etmesi durumunda eşin dul kalması durumunda; %50'si, eğer çocuk olmaması durumunda %75'i aylık olarak bağlanmaktadır.

Silikozis Aylığı Ne Zaman Yatar

Silikozis ödemeleri, başvurusu kabul edilen ve değerlendirme sürecinden çıkan kişilere ortalama bir ay sonunda, ilk aylıkları Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmakta ve sonraki silikozis aylıkları PTT aracılığı ile kişilere her ay düzenli ödenmektedir.

Silikozis Aylığı Sorgulama

Silikozis aylığı sorgulaması, iki farklı yöntem ile yapılır. Başvuruları kabul edilen hastalar SGK İnternet sitesi aracılığı yada e-devlet üzerinden gerekli sorgulama işlemini yapabilirler. E-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için lütfen TIKLAYINIZ

Yorum Yapın

Puan Verin :