Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Sosyal Ekonomik Destek (SED) Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan Sosyal Ekonomik Destek (SED), yoksulluk içerisinde bulunan kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken, ailelerin çocuklarını belli bir süre korumak için yapılan yardım türüne SED denilmektedir.
SED Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Sosyal ekonomik yardım başvurusu bağlı olduğunuz ilin Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine dilekçe verilerek yada e-devlet sistemi aracılığı ile online başvuru yaparak gerçekleşir.

Sed yardımı başvuru belgeleri şu şekildedir;

 • SED Yardım Başvuru Dilekçesi
 • T.C. Kimlik Kartı

İstenmesi halinde, sağlık raporu ve öğrenci belgesi de hazır edilerek sosyal ekonomik yardıma başvuruda bulunabilirsiniz.

SED Yardımı Kimler Alabilir

Sed yardımı başvurusu yapacak kişiler şu şekildedir;

 • Afet, yangın ve sel gibi durumlarda çocuğuna bakamayacak durumdaki kişiler
 • Maddi gücü olmayan müşkül pozisyondaki çocuklar

Sosyal ekonomik destek yardımına başvurabilirler. Sed yardımı kayıt bulunamadı ne demek hatası alınması durumunda ALO 144 hattını arayarak gerekli bilgiyi alabilirsiniz. Sed yardımı kayıt bulunamadı hatası almanız durumunda ise SED yardımı başvurusunun kabul edilmediği yada mevcut yardımınızın kesildiği anlamı taşıyabilir.

Sed Yardımı Ne Kadar 2021

Sosyal ekonomik yardım ücreti herkes tarafından merak edilen bir sorudur. 2021 SED yardımı sorusunun cevabı alt kısımda yer alan ödeme miktarı kadardır.

Sosyal Ekonomik Yardım Yardım Bedeli
Okul Öncesi Eğitim 787,48 TL
İlköğretim Öğrencisi 1.181,23 TL
Ortaögretim Öğrencisi 1.259,97 TL
Yüksek Öğretim Öğrencisi 1.417,47 TL

şeklinde Aile, Çalışma ve SosyalHizmetler Bakanlığı tarafından SED yardımı desteği sunulmaktadır.

SED Yardımı Başvurusu Yapanlara Kaç Ayda Bir Ödeme Yapılır

Sosyal Ekonomik Yardımı alan kişiler iki grupta incelenir. Birincisi süreli sed yardımı, Başvuru onayınızda belirtilen tarih aralığı süresince ödeme yapılmaktadır. İkincisi geçici sed yardımı, sene boyunca sadece iki kez ödeme sağlanır.

SED Sorgulaması Nasıl Yapılır

Sosyal ekonomik destek sorgulaması e-devlet sistemi üzerinden sorgulanmaktadır. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile beraber giriş yaptıktan sonra Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama ekranı tıklanarak gerekli sorgulama işlemi yapılmaktadır. Ayrıca ALO 144 sosyal destek hattı aranarak sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

SED Yardımı Kayıt Bulunamadı

SED yardımı kayıt bulunamadı hata ekranı almanızın sebebi başvurunuzun onaylanmadığı veya SED yardımızın kesildiği anlamına gelebilir. Doğru bilgiyi almak için bağlı olduğunuz ildeki Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüğünü arayabilirsiniz.

Sed Yardımı Ne Zaman Yatar

SED yardımları başvuru yapan kişiler tarafından oldukça merak edilen soruların başında yer alır. SED yardımı ne zaman yatar sorusunun cevabı kesin olmamak ile beraber her ayın 1-10 arası yattığı bilinmektedir.

Sed Yardımı Neden Kesilir

SED yardım başvurusunda bulunan ve ödeme alan kişilerin ödemeleri kesilme durumu yaşanmaktadır. SED yardımı neden kesilir cevabı genellikle verilen ekonomik yardımın süresinin bittiğinden dolayı kaynaklanır. Diğer bir sebep ise habersiz yapılan adres değişikliğinden ve bu değişikliğin başvuru yapılan yere bildirilmemesinden kaynaklanır. Bazı durumlarda ailenin ihtiyaç sahibi olmadığı anlaşıldığı hallerde SED yardımı kesilir.

SED Yardımı E-Devlette Gözükmüyor

Sed yardımı e devlette gözükmüyor hatasının genellik cevabı SED başvurusu esnasında yaşanan sorunlardan kaynaklanır. Bu durumda Aile çalışma ve sosyal hizmetler il müdürlüğüne tekrardan başvurmanız gerekebilir.

Yorumları Oku

 • 5 Temmuz 2021

  Selma Özkan

  SED yardımı alıyordum e devlet üzerinden görünürdü şuan görünmüyor kayıt bulunamadı diyor
  Cevapla
  • 8 Temmuz 2021

   Hatice

   Aynı sorun bendede var kayıt bulunamadı yazıyor sürekli
   Cevapla
 • 13 Şubat 2021

  Barış Cirit

  Ellerimden ortapedik engelliyim.2010 yılından önce 2022 aylığı alıyordum.2010 da işe girdiğimde 2022 aylığım kesildi. Aylığım yeniden bağlanır mı. Aylığım askeri ücretin üstünde,
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :