Murat Derince - Eskişehir - %64 engelli bireyim, maddi desteğe ihtiyacım var. Yardım edecek kişilere şimdiden teşekkür ederim.Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olun

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

SSK (SGK) Prim Borçlanması Ne Kadar?

SSK prim borçlanması her yıl ücret zammıyla değişmektedir. 2021 yılında askerlik borçlanması, doğum borçlanması ve yurt dışı borçlanması ne kadar hepsinin cevabı yazımızın devamında.
SGK borçlanması nedir?

Kişinin SGK kapsamında emekli olması için belli şartları yerine getirmesi gerekir. Hizmet yılı, yaş şartı ve prim gün sayısını tamamlaması gerekir. Borçlanmanın asıl amacı emeklilik kapsamında eksik olan prim gün sayısını peşin ücret ödemesi yaparak satın alınmasıdır. Peki hangi süreler borçlanma yapılarak alınır.

Askerlik borçlanması nedir?

Vatani görevi kapsamında silah altında geçirilen sürelerin tamamı borçlanılabilir. Askere gitmeden önce sigorta girişi olmayanlar, askerlik borçlanması yaptığı zaman işe giriş tarihide ilk sigorta giriş tarihinden itibaren borçlanma yaptığı gün kadar öne çekilir.

Örnek; 01.01.1995 te askere giden Rıza 1,5 yıl askerlik yaptı ve döndü. 01.01.1997 de ilk defa sigortalı işe başladı. askerlik borçlanması yaparsa ilk sigorta giriş tarihi 1,5 yıl öne çekilir ve ilk giriş tarihi; 01.06.1995 yılına çekilir.

Askerlik borçlanması ne kadar 2021?

Askerlik borçlanması kişi, borçlanma süresi ile ilgili günleri ve prim gün tutarlarını kendisi belirler ve kendisi ödeyerek borçlanma yapabilir. 2021 askerlik borçlanma rakamları incelemek gerekirsek;

Dönem Alt Sınır Üst Sınır
2021 38,16 TL 248.04 TL

Doğum borçlanması nedir?

Doğum borçlanması yapabilmesi için bayanların doğumdan önce sigorta girişinin olması gerekir. Doğum borçlanması doğum yapan bayanın çocuğu ilk 2 yaşına kadar gelen sürelerde çalışmamışsa 2 yılın tamamını borçlanabilir. Her çocuk için 2 yıl, toplamda 3 çocuk için 6 yıllık doğum borçlanması yapılabilir.

  • Doğum borçlanmasında işe giriş tarihi öne çekilmemektedir.

Doğum borçlanması ne kadar 2021?

Doğum borçlanması her yıl belirlenen asgari ücretin %32'si günlük tutarı belirlenerek doğum borçlanması yapılabilir. 2021 doğum borçlanma rakamları şu şekildedir;

Dönem Rakamlar
1 Günlük 38,16 TL
30 Günlük 1.144,8 TL

Yurt dışı borçlanması nedir?

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın SGK kapsamında emekli olmaları için yurt dışında geçen hizmetleri ile beraber SGK kanuna göre yurt dışı borçlanması yapabiliyor. Gerçekleştirilen borçlanma sayesinde Türkiye'de emeklilik hakkı kazanıyor. Bu duruma da yurt dışı borçlanması ismi verilmektedir.

Yurt dışı borçlanması ne kadar 2021?

Yurt dışı borçlanma miktarları her yıl asgari ücretin açıklanması ile beraber artış göstermektedir. 2021 doğum yurt dışı borçlanması rakamları şu şekildedir;

Dönem Alt Sınır Üst Sınır
2021 38,16 TL 248.04 TL


Yorum Yapın

Puan Verin :