1. Anasayfa
 2. Diğer

Stajyer Maaşı Ne Zaman Yatar?

Stajyer maaşı nedir, stajyer maaşı ne zaman yatar, lise stajyer maaşı ne zaman yatar, İŞKUR stajyer maaşı ne zaman yatar, stajyer maaşı ne kadar? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Öğrencilerin merakla araştırdığı bir konu olan stajyer maaşı ne zaman yatar? Sorusunu sizler için araştırdık. Bu içeriğimizde, 2024 yılında stajyer maaş ödemelerinin ne zaman gerçekleşeceği sorusunun yanıtını sizinle paylaşıyoruz.

Stajyer maaşı nedir?

Stajyer maaşı, öğrencilerin veya yeni mezunların, bir şirkette veya kurumda staj yaparken aldıkları ücret veya ödeme ücretini ifade eder.

Stajyer maaşı ne zaman yatar?

Stajyerler, devlet kurumlarında staj yaptıklarında genellikle her ayın 15’inden 20’sine kadar maaşlarını alırken, özel sektörde ise bu ödemeler genellikle her ayın 10’una kadar yapılır.

Stajyer Maaşı Ne Zaman Yatar
Stajyer Maaşı Ne Zaman Yatar

Lise stajyer maaşı ne zaman yatar?

Lise stajyerlerinin maaşlarının ne zaman yatacağı, staj yaptıkları sektöre göre belirlenmektedir.

 • Kamu sektöründe staj yapanlar genellikle her ayın 15’i ile 20’si arasında stajyer maaş alırken,
 • Özel sektördeki stajyerlerin maaşları genellikle her ayın 10’una kadar ödenir.

Öte yandan, staj süresi boyunca çalışılan günlerin emeklilik için geçerli olmadığını da unutmamak gerekir.

İŞKUR stajyer maaşı ne zaman yatar?

İŞKUR, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı bir kamu kurumudur. Bu nedenle, İŞKUR stajyer maaşları genellikle her ayın 15’i ile 20’si arasında ödenir. Stajyerler, bu dönemde maaşlarını hesaplarına yatırılarak maddi destek alır.

Stajyer maaşı ne kadar 2024?

2024 yılında asgari ücret, brüt 20.002,50 TL ve net 17.002,12 TL olarak belirlendi. Lise stajyer maaşı için asgari ücretin net tutarının en az %30’u olan 5.100,64 TL gibi bir miktar öngörülebilir. Bu şekilde, lise stajyerlerinin maaşlarının en az bu tutara denk gelmelidir.

TürÜcret (TL)
Stajyer Ücreti5.100,64 TL
Çırak ve Aday Çıkar Ücreti5.100,64 TL
Kalfa Ücreti8.501,06 TL
Mesleki Eğitim 12. Sınıf Öğrencisi Staj Ücreti8.501,06 TL
Mühendislik Fakültesi Öğrencisi Staj Ücreti5.950,74 TL
stajyer maaşı ne kadar
thumbnail
Önerilen Yazı
Stajyer Maaşı Ne Kadar 2024

Stajyer devlet desteği ne kadar?

Devlet desteğinin stajyer maaşlarına etkisi, işletmedeki çalışan personel sayısına bağlıdır. İşletmelerde çalışan personel sayısı 20’den azsa, stajyer maaşının 2/3’ü kadar devlet desteği verilirken, 20 kişi ve üzerindeyse stajyer maaşının 1/3’ü kadar destek sağlanır.

Mesleki eğitim merkezi öğrencilerine ise tam destek uygulanırken, diğer eğitim kurumlarından gelen stajyerlerin desteği iş yerlerindeki çalışan sayısına göre değişebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili