Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım var İrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var. Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum. Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olun Serhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Sürekli Engelli Raporu Yenilemek Zorunlumu
Engelli
Devamı

Sürekli Engelli Raporu Yenilemek Zorunlumu

Engelli sağlık kurulu raporları süresiz ve süreli engelli raporları olmak üzere iki gruba ayrılır. Engelli raporu almak için kişinin fiziksel ya da ruhsal en az %40 oranınında çalışma gücü kaybı olması gereklidir.

Süresiz Engelli Raporu Nedir ?

Süresiz engelli raporu, kronik hastalığı bulunan, tedavisi olmayan hastalığa sahip kişilere verilen bir rapor türüdür. Bu rapora sahip engelli kişiler yeniden başvuru yapmadığı sürece raporu süresiz şekilde geçerlidir. Kişinin engel oranınında bir yükselme ve yeni hastalıkların olması durumunda kişinin talebi üzerine yeniden bir rapor düzenlenir.

Sürekli Engelli Raporu İptal Edilir mi ?

Sürekli engelli raporu olan bir kişinin raporu iptal edilemez. Bu tür raporlarda süre sınırı olmadığı için iptal durumuda söz konusu değildir. Fakat;

 • Usulsüz Şekilde Alınan Raporlar
 • Şikayet ve İhbar

şeklinde bildirilmesi durumunda sürekli engelli raporu olan kişiden tekrar rapor istenme durumu olabilir.

Sürekli Engelli Raporu Düşürülmesi Mümkün mü

Engelli raporu yenileme başvurusu yapmanız durumunda sağlık kuruluna tekrar girersiniz ve mevcut hastalıklarınız üzerinden yeniden değerlendirilirsiniz. Tıp biliminin ilerlemesi, bazı hastalıkların tedavi edilmesi nedeniyle sağlık yönetmelikleri güncellenmekte ve yeni oranlar belirlenmektedir. Başvuru yapmanız durumunda güncel yönetmeliğe göre değerlendirilmenizden dolayı mevcut oranlarınızda düşme ya da yükselme durumları yaşanmaktadır.

Engelli Raporları Nerelerde İstenir ?

Engelli sağlık kurulu raporu almak için başvuru yaptığınızda hastane görevlileri size neden engelli raporu almak istediğinizi soracaktır.  Kişi eğerki işe girmek için engelli raporu almak istemesi durumunda, eğer engelli raporu alabilirse bu raporla iş başvurusunda bulunabilir. Engelli raporu alan kişilerin devlet tarafından sağlanmış engelli hakları mevcuttur ve bu haklardan faydalanabilir. Fakat bu kişi örneğin ÖTV indirimi ile araç almak isterse vergi kurumu engelli raporunu isteyecektir. Engelli raporunda alınma nedeni kısmında yazan ibare “işe girmek için” olduğu için vergi kurumu sizden engelli raporu talep eder.

Sürekli Engelli Raporu Almak İçin Dikkat Edilecekler

Engelli sağlık raporu başvurusu esnasında size verilen başvuru formunu dikkatlice okumalısınız. Engelli raporun arkasında yer alan, raporu ne için istiyorsunuz kısmına dikkat edin ve daha sonra başvuru yapmak istediğiniz haklar varsa onları da seçiniz. Aklınıza takılan bir nokta olması durumunda size yardımcı olmak için bulunan görevliden destek isteyiniz. Engelli raporu aldıktan sonra süreli, süresiz gibi ibarelerden hangisinin seçili olduğuna dikkat ediniz. Süreli engelli raporunuz var ise, kontrol süresi olduğunu unutmamalısınız. Bu süre sonunda tekrar hastaneye giderek engelli raporunuzu yenilemeniz gereklidir. Eğer zamanında bu raporu yenilemez iseniz engelli olduğunuz için kazandığınız tüm hakları kaybedersiniz.

Süresiz ve Süreli Engelli Raporları Arasındaki Farklar Nelerdir

Engelli raporu için başvuru yaptınız ve doktorlar bir heyet ve kurul sonucu size bir oran belirleyecektir. Bu oranın en az % 40 veya üstü olması gerekmektedir. Engelli Sağlık Kurulu eğer bu oran %40 veya üstü ise bu sefer raporun süreli yada süresiz olacağına karar verir. 

Süreli Engelli Sağlık Kurulu Raporu

Bir kontrol süresi olan iki yıl yada beş yıl olan ve belirtli periyotlarda kontrol şartı olan rapor türüdür. Örnek vermek gerekirse bir onkoloji hastası % 50 oranında rapor alır, ama tedavisi devam etmektedir. İki yıl sonra tekrar kontrole davet edilerek hastalığın durumuna incelenir. Hastalık devam etmesi durumunda yada ilerlemişse aynı oranda rapor verilir yada engel oran yükseltilir. Fakat kişi tedaviye olumlu sonuç vermesi durumunda ilgi bireyden engelli sıfatı kaldırılarak tekrar engelli raporu da verilmeme söz konusu olabilir.. Bu tür engelli raporları iki kontrolden sonra, üçünçü kontrolde süreliden sürekli engelli raporu haline çeverilebilir ve bir daha kontrol şartı aranma durumu olmayabilir.

Süresiz Engelli Sağlık Kurulu Raporu 

Süresiz engelli raporu kalıcı bir rahatsızlığı (Kronik) olan yada tedavisi çok zor olan kişilere verilen engelli rapor türüdür. Örnek vermek gerekirse iki gözü kör olan bir kişi tedavisi olmadığı için süresiz engelli raporu alabilir.

Süresiz Engelli Raporu Hangi Hastalara Verilir ?

Süresiz engelli raporu engel durumunda değişiklik olmayan, tedavisi bulunmayan, kronik rahatsızlığı olan kişilere verilir. Kısaca bu grubu incelemek gerekirsek;

 • Doğuştan görme engeli olan kişiler
 • Kronik rahatsızlığı olan kişiler
 • Zihinsel engelli kişiler
 • Vücudunda uzvu eksik kişiler

rahatsızlığı bulunan kişilere sürekli engelli raporu verilir.

Yorumları Oku

 • 8 Ağustos 2021

  Selim karaca

  Engelli aylığı alıyorum 1 yıldır daha önce %50 engelli raporu aldım bipolar bozukluk haziranda %40 rapor yeniledim engelli aylığı için tekrar müracaat etmeme gerek varmı
  Cevapla
 • 28 Haziran 2021

  Mustafa Koç

  Bana 2018 yılında KML tanısı konuldu kronik myölid lösemi rapor aldım %65 1 yıl süreli verdiler. Benimki süresiz değil mi yada ne zaman alabilirim?
  Cevapla
 • 5 Mayıs 2021

  nuray

  annemin süresiz ama hastalıkları çok ilerlemiş durumda olmasına rağmen e devlet fesh edildi ödeme çekildi yazıyor neden acaba
  Cevapla
 • 3 Mayıs 2021

  Fehmi eroğlu

  2008 yılında aldığım 2 adet farklı oranlarda sürekli engelli raporum var 2. Aldığım sürekli rapor ilk aldığım sürekli raporu geçersiz kılar mı ?
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :