Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Süreli Engelli Raporu Nedir, Nasıl Yenilenir
Engelli
Devamı

Süreli Engelli Raporu Nedir, Nasıl Yenilenir

Engelli Raporu, devlet ve yasaların yönetmelikler ile almış olduğu kararların bağlandığı resmi bir sağlık kurul rapor türüdür. Ruhsal, Psikolojik ya da Fiziksel kaybı olan kişiler, engelli raporu almak için tam teşekküllü devlet hastanelerin sağlık kurullarına başvurulmalıdır. Engelli raporu veren hastaneler alt kısımda yer alan şekildedir.

 • Devlet Hastaneleri
 • Araştırma Hastaneleri
 • Üniversite Hastaneleri

Süreli Engelli Raporu Nedir

Kişinin sahip olduğu hastalık zamanla iyileşiyor veya yeni tedavi yöntemleri ortaya çıkabilir ya da hastalığın şiddeti azalıyor olabilir. Bu tarz bir hastalığa sahip olmanız durumunda doktorlar size Süresiz Engelli Raporu vermek yerine Süreli Engelli Raporu vermektedir. Süreli Engelli Raporları da, üzerinde aksi belirtilmediği sürece genellikle 2 sene geçerliliği olan engelli raporlarıdır. Bu süre sona ermesi ile beraber engelli raporun da bir hükmü kalmamaktadır. Süreli engelli raporunu uzatmak isteyen bireyler, tıpkı ilk başvurusundaki süreçleri tekrar ederek sıfırdan bir engelli sağlık raporu almak durumundadır. Eğer birey, engelli raporu yenileme başvurusunda bulunmaz veya bulunduğunda da %40’ın altında bir orana sahip olursa artık engelli sayılmayacak ve tüm engelli haklarından yararlanamayacaktır. Eski engelli raporunun da süresi dolması nedeniyle bir geçerliliği kalmayacaktır.

Süreli Engelli Raporu Ne İşe Yarar

Engelli kişilere verilen rapor türleri süreli-süresiz olmak üzere iki şekildedir. Kişinin hastalığı, zamanla tedavi edilerek ortadan kalkması durumunda süreli engelli raporu, hastalığı kronik ve iyileşme göstermeyen kişilere süresiz engelli raporu verilmektedir.

Süreli Engelli Raporu Yenilenir mi

Süreli engelli raporu yenileme işlemi için rapor süresi dolan kişinin, yeni engelli raporu alması gereklidir. Rapor yenileme işlemi için herhangi bir ücret alınmaz. Engelli kişinin hak kaybı yaşamaması için zamanında engelli raporunu yenilemesi gereklidir.

Süreli Engelli Raporu ile Emeklilik

Süreli engelli sağlık kurulu raporu ile emekli olunması durumunda, rapor süresi bitiminde kontrol muayenesine girilmelidir. Tektik ve muayene sonucunda çalışma iş gücü kaybı oranınız emekliliğinizin devamını sağlamıyorsa emekli aylığınız kesilmektedir. Engellilik durumunuz ortadan kalkması durumunda, normal emeklilik şartlarına tabi tutulursunuz.

Engelli Raporu Nasıl Alınır

Engelli Raporu alabilmek için öncelikle tam teşekküllü devlet hastanelerinden randevu almanız gerekmektedir. Randevu almak için iletişim kurmanız durumunda, engelli sağlık raporu başvurusu hakkında hastane çağrı merkezi çalışanı sizi yönlendireceklerdir. Randevu zamanı hastaneye gittiğinizde, gerekli tektik ve muayenelerin ardından doktorlar kendi alanları ile ilgili kısımlara görüşlerini belirtir, kaşe basar ve imzalarını atarlar. Muayene ve tektik sonuçlarınız incelendikten sonra evrağınız sağlık heyetine verilir. Sağlık Heyeti belirli zamanlarda toplanır ve sizin de o zaman orada hazır bulunmanızı isterler. Sağlık Kuruluna girdiğinizde her bir doktor kendi ile ilgili kısmı kontrol eder mevcut rahatsızlığınıza göre de engel oranınızı belirlermek için balthazard formülü uygulayarak engelli sağlık kurulu raporu oluştururlar.

Engelli Raporu Oranı Nedir

Engelli Raporu kişinin ruhsal, fiziksel kayıplarının hesaplandığı ve kayıp oranının balthazard formülü aracılığı ile bir yüzde ile belirlendiği bir sağlık kurul rapor türüdür. Kişinin engelli sayılabilmesi için en az %40 oranında engelli olması gerekmektedir.

 • %0 ile %39 arası engelli olarak sayılmaz, En az %40 ile %100 arası engelli sayılmaktadır.

Engelli Raporu Nasıl Yenilenir

Engelli sağlık raporu yenileme işlemlerine başlamadan önce raporunuzun türünü bilmeniz gereklidir. Engelli raporları süreli ve süresiz olmak üzere iki çeşit türü bulunur. Engelli raporu yenilemesi yapacak kişi, eski raporları ve hastalığı hakkındaki raporlarıda yanında bulundurması gereklidir. Süreli engelli raporu kişinin hastalığına göre iki yıl veya beş yıl süreli şekilde verilebilir. Engelli raporu süresi dolması halinde kişinin tekrardan tam teşekküllü devlet hastanesi başvurması gereklidir.

Engelli Raporu Yenileme Evrakları Nelerdir

Engelli birey veya birinci derece yakın akrabası tarafından engelli raporu yenileme işlemi başlatılır. Rapor yenileme işleminin ilk adımı sağlık kurulu bölümünden alınan engelli raporu yenileme başvuru formudoldurulmalıdır. Formun eksiksiz şekilde doldurulması ile beraber engelli raporu alacak kişinin kimlik bilgisi ve 5 adet vesikalık fotoğrafı teslim etmelidir.

Süreli Engelli Raporu Süresi Bitmeden Yenilenir mi

Süreli engelli raporu belirtilen süreler içerisinde geçerliliğini korumaktadır. Fakat süreli sağlık raporunuz yenilemek istemeniz durumunda, geçerlilik süresi bitmeden önce tekrar yeni engelli raporu için başvurmanız gereklidir.

Süresi Dolan Engelli Raporu Nasıl Yenilenir

Süresi dolan engelli raporu yenilemk için öncelikle kişinin bağlı olduğu il/ilçe sınırlarında yer alan sağlık müdürlüklerini ziyaret ederek, engelli raporu yenileme dilekçesi doldurması gereklidir. Başvuru dilekçesi ve gerekli evrakları teslimi sonrası, inceleme aşamasına geçilir. Gerekli inceleme sonrası onay verilmesi durumunda engelli sağlık raporu yenileme işlemleri başlatılır.

Engelli Raporu Yenileme İşlemi Ücretli Midir

Engelli raporu yenileme için başvuran kişilerden herhangi bir ücret talep edilmez. Bunun sebebi bireyin engelli raporunu almak zorunda olmasıdır. Engelli bireyler raporlarının süresi dolması itibariyle engelli raporlarını yenilemesi gerektiğinden devlet hastaneleri bu bireylerden herhangi bir ücret talep etmez.

Engelli Sağlık Raporu Yenilerken Nelere Dikkat Edilir

Engelli raporu yenileme işlemleri bittikten sonra engelli raporu en az iki nüsha şeklinde alınmalıdır. Alınan engelli raporlarının kopyaları üzerinde aslı gibidir damgası yer almalıdır. Aslı gibidir damgası olmayan ve kopyası olan engelli raporların geçerliliği bulunmamaktadır.

Yorumları Oku

 • 9 Eylül 2021

  Ferhat

  Herkese selamlar saygılar.Bir yakinim Kalp kirizi geçirip anjiyo oldu damarda stent var.daha sonra baypas oldu 3 damarı değişti 60 yaş üzeri.Bu işi bilen bir kaç kişiye sordum engeli raporu alir dendi kendiside uğraşmak istemiyor Sizden ricam bu isi bilen kardeşlerim yardimci olurmu engeli raporu alabilirmi alirsa oran % kaç olur
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :