Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Süt Parası ve Doğum Yardımı Nasıl, Nereden Alınır ?

Doğum yapan anneye, kendisinin yada eşinin sigortalı bir işte çalışması durumunda süt parası yardımı ödemesi yapılmaktadır. Süt parası başvurusu nereye yapılır, süt parası nasıl alınır, süt parası almanın şartları nelerdir gibi konuların tüm cevapları konumuzun devamında yer almaktadır.
Süt Parası Nedir

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendisinin yada eşinin sigortalı bir işte çalışması şartı aranan kadına, bir defaya mahsus verilen ödenen yardım parasına süt parası denilmektedir.

Süt Parası Alma Şartları

Emzirme parası diğer ismi ile süt parası bir defalık doğum yapan anneye kendisinin yada eşinin sigortalı bir işte çalışması şartı ile ödenen yardım türüdür. Emzirme parasından yararlanmak için;

 • T.C. Vatandaşı olması 
 • Çocukların 2015 ve sonrası için doğumun gerçekleşmesi
 • Doğum yapan annenin 4C kapsamında olmaması
 • Doğum sonrası çocuğun hayatta kalması
 • Doğum yapan kişinin yada eşin sigortalı olması

durumunda ve gerekli şartların sağlanması halinde bir kerelik süt parası ödemesi devlet tarafından sağlanan ödenek türüdür.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır

Süt parası başvurusu, için herhangi bir dilekçe ya da kuruma ziyaret edilmesi gerekmemektedir. Doğum gerçekleşmesi ile beraber, doğum yapılan hastanede doğum belgesi hazırlanarak emzirme parası belgeleri kuruma iletilmektedir. Süt parası evrakları iletilmesi sonucunda e-devlet sistemi üzerinden süt parası sorgulama işlemi yaparak ödenek görülmesi durumunda, PTT şubelerinden emzirme parası alınabilir.

Hastane ortamında doğum yapmayan anneler ise, doğum belgesi, bebek kimlik belgesi ve anne kimlik belgesi ile beraber evrakları kuruma ulaştırmak kaydı ile süt ödeneği başvurusu yapabilmektedir.

Süt Parası Ne Kadar 2021

Yeni doğum yapan annelere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sadece bir kereye mahsus yapılan ödeme yardımıdır. 2021 emzirme ödeneği 232 TL olmakla beraber her yıl enflasyon oranı dikkate alınarak zamlanmaktadır.

Doğum Yardımı Nedir

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan doğum yardımı, Türk vatandaşı olan annelere ve 5 yaşını doldurmayan çocuklar için bir defaya mahsus yapılan ödenek türüne denilmektedir. 

Doğum Yardımı Kimlere Verilir?

Doğum yardımı ödeneği, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve doğum yapan anneye verilen bir yardımdır. Doğum yardımı ödemesi için gerekli şartların sağlanması ve başvuruda bulunması durumunda ödenek yapılmaktadır.

Doğum Yardımı Ne Kadar 2021

Doğum yardımı ücreti, çocuk başına göre değişkenlik gösterir. Doğum yapan çocukların 2015 ve sonrası doğması ve 5 yaşını tamamlaması esas kuraldır. Buna göre 2020 doğum parası yardımı tutarları alt kısımda yer almaktadır.

 • İlk kez doğum yapan annelere 300 TL
 • İkinci kez doğum yapan annelere 400 TL
 • Üçüncü kez doğum yapan annelere 600 TL
 • Üç ve üzeri doğum yapan annelere 600 TL 
 • İlk kez ve ikiz bebek doğum yapan annelere, ilk bebek için 300 TL, ikinci bebek için 400 TL
 • İkinci kez doğum yapan ve ikiz bebek doğum yapan annelere ilk bebek için 400 TL, ikinci bebek için 600 TL
 • İlk doğumda üçüz bebek doğum yapan annelere birinci bebek için 300 TL, ikinci bebek için, 400 TL ve üçüncü bebek için 600 TL

doğum parası yardımı yapılmakta olup, her yıl enflasyon oranı dikkate alınarak zam yapılmaktadır.

Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Doğum yardımı sorgulaması e-devlet kapısı aracılığı ile yapılmakta olup doğum yardım başvurusu belgelerin hazırlanması ile beraber Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne iletilmesi halinde yardımdan faydalanabilirsiniz.

Doğum yardım başvurusu yapmak isteyen annelerin alt kısımda yer alan evrakları;

 • Doğum Belgesi
 • Bebek Kimlik Belgesi
 • Anne Kimlik Belgesi

belgeler ile bağlı bulunduğunuz beraber Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne posta yolu ile göndererek başvuru yapabilirsiniz.

Doğum yardımı sorgulaması için, e-devlet kapısına T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile beraber giriş sağlayarak, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bölümü seçilerek yada arama kısmına "Doğum Yardımı" yazılarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Doğum Parası, Süt Parası Hakkında Sorulan Sorular

Doğum parası, süt (emzirme) parası hakkında sorulan bazı soruların kısaca cevapları alt kısımda yer almaktadır.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Zaman Ödenir ?

Süt (Emzirme) ödeneği ücreti ortalama 2 ay içerisinde anne üzerine yatırılmaktadır. E-devlet üzerinden ödenek sorgulama işlemi sonucunda ödemeniz çıkması durumunda PTT şubelerine süt parası yatırılmaktadır.

E-Devlet Süt Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Süt parası sorgulama işlemi yapmak için e-devlet kapısına T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile beraber giriş yaparak "Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama" ekranından sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Süt Parası Sorgulama Telefon Numarası Nedir ?

ALO 183 veya ALO 144 sosyal destek hatlarını arayarak süt parası sorgulama işlemi sağlayabilirsiniz.

Yorum Yapın

Puan Verin :