1. Anasayfa
 2. Diğer

Doğum Yardımı ve Süt Parası 2024

Süt parası nedir, süt parası başvurusu nasıl yapılır, süt parası ne kadar, doğum yardımı ne kadar, doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır hepsi yazımızda.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Doğum yapan annelere, kendi ya da eşinin sigortalı bir işte çalışması halinde süt parası yardımı sağlanmaktadır. Süt parası başvurusu nereye yapılmalı, süt parası nasıl alınır, süt parası almanın şartları nelerdir gibi soruların detaylı yanıtları bu konunun devamında bulunmaktadır.

Doğum yardımı nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan doğum yardımı, Türk vatandaşı olan annelere ve 5 yaşını doldurmayan çocuklar için bir defaya mahsus yapılan ödenek türüne denilmektedir. 

Doğum yardımı
Doğum yardımı

Doğum yardımı kimlere verilir?

Doğum yardımı ödeneği, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve doğum yapan anneye verilen bir yardımdır. Doğum yardımı ödemesi için gerekli şartların sağlanması ve başvuruda bulunması durumunda ödenek yapılmaktadır.

Doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Doğum yardımı sorgulaması e-devlet kapısı aracılığı ile yapılmakta olup doğum yardım başvurusu belgelerin hazırlanması ile beraber Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne iletilmesi halinde yardımdan faydalanabilirsiniz.

Doğum yardım başvurusu yapmak isteyen annelerin alt kısımda yer alan evrakları;

 • Doğum Belgesi
 • Bebek Kimlik Belgesi
 • Anne Kimlik Belgesi

belgeler ile bağlı bulunduğunuz beraber Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne posta yolu ile göndererek başvuru yapabilirsiniz.

Doğum yardımı sorgulaması için, e-devlet kapısına T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile beraber giriş sağlayarak, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bölümü seçilerek yada arama kısmına “Doğum Yardımı” yazılarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

2024 Doğum yardımı ne kadar?

Doğum yardımı ücreti, çocuk başına göre değişkenlik gösterir. Doğum yapan çocukların 2015 ve sonrası doğması ve 5 yaşını tamamlaması esas kuraldır. Buna göre 2024 doğum parası yardımı tutarları alt kısımda yer almaktadır.

Doğum yardımıYardım Tutarı
İlk kez doğum yapan annelere300 TL
İkinci kez doğum yapan annelere400 TL
Üçüncü kez doğum yapan annelere600 TL
Üç ve üzeri doğum yapan annelere600 TL
doğum yardımı

İlk kez ve ikiz bebek doğum yapan annelere, ilk bebek için 300 TL, ikinci bebek için 400 TL

İkinci kez doğum yapan ve ikiz bebek doğum yapan annelere ilk bebek için 400 TL, ikinci bebek için 600 TL

İlk doğumda üçüz bebek doğum yapan annelere birinci bebek için 300 TL, ikinci bebek için, 400 TL ve üçüncü bebek için 600 TL

doğum parası yardımı yapılmakta olup, her yıl enflasyon oranı dikkate alınarak zam yapılmaktadır.

Süt parası nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendisinin yada eşinin sigortalı bir işte çalışması şartı aranan kadına, bir defaya mahsus verilen ödenen yardım parasına süt parası denilmektedir.

Süt parası alma şartları nelerdir?

Emzirme parası diğer ismi ile süt parası bir defalık doğum yapan anneye kendisinin yada eşinin sigortalı bir işte çalışması şartı ile ödenen yardım türüdür. Emzirme parasından yararlanmak için;

 • T.C. Vatandaşı olması 
 • Çocukların 2015 ve sonrası için doğumun gerçekleşmesi
 • Doğum yapan annenin 4C kapsamında olmaması
 • Doğum sonrası çocuğun hayatta kalması
 • Doğum yapan kişinin yada eşin sigortalı olması

durumunda ve gerekli şartların sağlanması halinde bir kerelik süt parası ödemesi devlet tarafından sağlanan ödenek türüdür.

Süt parası başvurusu nasıl yapılır?

Süt parası başvurusu, için herhangi bir dilekçe ya da kuruma ziyaret edilmesi gerekmemektedir. Doğum gerçekleşmesi ile beraber, doğum yapılan hastanede doğum belgesi hazırlanarak emzirme parası belgeleri kuruma iletilmektedir. Süt parası evrakları iletilmesi sonucunda e-devlet sistemi üzerinden süt parası sorgulama işlemi yaparak ödenek görülmesi durumunda, PTT şubelerinden emzirme parası alınabilir.

Hastane ortamında doğum yapmayan anneler ise, doğum belgesi, bebek kimlik belgesi ve anne kimlik belgesi ile beraber evrakları kuruma ulaştırmak kaydı ile süt ödeneği başvurusu yapabilmektedir.

2024 Süt parası ne kadar?

Yeni doğum yapan annelere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sadece bir kereye mahsus yapılan ödeme yardımıdır. 2024 emzirme ödeneği 857 TL olmakla beraber her yıl enflasyon oranı dikkate alınarak zamlanmaktadır.

Doğum parası, süt parası merak edilen sorular?

Doğum parası, süt (emzirme) parası hakkında sorulan bazı soruların kısaca cevapları alt kısımda yer almaktadır.

Süt parası (Emzirme Ödeneği) ne zaman ödenir?

Süt (Emzirme) ödeneği ücreti ortalama 2 ay içerisinde anne üzerine yatırılmaktadır. E-devlet üzerinden ödenek sorgulama işlemi sonucunda ödemeniz çıkması durumunda PTT şubelerine süt parası yatırılmaktadır.

E-Devlet süt yardımı sorgulaması nasıl yapılır?

Süt parası sorgulama işlemi yapmak için e-devlet kapısına T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile beraber giriş yaparak “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” ekranından sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Süt parası sorgulama telefon numarası nedir?

ALO 183 veya ALO 144 sosyal destek hatlarını arayarak süt parası sorgulama işlemi sağlayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili