Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Taşıtlarda ÖTV Oranı ve Matrahı Değişti
Haberler

Taşıtlarda ÖTV Oranı ve Matrahı Değişti

Taşıt alış ve satış işlemlerinde geçerli olan ÖTV oranlarında değişikliği içeren karar, resmi gazetede yayınlandı. 29 Ağustos 2020 tarihli resmi gazetede yayınlanan, Hazine ve Maliye Bakanlığınca cari açık üzerinde yüksek düzeyli olumsuz etkiye sahip taşıtların ihtalatın azaltılması nedeniyle özel tüketim matrahları ve silindir hacim aralıkları esas alınarak düzenlemeye gidilmiştir.Taşıt alış ve satış işlemlerinde geçerli olan ÖTV oranlarında değişikliği içeren karar, resmi gazetede yayınlandı. 29 Ağustos 2020 tarihli resmi gazetede yayınlanan, Hazine ve Maliye Bakanlığınca cari açık üzerinde yüksek düzeyli olumsuz etkiye sahip taşıtların ihtalatın azaltılması nedeniyle özel tüketim matrahları ve silindir hacim aralıkları esas alınarak düzenlemeye gidilmiştir.

1600 CC altı %60 oranına sahip olan taşıtların tamamına yakın kısmı ithal ediliyor. Bu gruba dahil olan taşıtların ÖTV oranlarında artış sağlanırken, 1600 CC altı taşıtların yerli imalatta yoğunlaşması nedeniyle vergisiz satış tutarı 70.000 TL'den 85.000 TL'ye yükseltilerek yerli sanayiye destek verilmesi hedeflendi.

1600 CC'yi geçmeyen fakat ÖTV matrahı 130.000 TL'yi aşan taşıtlarda ise ÖTV oranları %60'dan %80'e yükseltildi.

ÖTV Hesaplama Robotu kullanarak ÖTV oranlarını hesaplayabilirsiniz.

Yorum Yapın

Puan Verin :