1. Anasayfa
 2. Diğer

TCDD Ücretsiz Ulaşım Haklarının Kaldırılmasına Tepki

Ücretsiz Ulaşım hakkının askıya alınmasından dolayı; sivil toplum kuruluşlarından ve engelli derneklerinden tepkiler büyümeye devam etmektedir.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

28 Mart 2020 COVİD-19 salgını nedeniyle tüm vatandaşlar için TCDD seferleri durdurulmuştu. 4736 sayılı kanunun ilgili maddelerinde yer alan “engelli yolcu ve engelli refakatçi” yolcularına indirimli-ücretsiz seyahat hakkı tanınmıştır.

Ülkemiz genelinde pandemi nedeniyle bazı uygulamalar devreye alınmıştır. 28 Mayıs 2020 itibari ile TCDD Taşımacılık A.Ş. pandemi nedeniyle engelli yolcu ve engelli refakatçi yolcularının haklarını askıya aldı. 4736 sayılı kanunda herhangi bir değişiklik yapılmadığı halde bu hakkın askıya alınması STK’lar tarafından büyük tepkiye neden oldu.

Ayşe SARI tarafından başlatılan “Change ORG İmza Toplama” websitesinde bir kampanya başlatıldı. 197 STK “dernek, federasyon, platform, il engelli meclisleri” desteğiyle başlatılan kampanyada TCDD Taşımacılık A.Ş. tepkilerini dile getirdi.

Bu hakkın askıya alınmasından dolayı; sivil toplum kuruluşlarından ve engelli derneklerinden tepkiler büyümeye devam etmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Üniversite mezunu, evli ve bir çocuk babasıyım. Engellilik gündemi, engelli haberleri, engelli teknolojileri konularında araştırmalar yapmaktayım. Boş vakitlerimde engelli kişileri bilgilendirmek için yazılar paylaşıyorum.

Yazarın Profili