1. Anasayfa
 2. Engelli

Tekerlekli Sandalye Fiyatları ve Çeşitleri

Tekerlekli sandalye çeşitleri nelerdir, tekerlekli sandalye fiyatları, tekerlekli sandalyeyi SGK karşılıyor mu, Tekerlekli sandalye SGK ödemesi için gerekli belgeler nelerdir sizler için araştırdık.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Fiziksel engeli olan kişilerin hayatını kolaylaştıracak, evin dışındaki hayata daha çok katılmalarını sağlayacak birçok ürün mevcut olmak ile birlikte, yürüyemeyen veya hareket edemeyen kişiler için üretilen tekerlekli sandalye çeşitleri gibi.

Ne yazık ki ihtiyacı olan herkes bir manuel veya akülü tekerlekli sandalye edinme şansına sahip değil. Hayırsever kişiler ve yardım kuruluşları bu konuda gerekli duyarlılığı gösterse de, ihtiyaçlarına uygun bir tekerlekli sandalyesi olmayan birçok engelli vatandaşımız bulunmaktadır.

Tekerlekli Sandalye Çeşitleri

Tekerlekli sandalye ölçüleri önemli bir konu çünkü her yürüme engelli birey farklı özelliklerde bir ürüne ihtiyaç duyuyor. Sandalye ne kadar kişiselleştirilmiş, kişinin vücut ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanmış olursa o kadar işe yarıyor. Bir çocuğun, bir yetişkinin, zayıf bir kişinin, kilolu bir insanın farklı modellerde sandalyelere ihtiyacı olmaktadır. Tekerlekli sandalyelerin birçok özelliği bulunmaktadır.

Örnekleri incelersek; lazımlıklı hasta sandalyesi modelleri, katlanabilen modeller, yan kolçakları ve ayaklıkları çıkarılabilenler, katlanabilir akülü sandalye modelleri, refakatçi freni olan modeller, çocuklar için üretilmiş tekerlekli sandalye gibi birçok model bulunmaktadır. Gelişmiş tekerlekli sandalyeler barındıkları ayar ve kombinasyon seçenekleri sayesinde engelli bireyin çeşitli bireysel ihtiyaçlarına adapte edilebiliyorlar.

Tekerlekli Sandalye Fiyatları

Tekerlekli sandalye fiyatları da ürünün özellikleri, malzeme kalitesi gibi unsurlara göre değişiyor. Kontrolü kullanıcıda olan tekerlekli sandalyeler de var refakatçinin kontrol edeceği şekilde dizayn edilmiş olanlarıda bulunmaktadır. Kompakt yapılı tekerlekli sandalyeler dar alanlarda kullanılıyor, arazi şartlarında kullanılacak olursa daha güçlü ve dayanıklı olacak şekilde tasarlanıyor. Ayrıca basketbol, tenis gibi sporlar yapılmasına olanak veren modeller de var. Böyle bir ürüne ihtiyacı olmayan kişiler sağda solda gördükleri tekerlekli sandalyelerin hepsinin aşağı yukarı aynı olduğunu düşünebilirler ama öyle değil.

Engelli kişilerin yaşları, ağırlıkları, engellerinin derecesi, yapabildikleri şeyler nasıl birbirinden farklıysa kullanacakları tekerlekli sandalyeler de ona göre birbirinden farklı oluyor.

Bir de aynı modelin daha ucuz, daha pahalı alternatifleri olmaktadır. Daha kaliteli malzemelerden yapılmış olanların ederi de daha fazla oluyor. İhtiyacı olan modelin değil daha kaliteli ve daha pahalı olanını; daha az özellikli ve daha ucuz olanını dahi alamayacak durumda olan kişiler bulunmaktadır. Bireysel ve kurumsal yardımlar sayesinde bir nebze de olsa derman olabiliyor.

Tekerlekli Sandalye Fiyatları 2022

2021 Tekerlekli sandalye fiyatları incelemek gerekirse;

 • Frenli Sokak Tipi Tekerlekli Sandalye : 490 TL- 800 TL
 • Yetişkin Hasta Taşıma (Çift Frenli ) Tekerlekli Sandalye : 700 TL – 950 TL
 • Akülü Tekerlekli Sandalye : (Fiyat Değişkenlik gösterebilir) : 8500 TL – 45.000 TL
 • Hasta Banyo Tekerlekli Sandalye : 500 TL – 750 TL
 • Refakatcı Tekerlekli Sandalye : 900 TL – 1.500 TL
 • Katlanabilir Akülü Tekerlekli Sandalye : 3.000 TL – 7.000 TL
 • Kaptan Koltuklu Akülü Tekerlekli Sandalye : 9.000 TL – 25.000 TL
 • Manuel Tekerlekli Sandalye : 900 TL – 1.200 TL

gibi modeller 2020 fiyatları baz alınarak ortalama tekerlekli sandalye fiyatları internet siteleri ve medikal marketlerde satılmaktadır.

Tekerlekli Sandalye İmalatı

Tekerlekli sandalye imalatı yapan bazı firmalar sandalyesine standartların dışında eklemeler yaptırmak isteyen kişilere bu konuda yardımcı olmakta, talep edilen eklentinin özelliklerine göre değişen bir ek ödeme karşılığında özel üretim tekerlekli sandalye üretilmektedir. Engelli bireyin bu tip istekleri konusunda önce fizyoterapistine veya bir uzman doktora danışması tavsiye ediliyor; çünkü bir uzman kendisine istediği şeyin uygun olup olmadığı konusunda doğru bilgiler verecektir. Ekonomik şartları uygun olan engelli bireylerin alabileceği çok donanımlı, çok gelişmiş modeller olduğunu da eklemek gerekir, bu modeller giderek daha da geliştirilmektedir.

Ürünü uzun süre ve verimli bir şekilde kullanabilmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor; örneğin akü problemlerini minimuma indiren yardımcı ürünler kullanılabilir.

Tekerlekli sandalye seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri amaca ve ihtiyaçlara uygun bir sandalye seçmek. Bu ürünleri kişiye özel olarak sipariş etmek de mümkün ama bu zor ve pahalı bir yöntem. Bu durumda piyasadaki modeller arasından engelli bireye en büyük verimi sağlayacak olanı tespit etmek gerekiyor.

Standart bir tekerlekli sandalyenin sahip olması gereken özelliklere incelemek gerekirse; öncelikle ürün bireyi maksimum seviyede özgürleştirecek ve günlük etkinliklerini yapabilmesini sağlayacak şekilde dizayn edilmiş olmalı. Ayrıca rahat ve kullanışlı olması, vücut imajının bozulmasına sebep olmaması, duruş bozukluklarını düzeltmeye yardımcı olması gerekiyor.

Tekerlekli sandalyeler çok ucuz ürünler değil, ayrıca fiyatları özelliklerine bağlı olarak artıyor; bu yüzden alırken doğru ve uzun bir süre boyunca kullanılabilecek bir modeli seçebilmek çok önemli. Ürünün fiyatının bütçeye uygun olması esastır tabii ama kişinin engelinin seviyesine uygun ve kulanım ömrü uzun olan bir tekerlekli sandalye seçmek de çok önemlidir. Garantisi, teknik servis desteği olmayan; yedek parçaları kolayca bulunamayan bir sandalye sorun olabilir. Aküsü uygun ve kaliteli olmayan akülü tekerlekli sandalyeler ürünün diğer elektronik tertibatına zarar vermekle kalmayıp istenmeyen yaralanma ve kazalara da yol açabilir. Tekerlekli sandalye seçimi bütün bu unsurlar dikkate alınarak yapılmalıdır.

Manuel ve motorlu seçenekleri olan, ihtiyaca göre dizayn edilen tekerlekli sandalyeler yürüme özgürlüğü hastalığı, engeli ya da fiziksel rahatsızlığı yüzünden kısıtlanmış veya tamamen ortadan kalkmış kişilerin yaşama katılabilmesini sağlıyor.

Tekerlekli Sandalye SGK Karşılıyor mu ?

Tekerlekli sandalye manuel ve akülü olmak üzere 2 grubu bulunmaktadır. SGK her iki grup içinde devlet desteği sunmaktadır. Hasta kişiler gerekli şartları sağlaması durumunda manuel tekerlekli sandalye için 500 TL, akülü tekerlekli sandalye için 2500 TL devlet ödemesi bulunmaktadır.SGK geri ödemeleri engelli, gaziler için ödenekleri farklıdır. Gazilerimizde “özel haller” ifadesi yer alır.

Model NoSUT KoduSGK Geri Ödeme
Hafif ManuelOP13431,200 TL
PediatrikOP13441,200 TL
Banyo Tuvalet100073750 TL
Standart ManuelOP1342500 TL
Oturma AdaptasyonuOP1294500 TL
Akülü Tekerlekli (Gaziler)10000510.000 TL

Tekerlekli Sandalye SGK Ödemesi İçin Gerekli Belgeler

SGK kapsamında tekerlekli sandalye alacak kişilerin, SGK geri ödeme alması için gerekli belgeler alt kısımda yer almaktadır.

 • Sağlık Raporu (Hafif yada Aktif Tekerlekli Sandalye) kullanması ibaresi bulunması
 • Sağlık Raporu – Reçete
 • Reçete Kaşeleştirme (İl SGK Müdürlüğü)
 • UBB kayıtlı medikal firmaya reçetenizi teslim etme

Tüm işlemleri tamamladığınızda ve SGK’ya teslim etmeniz durumunda ortalama 15-30 gün aralığında SGK geri ödeme tutarını, UBB kayıtlı başvuru yaptığınız medikal firmasına ödemeyi yapmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Muhammedali Aslan 1995 yılında Eskişehirde doğdu. Bilişim Teknolojileri alanındaki teknik lise eğitiminin ardından Bilgisayar Programcılığı bölümünü tamamladı. Muhammedali Aslan, fiziksel engelli ve erişilebilirlik konularında araştırmacı ve kitap yazarıdır. Müsait zamanlarını okuyarak, yazarak, dinleyerek, seyrederek ve doğayı keşfederek geçirmektedir.

Yazarın Profili