1. Anasayfa
 2. Diğer

Türkiye Kart Projesi 2023 (Toplu Taşıma ve Ulaşım)

Türkiye kart nedir, Türkiye kart ne zaman çıkacak, kart özellikleri nelerdir, Türkiye kart nerelerde kullanılacak, kart nereden alınacak? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


2
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Türkiye Kart, ülkemiz genelinde toplu taşıma kullanımını kolaylaştırmayı amaçlayan önemli bir projedir. Peki Türkiye kart nedir? Kart nasıl alınır? Tüm detayları ile sizler için araştırdık.

Türkiye kart nedir?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından geliştirilen ve ulaşım araçlarından para transferlerine, alışverişten birçok ihtiyaca yönelik tek kart olarak, aynı zamanda çok yönlü kullanımıyla günlük yaşamı kolaylaştıran bir karttır.

Türkiye kart
Türkiye kart

Türkiye kart ne zaman çıkacak?

İlk olarak pilot uygulama olarak Konya’da kullanılmaya başlandı ve toplu taşıma alanında yeni bir dönem başlattı. Yıl sonuna doğru 6 il daha projeye dahil edilerek kapsam genişletilmeyi hedefliyor. Tüm illerimizde ne zaman devreye alınacağına dair kesin bir tarih henüz belirlenmedi.

Kart özellikleri nelerdir?

Günlük yaşamın çeşitli alanlarında kullanılabilecek çok yönlü bir karttır. Ödemelerden alışverişe kadar geniş bir işlevselliği olan ve ayrıca toplu taşıma için özellikle tasarlanmıştır.

Türkiye kart nerelerde kullanılacak?

Başlangıçta toplu ulaşım için tasarlanmış olsa da, çeşitli ödeme ve harcama ihtiyaçları için kullanılabilir.

 1. Belediye harçlarından vergi ödemelerine kadar ödemelerde,
 2. Otopark ücretleri ödemelerinde,
 3. POS cihazlarında,
 4. Yiyecek ve Giyecek otomatlarında,

Günlük yaşamımızda ödeme ve ulaşım işlemlerini kolaylaştıran bir kart olarak ülkemiz genelinde daha fazla insanın kullanımına sunulacak.

Kart nereden alınacak?

Kart başvurusu için paylaşılan bilgilere göre tek yapmanız gereken bir PTT şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. 81 ildeki kullanım tarihi hakkında ve ne zaman açılacağına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Kart bakiyesi nasıl yüklenir?

Kart bakiye yükleme işlemi, PTT, bankalar, devlet kurumları, online platformlar, mobil uygulamalar ve anlaşmalı iş yerleri aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

Kart ile ilgili bilgiler geldikçe, konumuzu güncelleyip tüm detayları sizinle paylaşacağız. Aklınıza takılan her türlü soruyu, alt kısımda yer alan yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (2)

 1. 21 Eylül 2023

  Merhaba
  benim %40 engelli raporum var.sağ gözümü tamamen kaybettin raporun %32 si sağ gözden.Ben ötv indirimli araç alabilirmiyim acaba 2023 te değişiklikler olmuş diye biliyorum ama

Bir yanıt yazın