1. Anasayfa
 2. Diğer

UYAP Vatandaş Portalı Nedir?

UYAP kurum ve kuruluşların, avukatların, baroların bilgi edinme ve ilgili dava ve dosyalar hakkında işlemlerin elektronik ortamda görülmesine katkı sağlamaktadır.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

İnternet artık hayatımızın her alanında yer almaktadır ve birçok işlemlerimizi internet aracılığı ile gerçekleştirmekteyiz. Günümüz insanı için zaman kavramı çok önemlidir. İnsan zamanı verimli ve etkili kullanarak hayatını düzene koyar. İnternet de insanın zamanını fazla almadan, kendisini yormadan işlemlerini kolayca yapmasına imkân sağlamaktadır. Artık sanal ortamdan alışveriş yapabiliyor, bir yere başvuru yapabiliyor ve ya bilet alma gibi özel işlemlerimizi yerine getirirsiniz.

UYAP Vatandaş İle Dava Dosyası Takibi

Teknoloji döneminin insanı için internet çok önemli bir araçtır. Bu gibi özel işlemlerimiz yanında artık devlet ile alakalı her türlü işlemlerimizi de internet üzerinden yapabilmekteyiz. Bir devletin en önemli fonksiyonlarından bir tanesi de vatandaşına en verimli ve etkili bir şekilde ulaşarak ona hizmet etmektir. Vatandaş resmi işlemleri için ilgili kuruma bizzat kendisi ve ya vekâlet aracılığı ile gerçekleştirmekteydi. Fakat devlet bu zaman kaybı ve kırtasiyeciliğin önüne geçebilmek için vatandaşların internet üzerinden işlemlerini yapabildiği bir e-devlet kapısı sistemini kurmuştur.

E-devlet üzerinden işlem yapabildiğimiz en önemli kurumlardan bir tanesi de Adalet Bakanlığı’dır. Adalet Bakanlığı bu işlemlerini UYAP Vatandaş Hizmetleri adı altında e-devlet sisteminde vatandaşa sunmuştur.

UYAP Vatandaş Portalı Nedir?

UYAP, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Projesi’nin kısaltılmasından oluşur. UYAP Vatandaş portalı e-devlet kapsamında vatandaşın, avukatların, kurum ve kuruluşların, baroların bilgi edinme ve ilgili dava ve dosyalar hakkında işlemlerin elektronik ortamda hazırlanmasına olanak sağlamaktadır.. UYAP Türkiye’de Adalet Bakanlığı teşkilatı ile yargı birimlerinin tamamında işletimindedir. Buradaki tüm birimlerin her türlü yargısal, idari ve denetim faaliyetleri bu sistemle elektronik ortamda yürütülmektedir.

UYAP Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

UYAP üzerinden dosya sorgulama işlemi iki şekilde yapılmaktadır. İlki UYAP Vatandaş portalı üzerinden giriş yaparak dosya sorgulama ekranından dava ile ilgili tüm detaylara ulaşabilir. İkinci method ise UYAP SMS Bilgi Sistemi hizmetini kullanarak dava dosyası hakkında bilgi alabilirsiniz. UYAP SMS bilgi sistemi için yapmanız gerekenler TCKİMLİKNO  DOSYANO MESAJKODU yazılıp 4060’a sms gönderilmesi yeterlidir. Dava dosya sorgulama SMS ücreti 1,5 Tl’dir.

Dava Dosya İçeriğini Nasıl Görebilirim?

Dava dosya içeriği detaylarına ulaşmak için UYAP Vatandaş portalı sistemine giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra sol menüde yer alan “Dosya Sorgulama” ekranında Yargı Türü ve Mahkeme Türü kısmını seçerek sorgulama “Dosya Görüntüle” butonu tıklanarak açılan ekran Evrak bölümüne geçerek dava dosyanız ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

UYAP Hizmetleri Nelerdir?

UYAP Hizmetleri kapsamında avukat portalı, baro portalı, kurum portalı, bilirkişi portalı, vatandaşlar portalı ile hizmet sağlanmaktadır. Avukatlar, barolar ve vatandaşlar mahkeme, dava dosyaları takibi ve sorgulaması yapabilmektedir. 

UYAP Avukat Bilgi Sistemi (Avukat Portalı)

Avukat portalı aracılığı ile sistemdeki vekaleti olan dosyalara erişim sağlayarak incelemekte, dava dosyalarından suret almakta; e-imza ile sistemdeki dava dosyalarına evrak yüklemekte, yeni dava dosyası oluşturmakta ve harç ödeyebilmektedir. Buna göre avukatlar bu bilgi sistemi sayesinde duruşmaya girme dışında tüm işlerini internetten yapabilir hale gelmişlerdir.

Avukatların UYAP sisteminden faydalanabilmeleri için, avukat kayıtlı olduğu baroya ya da görev yaptığı yerde bulunan Adalet Komisyonuna kaydını yaptırdıktan sonra; Avukat UYAP Portalı adresinden bilgisayarına, Uyap editör programı, Java programını yükleyiniz. UYAP Editör programı indirmek için UYAP Editör adresinden indirebilirsiniz.

UYAP Baro Portal Girişi

UYAP barolar için de ayrı bir giriş açmıştır. E-Devlet Adalet Bakanlığı UYAP portalı baro girişi için mobil imza ve e-imzaya sahip olunması gerekmektedir.

E-devlet UYAP Baro Portal Girişi

E-Devlet Adalet Bakanlığı UYAP portalı baro girişi adresinden giriş gerçekleşmektedir. Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” kısmına tıklandıktan sonra mobil imza veya elektronik imza kısmına tıklayınız. Yönlendirilen sayfada gereken işlemleri yaptıktan sonra E-Devlet Adalet Bakanlığı UYAP portalı baro girişi yapabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili