1. Anasayfa
 2. E-Devlet

Vergi Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Vergi borcunu nasıl öğrenebiliriz, internetten vergi borcu nasıl öğrenilir, e-devlet üzerinden vergi borcu nasıl sorgulanır tüm bu soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Gelir İdaresi Başkanlığının vatandaşlara sunduğu Borç Bilgilendirme servisi sayesinde, kesinleşmiş vergi ve vergi dairesine intikal etmiş diğer kamu alacaklarına ilişkin borç bilgilerini öğrenmek artık çok kolay. Vergi borçları e-devlet uygulaması ve GİB web sayfası üzerinden giriş yaparak devlete borcu olup olmadığını görebilecektir.

Gelir İdaresi Başkanlığının Borç Bilgilendirme Servisi 2012 yılından bu yana mükelleflere hizmet vermektedir. İnternet vergi dairesi “intvd.gib.gov.tr” üzerinden hizmet veren servis, 1 Ağustos 2014 tarihinden itibaren kesinleşmiş vergi ve vergi dairesine intikal etmiş diğer kamu alacaklarına ilişkin borç bilgilerinin anlık olarak öğrenilebilmesine imkan verecek şekilde yenilenmiştir” açıklaması yer almaktadır.

Vergi borcunu nasıl öğrenebiliriz?

Devlete vergi borcunuzun olup olmadığını Gelir idaresi başkanlığı ve e-devlet uygulaması üzerinden birkaç adımla öğrenmeniz mümkündür.

İnternetten vergi borcu nasıl öğrenilir?

Mükelleflerin güncel tüm vergi borçları ile usulsüzlük cezaları, vergi ziya-ı cezası, nüfus para cezası, askerlik para cezası, yükseköğrenim harç ve kredi borcu, karayolları geçiş ücret/idari para cezaları ve diğer kamu borçları ayrıntılarının 7 gün 24 saat “www.gib.gov.tr” adresinden ücretsiz olarak öğrenmesi mümkündür.

Kısaca internetten vergi borcunuzu öğrenmek için yapmanız gerekenler şu şekildedir;

 • Gelir İdaresi Başkanlığı “İnternet Vergi Dairesi” – “www.gib.gov.tr” adresine giriş yapınız,
 • Giriş seçeneklerinden E-Devlet ile giriş seçeneğini seçiniz,
 • Gelen ekrana E-devlet şifrenizi girerek giriş yap butonuna tıklayınız,

tüm bu adımları tamamladıktan sonra öğrenmek istediğiniz borcun başlığına tıklayarak vergi borcunuz ile alakalı tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

GİB Vergi Borcu Sorgulama

E-Devlet üzerinden vergi borcu nasıl sorgulanır?

Vergi borcunuzunun olup olmadığını e-devlet uygulaması ile de takip etmeniz mümkündür. E-devlet kapısı üzerinden vergi borcu sorgulama aşamalarını incelemek gerekirsek;

 • E-devlet uygulamasına T.C. kimlik ve şifreniz ile giriş yapınız,
 • Arama ekranına “Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Borcu Sorgulama” yazınız,

karşınıza gelecek ekran üzerinde güncel ve toplam borç detaylarına ulaşabilirsiniz.

E-devlet Vergi Borcu Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığının anlık borç sorgulama servisinin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile belediyelerin tahsil ettiği vergileri kapsamamaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili