1. Anasayfa
 2. Diğer

Engelli Vergi İndirimi Tutarları 2024

2021 engelli vergi indirimi tutarları 29 Aralık 2020 tarihli resmi gazetede yayınlandı. Engelli çalışanlara uygulanan 2021 engelli vergi indirim rakamları açıklandı.


2
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli Vergi İndirimi 2024

Engelli vergi indirimi, engelli bireyin çalışması veya eşinin, çocuklarının engelli olması durumunda, vergi avantajı sağlayan bir uygulamadır. Engelli vergi indirimi hakkından yararlanmak için vergi dairesine başvuru yapılması gereklidir.

Engelli Vergi İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Ayrıca engelli kişinin en az %40 ve üzeri engelli sağlık oranına sahip olması gereklidir. Her yıl engelli vergi indirim oranları yeniden belirlenmektedir.

2024 Engelli Vergi İndirimi Ne Kadar Oldu?

Engelli vergi indirimi, çalışan engelli kişinin engel derecesi karşılığı olan rakamın GVM “Gelir Vergisi Matrahı” düşürülmesi ile uygulanmaktadır. Gelir vergisini az ödenmesinden dolayı engelli kişinin net ücretinde kısmi artış sağlanıyor.

Engelli Vergi İndirimi Hesaplama Robotu

DönemEngelli DereceleriTutar
20241. Derece (%80 ve üzeri engelliler)6.900 TL
20242. derece (%60 ile %79)4.000 TL
20243. derece (40 ile %59)1.700TL
engelli vergi indirimi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (2)

 1. 20 Şubat 2023

  Engelli vergi indirimi için başvuru sonucum mesaj olarak geldi. ( dereceye girdiniz) yazıyordu mesajin sonunda CALİSTİGİM KURUMUN İNSAN KAYNAKLARİ BİRİMİNE SOYLEDİM BAKİCAM DEDİ SUBAT AYİ MAASİMA YANSİRMİ İNDİRİM ? YA DA HANGİ DERECEDEN İNDİRİM UYGULANİCAK RAPOR ORANİ YOK CUNKU OTİZMLİ COCUKLARDA

  • Gelir vergisi istinası sebebi ile asgari ücret düzeyinde Engelli Vergi İndirimi hakkı artık söz konusu değildir. Ayrıca Insan kaynaklarından önümüzdeki maaşınızda bordroya engelli vergi indirim kısmı da eklemenizi rica ederseniz orada göreceksiniz.

Bir yanıt yazın