Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Yakacak (Kömür) Yardımı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir
Sosyal Yardımlar

Yakacak (Kömür) Yardımı Nasıl Alınır, Şartları NelerdirKış ayının yaklaşması ve havaların soğuması ile beraber devlet kömür yardımı vakıflar ve devlet kurumları tarafından ihtiyaç sahibi kişilere yapılan yardım türüdür.

Yakacak Yardımı 2021

Devlet kömür yardımları vakıflar ve devlet kurumları tarafından ihtiyaç sahiplerine sağlanan yardımdır.  İhtiyaç sahibi kişilere devlet tarafından ayni ve nakdi olmak üzere iki tür yardım yapılmaktadır. Kış ayının yaklaşması ve havaların soğuması nedeniyle yapılan yardımlardan bir tanesi de kömür yardımıdır. Devlet yakacak yardımı yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi kişilerin muhtaçlık sınırı altında kaldığını ispat etmesi gereklidir. Kömür yardımları ayrıca kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından da sağlanmaktadır.

Devlet kömür yardımı muhtaçlık sınırı altında kalan kişilere, hasta, bakıma muhtaç ve yaşlı kimselere yapılır. Kömür yardımı başvurusu bulunduğunuz mahallenin muhtarına başvurulur. Muhtarlar, gerekli şartları sağlayan kişileri belirleyerek bir liste oluşturur ve bu listeyi ilgili kuruma iletir. Yakacak yardımına bireysel olarak da başvurabilirsiniz. Başvuru yapmak için valilik ve kaymakamlığa bağlı sosyal yardımlar ve dayanışma vakfı şubelerini ziyaret etmeniz gereklidir. Devlet tarafından sağlanan yakacak yardımı ihtiyaç sahibi kimselere en az 500 KG kömür yardımı yapar.

Yakacak Yardımı Kimler Alabilir

Belediye yakacak yardımı ihtiyaç sahibi kimselere destek olmak ve yardım etmek amacıyla verilir. İhtiyaç sahibi kimselerin veya ailelerin belediye sınırları içerisinde ikamet etmesi durumunda sağlanan kömür yardımında herhangi bir miktar kısıtlaması bulunmaz. Yakacak kömür yardımı miktarı hane içerisinde yer alan kişi sayısına göre yapılmakta olup genelde ortalama bir ton kömür yardımı sağlanır. Yakacak yardımı başvurusu yapmak isteyen kişilerin kimlik kartları, başvuru formu ve ikametgah bilgileri ile beraber belediyeye başvuru yapmalıdır.

Kömür yardımı

Yakacak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Yakacak yardımı başvurusu belediye, valilik ve kaymakamlığa bağlı sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfı şubelerine başvurulur. Kaymakamlıklar çoğu zaman mahallelerde yaptığı incelemeler sonucu ihtiyaç sahibi kimseleri belirleyerek başvuru olmadan da gerekli yardımıda sunar. Bu kişileri tespit etmek için araçtırmacı veya sosyal çalışmacı kişileri yetkilendirir.

Yakacak Yardımı Başvuru Belgeleri Nelerdir

Yakacak yardımı için gerekli belgeler alt kısımdaki şekildedir,

  • T.C. Kimlik Kartı ve Fotokopisi
  • Yakacak yardımı başvuru formu

İhtiyaç sahipleri başvuru yapmadan öncesinde, muhtarlık ile görüşmeleri gereklidir. Bunun nedeni muhtar tarafından daha önce muhtaçlık listesine kayıt altına alınmış olabilirsiniz. Muhtarlık tarafından kömür yardımı dışında ek yardımlar alıyorsanız (erzak, giyim) yüksek ihtimal muhtaçlık listesinde olabilirsiniz. 

Yakacak Yardımı Nasıl Dağıtılır

Yakacak yardımı dağıtımlarıgenel anlamda ihtiyaç sahibi kimselerin adreslerine teslim edilir. Belediye ekipleri kömürleri kapı önüne getirerek taşıma işlemini sağlar. Kömürler gelmeden önce belediye yetkilileri tarafından muhtarlıkta kayıtlı olan numaranızdan iletişim sağlanır. Kömürler ayrıca mahallere göre dağılıtmakta olup, mahallenize sıra geldiğinde muhtarlık tarafından duyurulur.

Yakacak Yardımı

Yakacak Yardımı Kimlere Verilemez

Kömür yardımı verilmeyen kişiler, maddi durumu kötü olmayan kişilere verilmez. Kişi ister ev sahibi olsun, ister emekli olsun, ister çalışan olsun. Öncelik maddi durumunun kötü olması halidir. Ayrıca evinde merkezi ısınma, doğalgaz bulunan kişilere kömür yardımı yapılmaz. Kömür yardımında ikamet adresleri esas olmak ile birlikte kişi ilgili belediyede kayıtlı olmaması durumunda yine bu yardımdan faydalanamaz.

Yakacak Yardımı İle Gelen Kömürü Satmak Yasal Mıdır

Belediyeler tarafından sağlanan yakacak (kömür) yardımlarının satılması yasak olmakla beraber yasal değildir. Kömür yardımı yapılan kimseler dışında kömürlerin kullanılması, kömür torbalarının dağıtılması tespit edilmesi durumunda cezası bulunur.

Yakacak Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır

Yakacak yardımı sorgulama işlemi e-devlet sistemi üzerinde online olarak sorgulanabilir. Sorgulama işlemini gerçekleştirmek için e-devlet sistemine giriş yapmalısınız. Kömür yardımı sorgulama işlemi için kömür yardım numarası ve T.C. Kimlik numaranız yeterlidir. Dilerseniz muhtarlığınız ve belediyenizi telefon ile arama yaparak kömür yardımınızı sorgulayabilirsiniz.

Yakacak Yardımı Ne Zaman Elimizde Olur

Yakacak yardım teslim tarihi genel anlamda kasım ayı sonu gibi olmaktadır. Belediyeler tarafından sağlanan yardım tespit edilen mahallelere sırasıyla yapılır. Belediyelerin yoğunluğuna göre bu tarih bir ay gecikme yaşanması normal olarak kabul edilir. Dağıtıma başlayan belediyelerin bir ile üç ay arasında dağıtım yapması olağan bir durumdur. Fakat genel anlamda kasım sonu aralık ortası gibi dağıtımlar tamamlanmaktadır.

Kömür Yardımında Kişilere Hangi Tip Kömür  Gönderilir?

Kömür yardımı alan kişilere gönderilen kömür tipi büyük parçalı alt kısımda, küçük parçalı kömürler üst kısımda yer alacak şekilde çuvallara yerleştirilir. Küçük kömürler daha çabuk tutuşması nedeniyle çuvalın üst kısımında yer alır. Bu nedenle belediyenin dağıttığı kömür çuvallarında büyük, küçük çuval ayrımı yapılmaz ve karışık şekilde dağıtılır. Kömür tipleri her yıl farklılık gösterebilir bazen iyi bir kömür kalitesi varken bazen de kömürün kalitesi çamur gibi olmaktadır.

Yakacak Yardımı Verilirken Evde Yoksam Ne Olur

Yakacak yardımı verilirken evde yoksam, belediye ekipleri tarafından kömür çuvalları kapınızın önüne indirilir. Belediye yetkilileri dağıtım yapmalarından dolayı size verilen kömür çuvallarının düzeni ile ilgilenmez bu durumda çevrenize rahatsızlık verebilir. Kömür çuvallarının patlaması, dağılması durumları yaşanabilir. Bu yüzden yakacak yardımı yapılırken evde bulunmanız önemlidir.

Devletin Verdiği Kömür Yanmıyor

Devletin verdiği kömür kaliteli ve yanıcıdır. Fakat bazı şikayetler kömürlerin yanmadığı yönünde olmakla beraber, kömürlerin bir sene bekletilerek tekrar yakmak için kullanılması halinde çözüm olduğu bilinmektedir.

Yorum Yapın

Puan Verin :