1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Yardımlar

Devlet Yakacak Yardımı Desteği Nasıl Alınır 2022?

Yakacak yardımı başvurusu nasıl yapılır, yakacak yardımı kimler alabilir, devletimizin sunduğu yakacak yardımı desteği hakkında tüm detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.


0

Kış ayının yaklaşması ve havaların soğuması ile beraber devlet kömür yardımı, vakıflar ve devlet kurumları tarafından ihtiyaç sahibi kişilere yapılan yardım türüdür.

Yakacak Yardımı Desteği 2022

Devlet kömür yardımları, vakıflar ve devlet kurumları tarafından ihtiyaç sahiplerine sağlanan yardımdır. İhtiyaç sahibi kişilere devlet tarafından ayni ve nakdi olmak üzere iki tür yardım yapılmaktadır. Kış ayının yaklaşması ve havaların soğuması nedeniyle yapılan yardımlardan bir tanesi de kömür yardımıdır. Devlet yakacak yardımı yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi kişilerin muhtaçlık sınırı altında kaldığını ispat etmesi gereklidir. Kömür yardımları ayrıca kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından da sağlanmaktadır.

Devlet kömür yardımı muhtaçlık sınırı altında kalan kişilere, hasta, bakıma muhtaç ve yaşlı kimselere yapılır. Kömür yardımı başvurusu bulunduğunuz mahallenin muhtarına başvurulur. Muhtarlar, gerekli şartları sağlayan kişileri belirleyerek bir liste oluşturur ve bu listeyi ilgili kuruma iletir. Yakacak yardımına bireysel olarak da başvurabilirsiniz. Başvuru yapmak için valilik ve kaymakamlığa bağlı sosyal yardımlar ve dayanışma vakfı şubelerini ziyaret etmeniz gereklidir. Devlet tarafından sağlanan yakacak yardımı ihtiyaç sahibi kimselere en az 500 KG kömür yardımı yapar.

Yakacak yardımı kimler alabilir?

Belediye yakacak yardımı ihtiyaç sahibi kimselere destek olmak ve yardım etmek amacıyla verilir. İhtiyaç sahibi kimselerin veya ailelerin belediye sınırları içerisinde ikamet etmesi durumunda sağlanan kömür yardımında herhangi bir miktar kısıtlaması bulunmaz. Yakacak kömür yardımı miktarı hane içerisinde yer alan kişi sayısına göre yapılmakta olup genelde ortalama bir ton kömür yardımı sağlanır. Yakacak yardımı başvurusu yapmak isteyen kişilerin kimlik kartları, başvuru formu ve ikametgah bilgileri ile beraber belediyeye başvuru yapmalıdır.

kömür yardımı

Yakacak yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Yakacak yardımı başvurusu belediye, valilik ve kaymakamlığa bağlı sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfı şubelerine başvurulur. Kaymakamlıklar çoğu zaman mahallelerde yaptığı incelemeler sonucu ihtiyaç sahibi kimseleri belirleyerek başvuru olmadan da gerekli yardımı da sunar. Bu kişileri tespit etmek için araştırmacı veya sosyal çalışmacı kişileri yetkilendirir.

Önerilen Yazı
Engelli Hakları Nelerdir 2022?

Yakacak yardımı başvuru belgeleri nelerdir?

Yakacak yardımı için gerekli belgeler alt kısımdaki şekildedir,

  • T.C. Kimlik Kartı ve Fotokopisi
  • Yakacak yardımı başvuru formu

İhtiyaç sahipleri başvuru yapmadan öncesinde, muhtarlık ile görüşmeleri gereklidir. Bunun nedeni muhtar tarafından daha önce muhtaçlık listesine kayıt altına alınmış olabilirsiniz. Muhtarlık tarafından kömür yardımı dışında ek yardımlar alıyorsanız (erzak, giyim) yüksek ihtimal muhtaçlık listesinde olabilirsiniz.

Yakacak yardımı sorgulaması nasıl yapılır?

Yakacak yardımı sorgulama işlemi e-devlet sistemi üzerinde online olarak sorgulanabilir. Sorgulama işlemini gerçekleştirmek için e-devlet sistemine giriş yapmalısınız. Kömür yardımı sorgulama işlemi için kömür yardım numarası ve T.C. Kimlik numaranız yeterlidir. Dilerseniz muhtarlığınız ve belediyenizi telefon ile arama yaparak kömür yardımınızı sorgulayabilirsiniz.

Yakacak yardımı nasıl dağıtılır?

Yakacak yardımı dağıtımları genel anlamda ihtiyaç sahibi kimselerin adreslerine teslim edilir. Belediye ekipleri kömürleri kapı önüne getirerek taşıma işlemini sağlar. Kömürler gelmeden önce belediye yetkilileri tarafından muhtarlıkta kayıtlı olan numaranızdan iletişim sağlanır. Kömürler ayrıca mahallere göre dağıtılmakta olup, mahallenize sıra geldiğinde muhtarlık tarafından duyurulur.

kömür yardımı

Yakacak yadımı hakkında merak edilenler

Dar gelirli ve muhtaç ailelere kış aylarında verilen yakacak yardımı, kişilerin ısınmalarını sağlamak ve mağduriyetlerini önlemek için verilen ayni yardım kapsamındadır.

Yakacak yardımı kimlere verilmez?

Kömür yardımı verilmeyen kişiler, maddi durumu kötü olmayan kişilere verilmez. Kişi ister ev sahibi olsun, ister emekli olsun, ister çalışan olsun. Öncelik maddi durumunun kötü olması halidir. Ayrıca evinde merkezi ısınma, doğalgaz bulunan kişilere kömür yardımı yapılmaz. Kömür yardımında ikamet adresleri esas olmak ile birlikte kişi ilgili belediyede kayıtlı olmaması durumunda yine bu yardımdan faydalanamaz.

Yakacak yardımı ile gelen kömürü satmak yasal mıdır?

Belediyeler tarafından sağlanan yakacak (kömür) yardımlarının satılması yasak olmakla beraber yasal değildir. Kömür yardımı yapılan kimseler dışında kömürlerin kullanılması, kömür torbalarının dağıtılması tespit edilmesi durumunda cezası bulunur.

Yakacak yardımı ne zaman elimizde olur?

Yakacak yardım teslim tarihi genel anlamda kasım ayı sonu gibi olmaktadır. Belediyeler tarafından sağlanan yardım tespit edilen mahallelere sırasıyla yapılır. Belediyelerin yoğunluğuna göre bu tarih bir ay gecikme yaşanması normal olarak kabul edilir. Dağıtıma başlayan belediyelerin bir ile üç ay arasında dağıtım yapması olağan bir durumdur. Fakat genel anlamda kasım sonu aralık ortası gibi dağıtımlar tamamlanmaktadır.

Kömür yardımı kapsamında hangi tip kömür gönderilir?

Kömür yardımı alan kişilere gönderilen kömür tipi büyük parçalı alt kısımda, küçük parçalı kömürler üst kısımda yer alacak şekilde çuvallara yerleştirilir. Küçük kömürler daha çabuk tutuşması nedeniyle çuvalın üst kısmında yer alır. Bu nedenle belediyenin dağıttığı kömür çuvallarında büyük, küçük çuval ayrımı yapılmaz ve karışık şekilde dağıtılır. Kömür tipleri her yıl farklılık gösterebilir bazen iyi bir kömür kalitesi varken bazen de kömürün kalitesi çamur gibi olmaktadır.

Yakacak yardımı verilirken evde yoksam ne olur?

Yakacak yardımı verilirken evde yoksam, belediye ekipleri tarafından kömür çuvalları kapınızın önüne indirilir. Belediye yetkilileri dağıtım yapmalarından dolayı size verilen kömür çuvallarının düzeni ile ilgilenmez bu durumda çevrenize rahatsızlık verebilir. Kömür çuvallarının patlaması, dağılması durumları yaşanabilir. Bu yüzden yakacak yardımı yapılırken evde bulunmanız önemlidir.

Devletin verdiği kömür yanmıyor

Devletin verdiği kömür kaliteli ve yanıcıdır. Fakat bazı şikayetler kömürlerin yanmadığı yönünde olmakla beraber, kömürlerin bir sene bekletilerek tekrar yakmak için kullanılması halinde çözüm olduğu bilinmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap