İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diğer

Yıllık İzin Süreleri Kaç Gündür?

Yıllık izin süreleri kaç gündür, senelik izin hakkı kaç gün, yıllık izinde yol izin hakkı nasıl elde edilir, sizler için araştırdık hepsi yazımızın devamında.


+ - 0

Yıllık izin günleri kaç gündür, yıllık izin kullanan kişiler sene de kaç iş günü izin kullanır? Yıllık izinler hakkında sitemize pek çok soru gelmektedir. Yıllık ücretli izinler ile ilgili bazı durumları sizler için araştırdık.

Senelik izin kaç gün?

Yıllık ücretli izin, çalışanın çalıştığı iş yerinde bir yılı tamamlaması ile beraber hak kazanır. Bir yılını doldurmayan çalışana izin hakkı ücretli izin hakkı verilmemektedir. Ayrıca bir yıl içerisine çalışanının deneme süresi de dahil edilmektedir. Yıllık izin süresi çalışan kişinin kıdemine göre yükselmektedir. Bu kıdem süresi aynı işverenin ya da aynı işyerine bağlı değişik işyerlerinde çalışma süresinin toplamına karşılık gelen izin süredir. Özetle aynı işverene ait diğer “şube, fabrika, vb” geçen süreler yıllık izin süresinde dikkate alınmaktadır.

  • 1 yıl ile 5 yıl arası hizmet süresi (beş yıl dahil) 14 gün,
  • 5 yıl ile 15 yıl arası hizmet süresi 20 gün,
  • 15 yıl (dahil olmak üzere) ve daha fazla hizmet günü olan kişiler 26 gün ücretli izin hak edecektir.

50 ve daha üstü yaşta çalışan kişiler ve 18 yaşın altında kalan işciler 20 günden daha az izin verilemez. Ayrıca izin günleri iş günü olarak geçmektedir. İş kanununda yer alan ücretli izin hakkı sürelerinde; İşveren ve işci arasında yapılan sözleşmeler, toplu sözleşmeler ile vazgeçilemez ve azaltılamaz.

İş kanununa göre, ücretli izin hakkı işveren tarafından, çalışan kişiye devamlı şekilde kullandırmak ile yükümlüdür. Fakat izin sürelerinin bir kısmı 10 günden az olmamak kaydı ve her iki tarafın anlaşması durumunda en fazla üç şekilde bölünerek kullanılabilir. 

Örnek vermek gerekirsek;

  • Bir çalışanın 14 gün izin süresi olduğunu varsayalım. Çalışan izin süresini 10+2+2= 14 gün,
  • Bir çalışanın 20 gün izin süresi olduğunu varsayalım. Çalışan izin süresini 12+4+4= 20 gün,
  • Bir çalışanın 26 gün izin süresi olduğunu varsayalım. Çalışan izin süresini 20+3+3= 26 gün,

şeklinde 10 günden az olmamak kaydı ile ücretli yıllık izin kullanabilir.

Yıllık izin hakkı kaç gün?

Asgari şekilde senelik izin hakkı alt kısımda yer alan tabloda açıkca görülmektedir;

Hizmet SüresiYıllık İzin Süresi
1 Yıldan 5 Yıla Kadar (5 Yıl Dahil)14 İş Günü
5 Yıldan Fazla 15 Yıldan Az Olanlar20 İş Günü
15 Yıl (Dahil) ve Daha Fazla Olanlar26 İş Günü

18 yaş altındaki kişiler 50 ve üstü yaş üstü çalışan kişiler en az 20(iş günü) yıllık ücretli izin hakları vardır.

Yıllık izinde yol izin hakkı nasıl elde edilir?

Yıllık izinlerde yol izin hakkı, çalıştığı işyerinin kurulu olduğu başka “şube, fabrika, satış” bir yerinde çalışması durumunda, çalışanın talep etmesi ve bu durumu belgelemesi halinde yol izin hakkı isteyebilir. İşverende çalışana toplamda 4 günü geçmeyecek şekilde yol izini vermek durumundadır. Fakat izninin bir kısmını 10 günden az şekilde belli şekilde bölen işciler, işverenden 4 günü aşan ücretsiz yol izni vermeye zorlanamaz.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında çalışmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kurumlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktaran blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap