1. Anasayfa
 2. Engelli

Yüksek Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

Emeklilikte nasıl yüksek maaş alınır, emeklilikte yüksek maaşı almanın yolları nelerdir tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık ve yazımızın devamında yer almaktadır.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Emeklilik ile ilgili bilgi ve paylaşımın yapıldığı pek çok web adresi bulunuyor. Bu adreslere gönderilen mesaj ve soruların çoğu ise emekli maaşının nasıl arttırılacağı noktasındaki sorular sorulmaktadır. Yüksek emekli maaşı almak için nelere dikkat edilmeli? bu konu üzerinde sizler için araştırma yaptık.

Emeklilikte nasıl yüksek maaş alınır?

Bir kişinin emekli olduktan sonra yüksek emekli maaş alabilmesi için gerekli olan en önemli şart; kişinin çalışma hayatı boyunca yüksek primden SGK’na ödeme yapması gerekiyor. Ancak bu durumda emekli olduktan sonra yüksek maaş alabilir. Kişi ne kadar yüksek prim yatırırsa, emekli maaşı da o ölçüde artış gösterir. Eğer sigortalı çalışanın birden fazla iş yerinde sigortası gösterilen bir kişinin ayrı ayrı işyerlerinde SSK primi yatacağından alacağı emekli maaşı yüksek primden olacaktır. 

Emeklilikte yüksek maaşı almanın yolları nelerdir?

Yüksek emekli maaşı almak için doğru olması gereken yollar nelerdir. Daha yüksek emekli maaşı almak için alt kısımda yer alan kriterlere dikkat edilmelidir;

 • Prim ödemeleri gerçek ücret üzerinden gösterilmeli
 • Düşük ücretli çalışan kişilerin birden fazla işyerine kayıtlı olarak çalışması
 • 2000 yılı ve öncesi yapılacak borçlanmaların yüksek tutarlar üzerinden yapılması
 • Emekli olacağınız tarih seçiminde ekonomik göstergeler (Enflasyon oranı, büyüme hızı vb.)

Yukarıda belirttiğimiz kriterleri dikkate almanız durumunda yüksek emekli maaşı hak edebilirsiniz. Emeklilik sürecinizde daha rahat bir şekilde geçirmeniz mümkün olabilir.

Emeklilik Yaş Hesaplama Tablosu (Erkek – Kadın)

Yüksek emekli maaşı için önemli iki kriter

Yüksek emekli maaşı için önem arz eden iki kriter bulunmaktadır. Bunlardan ilki ortalama aylık kazanç ve ikincisi de aylık bağlama oranıdır. 

Bir kişinin emekli aylığının yüksek olabilmesi için, yatırılan sigorta priminin yüksekten olması, ikinci olarak da kişinin aylık bağlama oranının yüksek olması gerekiyor. Tabi bu durumda prim ödeme gün sayısının ne kadar çok olduğuna bağlıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili