1. Ana Sayfa
  2. Engelli Emeklilik Hesaplama Robotu

Engelli Emeklilik Hesaplama Robotu


Erken emeklilik hakkı engellilere yönelik devlet tarafından sunulmuş haklardan bir tanesidir. Doğuştan veya sonradan engelli olmasına bakılmaksızın en az %40 orana sahip olması ve gerekli şartların yerine gelmesi beraber erken emeklilik hakkından yararlanılır.

Engelli Emeklilik Hesaplama

Engelli emeklilik hesaplamasının yapılması, belirli kriterlerin sağlanması ile yapılmaktadır. Engelli emeklilik hesaplaması kişinin ödenen prim günlerine, yaş kriterine ve emeklilik süresine göre değişkenlik göstermektedir. Hesaplamalar yapılırken gerekli olan bilgilerin E-devlet sistemi üzerinden alınması mümkün olmaktadır. Her bir şartın sağlanması ve engellilik durumunun raporlandırılması durumunda emeklilik şartları sağlanmış olmaktadır.

Engelli Emeklilik Başvuru Şartları Nelerdir?

Engelli emekliliği için başvuru şartları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Engel oranının en az %40 olarak belirlenmesi gerekmektedir. Bu engel oranı aynı zamanda rapor şeklinde sunulmak zorundadır.
  • Sigorta prim ödemeleri gerekli kriterlere göre tamamlanmış olması gerekmektedir.

Engelli Emeklilik Vergi İndirimi Nedir?

Engelli emekliliğinde vergi indirimleri, engel raporu olan vatandaşların vergi ödemelerinde yapılmakta olan indirimler olarak bilinmektedir. Engelli emeklilik hesaplaması yapılırken bu indirimler de belirlenmektedir.

Engel durumunun raporuna göre vergi oranlarında değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Vergi indiriminden yararlanılabilmesi için minimum %40 oranında engel durumu olduğunun belgelenmesi gerekli görülmektedir.

%40 ve %59 oranında engel duru olanlar üçüncü derece engelli olarak belirlenerek en düşük vergi indirimi sahipleridir. Aynı şekilde %60 ve %70 oranı orta engel durumu olarak ikinci derece vergi indirimi sahipleri olurken, %70 ve üzerinde olan kişiler içinde birinci dereceden en yüksek vergi indirimi yapılabilmektedir. Vergi indiriminin alınabilmesi için sigorta süresinin minimum 15 yıl olarak belirlenmektedir.

Aynı şekilde prim günlerinin de 3600 gün olacak şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Daha fazla gün olması durumunda da vergi indirimi yapılabilmektedir.

Engelli Emeklilik Başvurusu Nereye Yapılır?

Engelli emeklilik başvurusu, SGK il müdürlüklerine yapılabilmektedir. Fakat öncelikli olarak engel durumunun tam teşekküllü bir hastaneden raporlanması gerekli görülmektedir.

Engelli raporu SGK birimlerine verildikten sonra E-devlet sistemi üzerinden emeklilik durumu kontrol edilebilmektedir. Onaylanan başvurular sonrasında emekli maaşları kişilerin prim ödemelerine göre hesaplara yatırılmaktadır.

Engelli Emeklilik İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Engelli emeklilik süreçlerinde gerekli evraklar, SGK birimleri tarafından belirlenmekte olup resmi şekilde düzenlenmiş olması gerekli görülmektedir. Bu evrakların sıralaması şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Emeklilik durumunun beyan edildiği bir dilekçe örneği
  • T.C. Kimlik Kartı
  • Emeklilik başvurusu yapan kişilere ait son çekilmiş 2 adet fotoğraf
  • Sigortalı prim günlerini beyan eden belgeler
  • Engelli Sağlık Raporu

Engelli emeklilik hesaplaması yapılırken bu evrakların başvuru sahiplerinin yanında bulundurulmaması halinde süreç uzayabilmektedir. Fakat evraklar ile yapılmakta olan başvurular kısa süre içerisinde sonuç vermekte ve E-devlet sistemleri üzerinde beyan edilebilmektedir. Bu nedenle sistem üzerinden düzenli takip edilmesi önerilmektedir.

Engelli Erken Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır.

Engelli erken emeklilik hesaplaması yukarıdaki araç kullanarak hesaplanabilir. Engelli Emekliliğe dair tüm detayları Engelli Erken Emeklilik ve Engelli Emekli Maaşı Hesaplama yazımızdan detaylıca inceleyebilirsiniz.

Engelli Erken Emeklilik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Engelli emeklilikleri 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunun / 28. maddede düzenlenmiştir.
  • Engelli emekli maaş hesaplaması, normal emeklilik gibi hesaplanır ve prim gün sayısı minumun 5400 gün üzerinden hesaplanır.

Yorum Yap