1. Ana Sayfa
 2. Engelli Emeklilik Hesaplama Robotu

Engelli Emeklilik Hesaplama Robotu


Erken emeklilik hakkı engellilere yönelik devlet tarafından sunulmuş haklardan bir tanesidir. Doğuştan veya sonradan engelli olmasına bakılmaksızın en az %40 orana sahip olması ve gerekli şartların yerine gelmesi beraber erken emeklilik hakkından yararlanılır.

Engelli Emeklilik Hesaplama

Engelli emeklilik hesaplamasının yapılması, belirli kriterlerin sağlanması ile yapılmaktadır. Engelli emeklilik hesaplaması kişinin ödenen prim günlerine, yaş kriterine ve emeklilik süresine göre değişkenlik göstermektedir. Hesaplamalar yapılırken gerekli olan bilgilerin E-devlet sistemi üzerinden alınması mümkün olmaktadır. Her bir şartın sağlanması ve engellilik durumunun raporlandırılması durumunda emeklilik şartları sağlanmış olmaktadır.

Engelli Emeklilik Başvuru Şartları Nelerdir?

Engelli emekliliği için başvuru şartları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Engel oranının en az %40 olarak belirlenmesi gerekmektedir. Bu engel oranı aynı zamanda rapor şeklinde sunulmak zorundadır.
 • Sigorta prim ödemeleri gerekli kriterlere göre tamamlanmış olması gerekmektedir.

Engelli Emeklilik Vergi İndirimi Nedir?

Engelli emekliliğinde vergi indirimleri, engel raporu olan vatandaşların vergi ödemelerinde yapılmakta olan indirimler olarak bilinmektedir. Engelli emeklilik hesaplaması yapılırken bu indirimler de belirlenmektedir.

Engel durumunun raporuna göre vergi oranlarında değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Vergi indiriminden yararlanılabilmesi için minimum %40 oranında engel durumu olduğunun belgelenmesi gerekli görülmektedir.

%40 ve %59 oranında engel duru olanlar üçüncü derece engelli olarak belirlenerek en düşük vergi indirimi sahipleridir. Aynı şekilde %60 ve %70 oranı orta engel durumu olarak ikinci derece vergi indirimi sahipleri olurken, %70 ve üzerinde olan kişiler içinde birinci dereceden en yüksek vergi indirimi yapılabilmektedir. Vergi indiriminin alınabilmesi için sigorta süresinin minimum 15 yıl olarak belirlenmektedir.

Aynı şekilde prim günlerinin de 3600 gün olacak şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Daha fazla gün olması durumunda da vergi indirimi yapılabilmektedir.

Engelli Emeklilik Başvurusu Nereye Yapılır?

Engelli emeklilik başvurusu, SGK il müdürlüklerine yapılabilmektedir. Fakat öncelikli olarak engel durumunun tam teşekküllü bir hastaneden raporlanması gerekli görülmektedir.

Engelli raporu SGK birimlerine verildikten sonra E-devlet sistemi üzerinden emeklilik durumu kontrol edilebilmektedir. Onaylanan başvurular sonrasında emekli maaşları kişilerin prim ödemelerine göre hesaplara yatırılmaktadır.

Engelli Emeklilik İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Engelli emeklilik süreçlerinde gerekli evraklar, SGK birimleri tarafından belirlenmekte olup resmi şekilde düzenlenmiş olması gerekli görülmektedir. Bu evrakların sıralaması şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Emeklilik durumunun beyan edildiği bir dilekçe örneği
 • T.C. Kimlik Kartı
 • Emeklilik başvurusu yapan kişilere ait son çekilmiş 2 adet fotoğraf
 • Sigortalı prim günlerini beyan eden belgeler
 • Engelli Sağlık Raporu

Engelli emeklilik hesaplaması yapılırken bu evrakların başvuru sahiplerinin yanında bulundurulmaması halinde süreç uzayabilmektedir. Fakat evraklar ile yapılmakta olan başvurular kısa süre içerisinde sonuç vermekte ve E-devlet sistemleri üzerinde beyan edilebilmektedir. Bu nedenle sistem üzerinden düzenli takip edilmesi önerilmektedir.

Engelli Erken Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır.

Engelli erken emeklilik hesaplaması yukarıdaki araç kullanarak hesaplanabilir. Engelli Emekliliğe dair tüm detayları Engelli Erken Emeklilik ve Engelli Emekli Maaşı Hesaplama yazımızdan detaylıca inceleyebilirsiniz.

Engelli Erken Emeklilik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Engelli emeklilikleri 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunun / 28. maddede düzenlenmiştir.
 • Engelli emekli maaş hesaplaması, normal emeklilik gibi hesaplanır.

Yorum Yap

Yorumlar (246)

 1. 2 gün önce

  merhaba engelli oranım 54 4 a ssk lıyım 30 04 2008 işe girişim var 3250 gün prim var nasıl emekli olabilirim tesekkur ederim hayırlı akşamlar

 2. 2 gün önce

  Merhabalar, ben nasıl emekli olabilirim çalışacak durumda değilim. Babam isteğe bağlı bağkur ödüyor. 07/08/2012 tarihinde beri 3700 günüm var. Çünkü babamı ödeyecek gücü kalmadı. Engelli raporum yüzde 70
  Bu konuda bize bilgi verebilirsiniz. Çok sevirim

  hastalıklarım, kronik böbrek yetmezliği , Gut hastalığı, Hipertansiyon, kemik erimesi.

  Saygılarımla

  • Merhaba geçmiş olsun öncelikle. Bağkur emeklilik şartlarınız 15 yıl gerekli. 3960 prim günü gerekli. Emeklilik şartlarını tamamlamanız için 4 Yıl 11 Ay sigortalılık süresi 260 prim günü gerekmektedir.

   • 2 gün önce

    Teşekkürler. Bilgi için hocam lakin bağkur 2250 tl olmuş babam daha ödeyebilecek gücü yok maalesef
    bir alternatif yokmu bunun veya hızlı şekilde ödedimiz primleri alma şansımız var mı.

 3. 1 hafta önce

  Merhabalar %40 raporum bulunmaktadır.

  4A TESCİL BAŞLANGIÇ 15.09.2003
  HİZMETE BAŞLAMA TARİHİNİZ 26.08.2006
  PRİM ÖDEME GÜN SAYISI :5128
  SİGORTALILIK SÜRESİ 16 yıl, 0 ay, 30 gün

  Bu şartlarda ne zmn emekli olabilirim yardımcı olabilirmisiniz.

  • Soner Bey, Tescil başlangıç staj tarihi olabilir, ödenmiş gün sayınız var mı o tarihte biz 2006 yılına göre hesapladık ve emeklilik şartlarınız 20 yıl sigortalılık süresi 4400 prim günü. Engelli erken emeklilik için kalan süreniz 3 Yıl 11 Ay sigortalılık süresi 728 gün önce prim gününüzü doldurmuşsunuz.

 4. 2 hafta önce

  Merhaba benim babam %68 engelli 4a 20/05/2005 tarihinde işe başladı prim 6121 ne zaman emekli olabilir?

  Mayısta emekli olucakmış öyle söyledi bana 18 yıl sigortalı olması gerekliymiş

 5. 2 hafta önce

  Merhaba 1986 doğumluyum % 40 ortopedik engelliyim. 05.09.2003 sigorta başlangıcım var. 4633 prim günüm var. Ne zaman emekli olabilirim yardımcı olabilir misiniz.

Bir cevap yazın