1. Anasayfa
 2. Engelli

Şeker Hastalığı İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Şeker hastalığı nedir, diyabet türleri nelerdir, şeker hastalığı engel oranı nedir, şeker hastalığı engelli raporu alabilir mi hepsi makalemizin devamında.


36
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Şeker hastalığı, diğer adı ile “şeker” veya “şeker diyabeti” kan şekeri seviyenizin çok yüksek olmasına neden olan metabolik bozukluklar grubu için tanımlanan isimdir. Diyabet nedir, diyabet türleri nelerdir, şeker hastalığı engel oranı nedir, şeker hastalığı engelli raporu alabilir mi? tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Diyabet, vücudunuzun insülin hormonunu gerektiği gibi üretmemesi veya kullanmaması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Kanda çok fazla kan şekeri (şeker) birikmesine neden olur.

Şeker hastalığı, diyabet nedir?

Diyabet (genellikle şeker diyabeti olarak adlandırılır), bir kişinin vücudunda yüksek kan şekeri (glikoz) seviyesine sahip olduğu bir durumdur. Vücudunuz yeterince insülin hormonu üretmediğinde diyabet geliştirirsiniz. İnsülin olmadan vücudunuz ihtiyaç duyduğu enerjiyi yiyeceklerden alamaz. Normalde pankreas adı verilen bir bez, kandaki şekeri hücrelere taşıyan insülini üretir. Şeker hastalığında pankreas yeterli insülin sağlayamaz veya insülin düzgün çalışmaz.

Herkes, her yerde, her yaşta şeker hastası olabilir. Fazla kilolu olmak ve ailede diyabet öyküsü olması riski artırır.

Diyabet türleri nelerdir?

İki ana diyabet türü vardır: Genel olarak diyabet olarak adlandırılan Tip I ve yaygın olarak erişkinlerde ortaya çıkan diyabet olarak adlandırılan Tip II. Her ikisinin de benzer semptomları vardır, ancak çok farklı nedenleri vardır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Tip 1 diyabet

Tip 1 diyabet, genellikle çocukluk veya erken ergenlik döneminde başlayan, ömür boyu süren bir otoimmün hastalıktır. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte, genetik ve çevresel faktörlerin etkileşiminin sonucu olduğuna inanılmaktadır.

Tip 2 diyabet

Diyabetin en yaygın şekli olan ve genellikle tip 1 diyabetten daha geç başlayan tip 2 diyabetli kişiler insülin üretirler, ancak yeterince üretmezler ve/veya etkili bir şekilde kullanamazlar. Genetik bir bileşen içerir, ancak büyük ölçüde önlenebilirdir ve genellikle fiziksel hareketsizlik, kötü beslenme, aşırı kilolu veya obez olma ve tütün içimi gibi yaşam tarzı faktörleri ile ilişkilidir.

Gestasyonel diyabet

Gestasyonel diyabet, çoğunlukla ikinci veya üçüncü trimesterde, hamilelik sırasında gelişen veya ilk kez fark edilen, değişen şiddette glukoz intoleransı ile karakterizedir. Genellikle bebek doğduktan sonra düzelir, ancak sonraki gebeliklerde tekrarlayabilir ve hem anne hem de bebek için daha sonraki yaşamda tip 2 diyabet geliştirme riskini önemli ölçüde artırır.

Diğer diyabet türleri

Diğer diyabet türleri nispeten nadirdir ve en tipik olarak insülin sekresyonunda, insülin etkisinde veya her ikisinde de kusurlarla sonuçlanan belirli durumlar veya sendromlarla ilişkilidir.

Şeker hastalığı engel oranı nedir?

Doktorunuz sizi muayene ettikten ve sağlık geçmişinizi gözden geçirdikten sonra, risk altında olduğunuzdan şüphelenirse diyabet testi yapabilir, sizden bazı testler isteyebilir. Doktorunuz tüm testler, tahliller ve sağlık geçmişinizi inceleyerek hastalığınızı teşhis eder. Hastalığınız, “Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu” yer alan duruma göre diyabet engel oranı verilir.

Diyabet engel oranı tablosu

Pankreasın endokrin fonksiyon bozuklukları tablosu alt kısımda yer almaktadır.

Diabetes mellitusOran
a) Diyet ve oral antidiabetiklerle kontrol altına alınan, komplikasyon yapmamış
Tip II Diabetes mellitus%20
b) Komplikasyon yapmamış olan, açlık kan şekeri 200 mg’ın altında tutulabilen,
Ketoz ve hipoglisemi göstermeyen Tip I diabetes mellitus%30
c) Açlık kan şekeri sürekli olarak 200 mg’ın altında tutulamayan, komplikasyon yapmış
Ketoz gösteren Tip I diabetes mellitus%40

Şeker hastalığı engelli raporu alabilir mi?

Şeker hastalığı için kişinin durumuna ve teşhisine göre engel oranı verilir. Erişkinler için engel oranı klavuzunda yer alan “Pankreas Endokrin Fonksiyon” bozukluklarına göre değerlendirilerek bir oran verilir.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 100
  be_endim
  Beğendim
 • 12
  g_zel
  Güzel
 • 19
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 20
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 20
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 27
  _zg_n
  Üzgün

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yazarın Profili

Yorumlar (36)

 1. 4 ay önce

  Merhabaler ben 20 yıldır tip 1 diyabetliyim ve günde 4 kez insülün kullanıyorum rapor oranımı bilmiyorum emekli olma şansım varmı ayrıca sigortalı işte çalışmaktayım 1996 da bacağım kırıldı bir trafik kazasında sol bacağım sağdan biraz kısa askerede almadılar şuan 45 yaşındayım malunen emekli olabilirmiyim yada bunu nerden ögrene bilirim bagzı sitelere bakıyorum bir sürü şeyler yazmışlar anlayamadım nasıl bir yol ileye bilirim

 2. 6 ay önce

  Merhaba iyi günler dilerim engelli rapor hakkında bilgi almak istiyorum benim diyabetes insipitus ve koah hastalığım var bu iki hastalıktan engelli raporu alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim tsk ederim

  • Doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın