1. Anasayfa
 2. Erişilebilirlik

Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Telefon Uygulamaları

Özellikle engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak yararlı uygulamaları sizler için derlemek istedik. Peki engelli bireyler İçin en yararlı telefon uygulamaları neler? Gelin şimdi beraber sizler için derlediğimiz uygulamaları yakından tanıyalım.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Günümüzde değişen ve sürekli gelişen teknoloji sayesinde, mobil cihazlarımız ile hemen hemen her alanda pek çok işimizi kolayca yapabiliyoruz. Bir zamanlar sadece arama yapmak için kullandığımız cep telefonlarımız, artık en büyük yardımcılarımızdan bir tanesi. Hâl böyleyken elbette hepimizin işlerini kolaylaştıracak on binlerce mobil uygulama da app marketlerde yerini almış durumda.

KNFB Reader 

KNFB Reader Uygulaması sayesinde dosyalarınızı rahatlıkla taratabilme imkanına sahipsiniz. Üstelik taradığınız dosyaları dilerseniz uygulama sizler için sesli olarak okuyabiliyor. Özellikle görme engelli bireyler için uygulama kullanımını kolaylaştıracak bir çok teknoloji kullanılmış. Otomatik sayfaları algılama, görüş alanlarını bildirme, eğimleri düzenleme, ve karmaşık yazıları bile akıllı algoritmalar ile belge analiz teknolojisi sayesinde yüksek kalitede tarama işlemi yapabiliyor. Dinlersiniz de uygulamaya sesli olarak belgelerinizi okutabiliyorsunuz. Bu harika uygulama da Android ve Apple telefonlarda kullanılabiliyor. 

KNF Reader
KNF Reader

Be My Eyes

Be My Eyes uygulaması sayesinde görme engeli olan bireyler için, tüm dünya çapında gönüllüler hazır bekliyor. Uygulama sayesinde gönüllüler görme engelli bireyler için canlı videolu destek sunarak, engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için ellerinden geleni yaparak yardımcı oluyorlar. Be My Eyes Uygulaması hem Android hem de Apple işletim sistemli mobil cihazlar ile kullanılabiliyor.

Be My Eyes
Be My Eyes

Voice Dream Reader 

En çok sevilen ve beğenilen ses tabanlı mobil uygulamalardan biri olan Voice Dream Reader Uygulaması ücretli olmasına rağmen pek çok kişi tarafından kullanılan bir uygulama. Görme engelli bireyler için profesyonel olarak tasarlanan uygulamayı Android ve Apple cihazlarınızda kullanabilirsiniz. 

voice dream
Voice Dream Reader 

Sesli Adımlar 

Sesli Adımlar uygulaması hem görme engelliler hem de işitme engelliler için tasarlanmış harika uygulamalardan bir tanesi. İstediğiniz yerin haritasını görebiliyor ve dilerseniz uygulamanın navigasyon özelliği sayesinde adım adım sizleri yönlendirme özelliğini kullanabiliyorsunuz. Özellikle kapalı alanlar için büyük kolaylık sunan bu uygulama, engelli bireylerin hizmetine hazır olarak hem Apple hem de Android kullanıcıları için marketlerde hazır bekliyor. 

sesli adimlar
Sesli Adımlar

Learn Braille Alphabet 

Learn Braille Alphabet Uygulaması son derece kullanışlı ve bir o kadar da fonksiyonel bir uygulama ancak bu uygulama da Ücretli bir uygulama. Learn Braille Alphabet Uygulamasının  amacı, gençler ve çocuklar için Braille alfabesini kolayca öğrenmeye, konuşmaya, dinlemeye ve yazmaya başlamak için en çok tercih edilen uygulamalardan bir tanesi. Uygulamayı Android ve Apple cihazlarınızda sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.

braille learning
Learn Braille Alphabet

uSound 

uSound Uygulaması işitme engelli bireyler için hayata geçirilmiş bir uygulama. Pek çok işitme cihazında kullanılan özellikleri bir arada toplayan uygulama, işitme seviyesini en iyi şekilde ayarlamak için farkı ses hacimleri ve ses filtreleri eklemenize de olanak sağlıyor. Tamamen kendinize özel kişiselleştirme yaparak kullanabileceğiniz uSound uygulaması sayesinde istediğiniz ses kalitesine ulaşabilmeniz mümkün. uSound uygulamasına Android ve Apple telefonlarınızın marketlerinden ulaşabilirsiniz. 

usound
uSound 

BlindSquare

BlindSquare Uygulaması görme engelli bireyler için geliştirilmiş ve en çok kullanılan GPS uygulamalarından bir tanesi. BlindSquare uygulaması, içerisinde bulunduğunuz çevreyi tanıyabiliyor ve etrafınızdaki popüler ziyaret alanlarına bağımsız olarak seyahat etmeniz için size güzergâhı tanımlayarak refakat edebiliyor. Maalesef BlindSquare uygulaması şuan için sadece iOS işletim sistemli Apple telefonlarda kullanılabilir durumda.

blindsquare
BlindSquare

P3 Mobile 

P3 Mobile uygulaması, internet aracılığı ile online olarak video tabanlı aramalar yapabilmeye olanak tanıyor. İşitme engelli bireyler için tasarlanmış olan bu uygulama sayesinde iletişim kurmak daha basit bir hâl alıyor. Kullanıcı dostu ve kaliteli ara yüze sahip P3 Mobile uygulamasına Android ve Apple telefonlarınızın app marketi üzerinden ulaşabilirsiniz.

p3
P3

CEYD-A 

CEYD-A uygulaması tıpkı bir Siri veya Google Asistan gibi Türkçe komutları tanıyan ve yine Türkçe konuşabilen bir sanal asistan. Şimdilik sadece Android telefonlarda kullanılabilen uygulama, kullanıcıları sayesinde sürekli öğrenmeye ve kendisini geliştirmeye de devam ediyor. CEYD-A ile Dilerseniz haber okuma, basit düzeyde soru sorma, hava durumu, trafik durumu gibi konularda da bilgi sahibi olabilmeniz mümkün. 

ceyd a
CEYD-A 

Engelli Bireyler için En Yararlı Telefon Uygulamaları isimli makalemizde listemizin sonuna geldik. Sizlerin de engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıran uygulamalar konusunda tavsiyeniz var ise bizlere iletmenizden mutluluk duyarız. Tabi ki sorularınızı ve önerilerinizi de bizlere iletebilirsiniz. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili