1. Anasayfa
 2. Engelli
Trendlerdeki Yazı

Engelli Maaşı Bilgi Rehberi 2023

Engelli maaşı nedir, engelli maaşı şartları nelerdir, engelli maaşı için nereye başvurulur, engelli maaşı ne kadar, engelli maaşları ne zaman yatacak? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


94
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli maaşı engelli kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılanması için devlet tarafından sunulan bir haktır. Engelli maaşı başvurusu nasıl yapılır? Engelli aylığı nedir? gibi soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

Engelli maaşı nedir?

Engelli aylığı, 01 Temmuz 1976 tarihinde 2022 sayılı kanun ile beraber yürürlüğe girmiştir. Kanun kapsamında muhtaçlık sınırı altında kalan engelli kişilerin, ihtiyaçlarını karşılaması ve yaşamlarını asgari oranda devam etmelerini sağlamak için devlet tarafından ödenen maaş türüdür.

engelli maaşı
engelli maaşı

Engelli maaşı şartları nelerdir?

2022 Sayılı Kanun kapsamında ödenen engelli aylığının alınabilmesi için istenen şartlar arasında engellilik yüzdesi, bakıma muhtaç hal ve kişi başı gelir sınırı yer alır. Bu şartlardan birini bile taşımayan kişilere engelli maaşı ödenmemektedir.

Genel olarak engelli aylığı şartları, engelli kişinin engelli aylığı hak etmesi için bazı şartları yer almaktadır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Engelli Sağlık Raporu (%40 ve üzeri) sahip olmak,
 • Hane içerisindeki kişi başı gelir seviyesi asgari ücretin 1/3’den fazla olmamak,
 • 18 yaş altı engelli yakını olanlar için vasilik belgesi,
 • Gayrimenkul Bulunmaması,
 • SGK kayıtlı ve kayıt dışı gelire sahip olmamak,
 • Kanunen bakmakla yükümlü kişisi bulunmayan,
 • Nafaka Yükümlüsü olmamak,
 • 65 yaş altı

gerekli şartları sağlayan kişilere, gerekli incelemeler yapılarak ve değerlendirilerek engelli aylığı bağlanır. Şimdi bu kriterleri biraz daha detaylı incelemek gerekirsek;

Engellilik Oranı

Tam teşekküllü devlet hastanelerinde görev yapan sağlık kurulundan engelli olunduğuna dair rapor alınmalıdır. Bu raporda en az yüzde 40 engelli ibaresi yer almalıdır. Aksi takdirde engelli aylığı alınamaz.

Bakıma Muhtaçlık Hali

Engelli kişinin temel ihtiyaçları ve öz bakım ihtiyaçlarını karşılayamaması ve bakıma muhtaç durumunda olması halinde.

Kişi Başı Gelir

Engelli kişiye bakılacak olan hanedeki kişiler için kişi başı gelir sınırı konulmaktadır. Bu sınır asgari ücrete göre değişmekle beraber, asgari ücretin 1/3’ünü geçmemelidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir 2023?

Engelli maaşı için nereye başvurulur?

Engelli aylığı başvurusu, Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları yapılmakta olup, gerekli şartları sağlayarak ve belgelerinizle beraber başvurmalısınız. SYDV’ler il ve ilçelerinizdeki valilik ve kaymakamlıklara bağlıdır.

Engelli maaşı başvuru evrakları nelerdir?

Engelli aylığı başvurusu için gerekli evraklar, aşağıda yer alan belgelerin tamamlanması ile beraber başvuru kabul edilir.

 • 2 Adet Fotoğraf
 • Mal Bildirimi Belgesi
 • Engelli Sağlık Raporu
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi
 • Engelli Aylığı Başvuru Dilekçesi
 • Geliri olmadığını belgeleyen resmi bir evrak

Ayrıca, zihinsel engeli olan bir kişi üzerinden engelli aylığına başvurmanız durumunda vasi belgesi ve vasi sahibi kişilerin kimlik fotokopileri ile beraber engelli aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Maaşı Neden Kesilir 2023?

Engelli maaşı başvurusu ne zaman sonuçlanır?

Engelli aylığı başvuru sonucu, engelli kişinin gelir seviyesi, nafaka yükümlüsü olup olmadığı ve harcamaları dikkate alınmak kaydıyla en geç bir aylık bir süreçte sonuçlanır ve hak etmesi durumunda kişinin banka hesabına engelli aylığı, aylık olarak yatırılır.

Engelli maaşı ne kadar 2023?

Engelli aylıkları, asgari ücretin belirlenmesi ile beraber engelli aylıkları da belli olmaktadır.

DönemOranEngelli Maaşı
2021/1.Dönem%40-69609,61 TL
2021/1.Dönem%70+914,42 TL
2021/2.Dönem%40-69661,13 TL
2021/2.Dönem%70+991,69 TL
2022/1.Dönem%40-69865,75 TL
2022/1.Dönem%70+1298,63 TL
2022/2.Dönem%40-691226,69 TL
2022/2.Dönem%70+1840,03 TL
2023/1.Dönem%40-691.594,98 TL
2023/1.Dönem%70+2.392,04 TL
2023/2.Dönem%40-691.874,56 TL
2023/2.Dönem%70+2.811,84 TL
sosyal yardım ödemeleri – engelli aylığı tablosu
thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Maaşı Sorgulama 2023 

Engelli maaşları ne zaman yatacak?

Engelli aylık ödemeleri, hak eden engelli bireylerin doğum tarihlerinin son rakamlarına göre uygulanmaktadır. Buna göre doğum yıllarının son rakamı;

 • 0-5 aralığında yer alan kişiler 5’inde
 • 1-6 aralığında yer alan kişiler 6’inde
 • 2-7 aralığında yer alan kişiler 7’inde
 • 3-8 aralığında yer alan kişiler 8’inde
 • 4-9 aralığında yer alan kişiler 9’inde

engelli maaş ödemeleri, hak sahiplerinin hesaplarına aylık olarak yapılmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar 2023?

PTT engelli maaşı ödemeleri

Engelli aylıkları, ayın ilk haftası ve doğum tarihlerine göre sıralamaya alınarak PTT şubelerine yatırılmaktadır. PTT şubelerinde sıra beklemek istememeniz durumunda PTT kart çıkartarak engelli maaşınızı kart ile beraber çekebilirsiniz.

Kimler engelli maaşı alamaz? 

Engelli aylığından yararlanamayanlar hakkında detaylar şu şekilde sıralanırlar:

 • Engelli vatandaşlar, sosyal güvenlik kurumlarının her hangi birinden maddi destek alıyorlar ise ek olarak engelli aylığından yararlanamazlar.
 • Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı yönlendirmesi ile engelli sağlık kurulu raporu alınmamış ise maaştan yararlanılamaz.
 • Engellilik durumu % 40’ın altında olan ve haneye giren toplam gelir kişi başına bölündüğünde kişi başı gelir fazla karşılığa sahip olan engelli bireyler, maaştan faydalanamamaktadır.
 • Muhtaçlık sınırının üzerinde nafaka alan engelli bireyler ek olarak maaştan yararlanamazlar.
 • Her hangi bir sigortalı işte çalışan ve maaş ödemesi alan engelli vatandaşlar, ek olarak engelli aylığı alımından yararlanamazlar.

Engelli maaşı başvuru adımları nelerdir?

Engelli aylığı müracaatı aşamaları şu şekilde sıralanırlar:

 • İlk adımda engelli vatandaş veya vasisi, ikamet edilen ilde yer alan Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurum binasına ulaşım sağlarlar.
 • Vasi başvuru yapıyor ise kuruma, engelli vatandaşın nüfus cüzdanı, alınan engelli sağlık raporu, vasilik belgesi teslim etmelidir.
 • Başvuru engelli vatandaşça bizzat yapılıyor ise vasilik belgesine gerek duyulmaz.
 • Kurum çalışanlarına engelli aylığı alınmak istendiği aktarılıp, çalışanlarda iletilen maaş alım formu kimlik ve iletişim bilgileri ile doldurulup, imzalanır.
 • İşlem ardından gerekli tanımlamalar, çalışanlarca kayda alınır.

Bu adımlar kapsamında asıl başvuru işlemi tamamlanır.

Ev, araba alırsak engelli maaşı kesilir mi?

Araba ve ev almanız durumunda engelli aylığınızın kesilme durumu şu şekilde olmaktadır. Hane içerisinde kişi başına düşen ortalama gelir seviyesi asgari ücretin 1/3 az olmasına dikkat edilmelidir.

Hesaplamanın bir diğer kısmı ise alınan arabanın rayiç bedeli 120/1 aylık gelir hesabına eklenmektedir. ÖTV indirimi hakkını kullanan engelli kişilerden indirimli tutarın 120/1 hesaplanmasına dikkat etmek önemli bir ayrıntıdır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Hakları Bilgi Rehberi 2023

Merak Edilen Sorular

Engelli maaşı ile ilgili merak edilen soruları sizler için bir araya getirdik. Engelli aylıkları ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları alt kısımda yer almaktadır.

Engelli Maaşı alan kişi emekli maaşı alabilir mi?

Sosyal Güvenlik Kurumundan başka bir maaş alınması durumunda engelli maaşı alınamaz. Bu durumda anne ve baba emekli maaşından yararlanan kişi engelli aylığı alamaz.

Engelli maaşı alan 65 yaş yaşlılık maaşı alabilir mi?

65 yaş ve üstü yaşlılık maaşı, 65 yaş altı engelli maaşı 2022 aylığı olarak geçmektedir. Bu durumda engelli aylığı alan kişi, yaşlılık aylığı alamaz.

Engelli maaşı her ay mı alınır?

Engelli aylıkları, her ay hak sahibi engelli kişilerin hesaplarına doğum yıllarının son hanelerine göre ayın başlarında yatırılmaktadır.

Engelli maaşı hangi bankalardan alınır?

Engelli maaşları PTT şubelerine hak sahibi kişi üzerine yatırılmakta olup, herhangi bir bankadan alınmamaktadır.

Engelli maaşı hangi kurumdan alınır?

Engelli aylıkları SYDV “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları” tarafından ödenmekte olup, SYDV il valilikleri ve kaymakamlıklarına bağlıdır.

Sigortalı işe girersem engelli maaşım kesilir mi?

Sosyal Güvence Kurumuna bağlı bir sigorta kaydınızın bulunması durumunda engelli aylığınız kesilir. Engelli çocuğunuzun olması durumunda onunda maaşı kesilmektedir.

Adres değişikliği nedeniyle engelli maaşım kesilir mi?

Adres değiştirmeniz durumunda SYDV ya da bağlı olduğunuz valilik yada kaymakamlığa bilgi vermemeniz durumunda engelli maaşları kesilebilir. Mutlaka adres değişikliği yapıyorsanız durumunuzu bildirmelisiniz.

Engelli maaşı almak için rapor oranı ne olmalı?

Engelli aylığından faydalanmak için, engelli sağlık kurul raporu en az %40 ve üzeri şeklinde olmalıdır.

Toplumumuzda korunmaya ihtiyacı olan kişilerin başında engelli bireyler gelmekte ve engellilerin bu ihtiyaçlarına yardımcı olmak adına devlet tarafından sosyal yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımların en önemlisi olan engelli maaşıdır.

Engelli bireylerin haklarını ve temsilini savunmaya başlamadan önce, engelli olmanın ne anlama geldiğini ve bu bireylerin günlük olarak neler yaşadıklarını tam olarak anlamamız gerekir.

Yazı Kaynakları
Engelli Kişilere Aylık Bağlanması
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 17
  be_endim
  Beğendim
 • 5
  g_zel
  Güzel
 • 3
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 4
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (94)

 1. 2 ay önce

  1995 model aracım var 15 yaş ve altına rayiç bedeli hesaplanıyor benim 18 yaşındaki aracımın rayiç bedeli nasıl hesaplanır engelli maaşım kesildi

 2. 2 ay önce

  Merhaba kizkardesim yüzde 50 oranında zihinsel engelli. 24 Temmuz 2023 tarihinde SYDV’na engelli aylığı için başvuruda bulunmuştuk. Ağustos ayinin son günü başvurumuzun kabul edildiğini öğrendik e devlet sisteminde de başvuru yazan kısım devam ediyor olarak güncellendi. İlk aylığı ne zaman alabiliriz? Kizkardesim 1999 doğumlu Ekim ayının 9 unda alabilir miyiz. Bir de kaç ilk almada kaç ayın toplamı aylık verilir?

  • ağustos ayında SYDV başvurduğunuzda raporu teslim ettiysen ve sana başvuru alındı belgesi verildiyse bu durumda aylık başvuru tarihin ağustos. Aylık başlangıç tarihi 1 eylül olur. işlemler yetişirse ilk ödemeni Eylül ayında doğum yılının son rakamına göre belirlenmiş günde herhangi bir PTT şubesinden alabilirsin.

 3. 3 ay önce

  Ocak 2024 de 18 e giriyorum cam kemik var kimlik kartında %40 engelli yazıyor başvurabiliyormuyum

 4. 3 ay önce

  9 Mayıs 2022 de lösemi teşhisi aldım. Haziran ayında ben hastanede yatışta olduğum için ailem benim adıma engelli aylığı başvurusu yaptı ve kabul edildi bir sene düzenli olarak yüzde 70 engelli maaşı aldım bu sene Haziran ayında maaş kendi kendine kesildi fakat bugün hesabıma girdiğimde bu maaşın kendi kendine tekrar başlatıldığını ve bu aradaki 3 ayın ödemesinin de hesabıma aktarıldığını gördüm. Kendi kafalarına göre engel süremi uzatabiliyorlar mı böyle onu sormak istedim.

 5. 4 ay önce

  Bobrek.nakilliyim 2018de nakil oldum diyabet ve tansyonda cikiyor arada suan 90bine kadar araca alacam ve engelli ayligimdan baska gelirim yok adima ihtiyatlarimi gorecek 90bine araba alirsam maasim kesilirmi 2cocuk ve hanimla beraber yasiyoruz evde

 6. 4 ay önce

  Merhaba Hocam çok belirsizlik olan bir konu mevcut. Herkes birşeyler yazmış bu sebeble kafamız da karışmaktadır. Net bir cevap verebılırsenız sevınırım.( T.C Aile ve Sosyal Hizmetler Vakfın da ) şöyle yazmaktadır. Şöyle yazıyor engelli raporu verilirken şunlar olmamalıdır. ” engellinin çalışmaması veya emekli olmaması, nafaka bağlanmamış veya bağlanabilecek durumda olmaması ve hane içinde kişi başına düşen gelirinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir.” Benim babam emekli 7800 maaş alıyor . Başka geliri yok , Bahçe vs dışın da engelli başvurusu yapabılıyormuyuz? En azın dan net bilgi alırsam , Babamı yormamış olurum . Kendisi yürüyemiyor. Teşekkürler.

  • Engelli raporu almanıza bir etken yok alabilirsiniz. Fakat engelli maaşına başvurursanız gelir kriteri ve saydığınız maddeler devreye girer.

   • 4 ay önce

    Babam emeklı maaş alsa da rayiç bedeli ilave edilince 3800 altın da kalıyor. Ancak emekli engelli maaş alamaz ıbaresi kafa karıstırıcı. Siz alabılırsınız diyorsunuz. Ozaman emekli maas alması önemli değil , gelir kriterimiz 3800 geçmemesi gerekiyor doğrumu anladım .Tşkrlr

    • Engelli raporu alabilirsiniz demek istedik sanırım maaş anladınız. (2022 sayılı yasada sosyal güvenlik kurumlarının herhangi birinden aylık alanların engelli aylığı alamayacağına dair hüküm var.)

    • 4 ay önce

     Evet yanlış anladık %92 raporu var engelli ,ancak emekli bu sebeple engelli hakkı yokmuş tşkkrlr kgelsin . Emekli , engelli aylıgı hiçbir şekilde alamıyor olmalı . Kaymakamlık’dan vs . Engelli raporunun hiçbir manası yok gibi .

 7. 4 ay önce

  Merhaba Ayşenur hanım, benim sol elim ekleme kadar yoktur. Benim hiç bir yerde bir gelirim yoktur. Benim hangi yardım halklarım vardır? Yada ne yapmam gerekiyor? Ilk yapmam gerekenler nelerdir. Selam ve saygılar

  • Mehmet Bey eğer ki engel oranınız %40 ve üzeri ise ve geliriniz yoksa engelli maaşına başvurmalısınız. Ayrıca birçok sosyal hak vardır su indirimi, doğalgaz desteği, elektrik desteği, aile destek paketi birçok sosyal yardım paketleri vardır.

 8. 4 ay önce

  Merhaba 17 yaşında kızım %52 zeka geriliği engelli raporu var.Maaş alma hakkı varmıdır? teşekkürler

  • Engelli maaşı almanız için gelir kriteri dikkate alınır. 2023 Engelli aylıkları için kişi başına düşen aylık gelir sınırı: 3800,66 TL hanedeki toplam gelir kişi sayısına bölündüğünde kişi başı rakam bu rakamın altında kalırsa engelli maaşı bağlanabilir.

 9. 4 ay önce

  Merhabalar benim eşimin %60 engelli raporu var fakat 2 sene önce ev aldım eşimin üzerine eşim engelli maaşı alabilirmi şimdiden teşekkürler..

  • İkamet edilen konut haricindeki konutun rayiç bedelinin 240’ta biri ve diğer gelirler dikkate alınarak 2023 Engelli aylıkları için kişi başına düşen aylık gelir sınırı: 3800,66 TL bu rakamın altında kalırsa engelli maaşı alırsınız.

 10. 4 ay önce

  Bileş hastasıyım%100 engelliyim çalışamıyorum aldığım maaş bana yetmiyor Ben de engelden yararlanmak

 11. 4 ay önce

  Merhaba hocam eşimin yüzde 63 engelli raporu var oturduğum ev kendimin gelir olarak sadece 7500 lira emekli aylığım var engelli maaşına başvuru yapsam alabilirmiyim teşekkürler

 12. 5 ay önce

  Merhaba, böbrek nakli oldum ve sağlık raporunu henüz çıkarttırmadım fakat %70 veya üzeri olur. 02/1987 girişliyim 3620 günüm var. Engelli mi yoksa malulen emeklilik üzerinden emekli olmam daha mantıklı? Engelli aylığı tutarlarına bakıyorum çok düşük yoksa ben mi yanlış bakıyorum? Sizden ricam detaylı bilgi alabilir miyim?

 13. 6 ay önce

  Merhabalar böbrek nakilli ve diyabet hastasıyım %82 engelim var ve medikal olarak giderlerim var (2023 yıl) şuanki dönemde medikal giderlerim 2000₺ dir. engelli maaşı alıyorum Bir oğlumda hafif düzey zeka yetersizliği tanızı özel çocuk raporlu. Ve çocuğum engelli maşı almıyor.engelli maaşı aldığım için yeşilkartlı gözüküyorum. Eşimin sigortasından faydalanamıyorum kullandığım böbrek ilaçları kemik erimesi yaptı ve diş kaybınada sebep oldu dişlerimi yaptırmak için hastaneye gittim fakat yeşil kartlı olduğum için ücretsiz faydalanamıyorum ödeme gücümde yetersiz. Bir dişe 2000 lira istiyorlar kanal tedavisi dolgu vs. Gelelim soruma;eşimin sigortasından yararlanırsam engelli aylığım kesilirmi?

  • Hanede başvuru sahibi yaşlı ya da engelli kişinin haricinde uzun vadeli sigorta kolları açısından sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışanlar ile sosyal güvenlik kurumlarından aylık veya gelir hakkı elde eden kişilerin bulunması 2022 sayılı Kanun kapsamındaki aylıkları almaya engel teşkil etmemektedir. Kaynak için tıklayınız. (Madde 40) Fakat ALO 170 üzerinden arayarak daha net bir bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın