İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Engelli
Trendlerdeki Yazı

Engelli Maaşı Şartları Nedir, Ne Kadar Oldu 2022?

Engelli maaşı şartları nelerdir, engelli maaşı ne kadar, engelli maaşı başvurusu nasıl yapılır, engelli maaşı başvuru belgeleri nelerdir yazımızın devamında.


+ - 0

Engelli maaşı engelli kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılanması için devlet tarafından sunulan bir haktır. Engelli bireylerin haklarını ve temsilini savunmaya başlamadan önce, engelli olmanın ne anlama geldiğini ve bu bireylerin günlük olarak neler yaşadıklarını tam olarak anlamamız gerekir.

Toplumumuzda korunmaya ihtiyacı olan kişilerin başında engelli bireyler gelmekte ve engellilerin bu ihtiyaçlarına yardımcı olmak adına devlet tarafından sosyal yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımların en önemlisi olan engelli maaşıdır. Engelli kişilerin bakım masraflarını hafifletmek için verilen bu maaşın ödenmesi için belirli şartları bulunmaktadır.

Engelli maaşı nedir?

Engelli aylığı, 01 Temmuz 1976 tarihinde 2022 sayılı kanun ile beraber yürürlüğe girmiştir. Kanun kapsamında muhtaçlık sınırı altında kalan engelli kişilerin, ihtiyaçlarını karşılaması ve yaşamlarını asgari oranda devam etmelerini sağlamak için devlet tarafından ödenen maaş türüdür.

Engelli aylığı, 2022 sayılı kanun kapsamında uygulanan engelli kişilere ödenen maaş türüdür. Engelli aylıkları aylık olarak engelli kişilerin hesaplarına yatırılmaktadır.

Halk dilinde sakatlık maaşı ve özürlü maaşı isimleri kullanılsa da, devletimiz bu isimleri kaldırarak engelli maaşı olarak ödemelere başlamıştır. 2022 engelli maaşı başvurusu nasıl yapılır, 2022 engelli aylığı nedir gibi soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

Engelli maaşı başvurusu nasıl yapılır?

2022 engelli aylığı başvurusu, Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları yapılmakta olup, gerekli şartları sağlayarak ve belgelerinizle beraber başvurmalısınız. SYDV’ler il ve ilçelerinizdeki valilik ve kaymakamlıklara bağlıdır.

Engelli maaşı başvuru belgeleri nelerdir?

Engelli aylığı başvurusu için gerekli evraklar, aşağıda yer alan belgerin tamamlanması ile beraber başvuru kabul edilir.

 • 2 Adet Fotoğraf
 • Mal Bildirimi Belgesi
 • Engelli Sağlık Raporu
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi
 • Engelli Maaşı Başvuru Dilekçesi
 • Geliri olmadığını belgeleyen resmi bir evrak

Ayrıca, zihinsel engeli olan bir kişi üzerinden engelli maaşına başvurmanız durumunda vasi belgesi ve vasi sahibi kişilerin kimlik fotokopileri ile beraber engelli aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

Engelli maaşı başvurusu ne zaman sonuçlanır?

Engelli aylığı başvuru sonucu, engelli kişinin gelir seviyesi, nafaka yükümlüsü olup olmadığı ve harcamaları dikkate alınmak kaydıyla en geç bir aylık bir süreçte sonuçlanır ve hak etmesi durumunda kişinin banka hesabına engelli aylığı, aylık olarak yatırılır.

Engelli maaşı şartları nelerdir?

2022 Sayılı Kanun kapsamında ödenen engelli maaşının alınabilmesi için istenen şartlar arasında engellilik yüzdesi, bakıma muhtaç hal ve kişi başı gelir sınırı yer alır. Bu şartlardan birini bile taşımayan kişilere engelli maaşı ödenmemektedir. Şimdi bu şartların ne demek olduğu kapsamlı bir şekilde inceleyelim.

Engellilik Oranı

Tam teşekküllü devlet hastanelerinde görev yapan sağlık kurulundan engelli olunduğuna dair rapor alınmalıdır. Bu raporda en az yüzde 40 engelli ibaresi yer almalıdır. Aksi takdirde engelli maaşı alınamaz.

Bakıma Muhtaçlık Hali

Engelli kişinin temel ihtiyaçları ve öz bakım ihtiyaçlarını karşılayamaması ve bakıma muhtaç durumunda olması halinde.

Kişi Başı Gelir

Engelli kişiye bakılacak olan hanedeki kişiler için kişi başı gelir sınırı konulmaktadır. Bu sınır asgari ücrete göre değişmekle beraber, asgari ücretin 1/3’ünü geçmemelidir.

Genel olarak engelli aylığı şartları, engelli kişinin engelli maaşı hak etmesi için bazı şartları yer almaktadır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Engelli Sağlık Raporu (%40 ve üzeri) sahip olmak,
 • Hane içerisindeki kişi başı gelir seviyesi asgari ücretin 1/3’den fazla olmamak,
 • 18 yaş altı engelli yakını olanlar için vasilik belgesi,
 • Gayrimenkul Bulunmaması,
 • SGK kayıtlı ve kayıt dışı gelire sahip olmamak,
 • Kanunen bakmakla yükümlü kişisi bulunmayan,
 • Nafaka Yükümlüsü olmamak,
 • 65 yaş altı

gerekli şartları sağlayan kişilere, gerekli incelemeler yapılarak ve değerlendirilerek engelli aylığı bağlanır.

Önerilen Yazı
Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

Engelli maaşı ne kadar 2022?

2022 engelli maaşları, asgari ücretin belirlenmesi ile beraber engelli aylıkları da belli olmaktadır.2022 yılı geçerli olmak üzere 2022 aylıkları için kişi başına düşen aylık gelir sınırı, 1417,80 TL

DönemOranTutar
2020 – Ocak – Haziran%40 ve %69537,07-TL
2020 – Ocak – Haziran%70 ve Üzeri805,61-TL
2020 – Temmuz – Aralık%40 ve %69567,96-TL
2020 – Temmuz – Aralık%70 ve Üzeri851,95-TL
2021 – Ocak – Haziran%40 ve %69609,61 TL
2021 – Ocak – Haziran%70 ve Üzeri914,42 TL
2021 – Temmuz – Aralık%40 ve %69661,13-TL
2021 – Temmuz – Aralık%70 ve Üzeri991,69-TL
2022 – Ocak – Haziran%40-69865,75 TL
2022 – Ocak – Haziran%70+1298,63 TL

2022 Asgari Ücret : BRUT : 5.004 TL NET : 4253,40 TL olarak belirlendi.

Engelli maaşı ödemeleri ne zaman yapılır?

Engelli aylık ödemeleri, hak eden engelli bireylerin doğum tarihlerinin son rakamlarına göre uygulanmaktadır. Buna göre doğum yıllarının son rakamı;

 • 0-5 aralığında yer alan kişiler 5’inde
 • 1-6 aralığında yer alan kişiler 6’inde
 • 2-7 aralığında yer alan kişiler 7’inde
 • 3-8 aralığında yer alan kişiler 8’inde
 • 4-9 aralığında yer alan kişiler 9’inde

engelli maaş ödemeleri, hak sahiplerinin hesaplarına aylık olarak yapılmaktadır.

Engelli maaşı nereye yatar?

Engelli aylıkları, ayın ilk haftası ve doğum tarihlerine göre sıralamaya alınarak PTT şubelerine yatırılmaktadır. PTT şubelerinde sıra beklemek istememeniz durumunda PTT kart çıkartarak engelli maaşınızı kart ile beraber çekebilirsiniz.

2022 Engelli aylığından kimler yararlanamaz?

Engelli aylığından yararlanamayanlar hakkında detaylar şu şekilde sıralanırlar:

 • Engelli vatandaşlar, sosyal güvenlik kurumlarının her hangi birinden maddi destek alıyorlar ise ek olarak engelli maaşından yararlanamazlar.
 • Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı yönlendirmesi ile engelli sağlık kurulu raporu alınmamış ise maaştan yararlanılamaz.
 • Engellilik durumu % 40’ın altında olan ve haneye giren toplam gelir kişi başına bölündüğünde ortalama 250 TL maddi paydan fazla karşılığa sahip olan engelli bireyler, maaştan faydalanamamaktadır.
 • Muhtaçlık sınırının üzerinde nafaka alan engelli bireyler ek olarak maaştan yararlanamazlar.
 • Her hangi bir sigortalı işte çalışan ve maaş ödemesi alan engelli vatandaşlar, ek olarak engelli maaşı alımından yararlanamazlar.

Engelli maaşı başvuru adımları nelerdir?

Engelli aylığı müracaatı aşamaları şu şekilde sıralanırlar:

 • İlk adımda engelli vatandaş veya vasisi, ikamet edilen il’de yer alan Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurum binasına ulaşım sağlarlar.
 • Vasi başvuru yapıyor ise kuruma, engelli vatandaşın nüfus cüzdanı, alınan engelli sağlık raporu, vasilik belgesi teslim etmelidir.
 • Başvuru engelli vatandaşça bizzat yapılıyor ise vasilik belgesine gerek duyulmaz.
 • Kurum çalışanlarına engelli maaşı alınmak istendiği aktarılıp, çalışanlarda iletilen maaş alım formu kimlik ve iletişim bilgileri ile doldurulup, imzalanır.
 • İşlem ardından gerekli tanımlamalar, çalışanlarca kayda alınır.

Bu adımlar kapsamında asıl başvuru işlemi tamamlanır.

Ev, araba alırsak engelli maaşı kesilir mi?

Araba ve ev almanız durumunda engelli aylığınızın kesilme durumu şu şekilde olmaktadır. Hane içerisinde kişi başına düşen ortalama gelir seviyesi asgari ücretin 1/3 az olmasına dikkat edilmelidir. Hesaplamanın bir diğer kısmı ise alınan arabanın rayiç bedeli 120/1 aylık gelir hesabına eklenmektedir. ÖTV indirimi hakkını kullanan engelli kişilereden indirimli tutarın 120/1 hesaplanmasına dikkat etmek önemli bir ayrıntıdır.

Önerilen Yazı
Yeni Engelli Hakları Nelerdir 2022?

Merak Edilen Sorular

Engelli maaşı ile ilgili merak edilen soruları sizler için bir araya getirdik. Engelli aylıkları ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları alt kısımda yer almaktadır.

Engelli maaşı alan kişi emekli maaşı alabilir mi?

Sosyal Güvenlik Kurumundan başka bir maaş alınması durumunda engelli maaşı alınamaz. Bu durumda anne ve baba emekli maaşından yararlanan kişi engelli aylığı alamaz.

Engelli Maaşı alan kişi emekli maaşı alabilir mi?

Sosyal Güvenlik Kurumundan başka bir maaş alınması durumunda engelli maaşı alınamaz. Bu durumda anne ve baba emekli maaşından yararlanan kişi engelli aylığı alamaz.

Engelli maaşı alan 65 yaş yaşlılık maaşı alabilir mi?

65 yaş ve üstü yaşlılık maaşı, 65 yaş altı engelli maaşı 2022 aylığı olarak geçmektedir. Bu durumda engelli aylığı alan kişi, yaşlılık aylığı alamaz.

Engelli maaşı her ay mı alınır?

Engelli aylıkları, her ay hak sahibi engelli kişilerin hesaplarına doğum yıllarının son hanelerine göre ayın başlarında yatırılmaktadır.

Engelli maaşı hangi bankalardan alınır?

Engelli maaşları PTT şubelerine hak sahibi kişi üzerine yatırılmakta olup, herhangi bir bankadan alınmamaktadır.

Engelli maaşı hangi kurumdan alınır?

Engelli aylıkları SYDV “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları” tarafından ödenmekte olup, SYDV il valilikleri ve kaymakamlıklarına bağlıdır.

Sigortalı işe girersem engelli maaşım kesilir mi?

Sosyal Güvence Kurumuna bağlı bir sigorta kaydınızın bulunması durumunda engelli maaşınız kesilir. Engelli çocuğunuzun olması durumunda onunda maaşı kesilmektedir.

Adres değişikliği nedeniyle engelli maaşım kesilir mi?

Adres değiştirmeniz durumunda SYDV ya da bağlı olduğunuz valilik yada kaymakamlığa bilgi vermemeniz durumunda engelli maaşları kesilebilir. Mutlaka adres değişikliği yapıyorsanız durumunuzu bildirmelisiniz.

Engelli maaşı almak için rapor oranı ne olmalı?

Engelli aylığından faydalanmak için, engelli sağlık kurul raporu en az %40 ve üzeri şeklinde olmalıdır.

Yazı Kaynakları
Engelli Kişilere Aylık Bağlanması

Yazar Hakkında

Engellilik alanında çalışmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kurumlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktaran blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap