1. Anasayfa
 2. Erişilebilirlik

Engelli Lavabo Ölçüleri ve Fiyatları 2022

Engelli lavabosu nasıl olmalıdır, engelli lavabo ölçüleri nasıl olmalı, engelli lavabo fiyatları ne kadar detaylı şekilde sizler için araştırdık.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli lavabosu, engelli bireyler için doğru alanlara yerleştirilmiş olması hiyjen ve temel bakım yönünden önemlidir. Engelliler için farklı lavabo çeşitleri bulunmaktadır. En iyi seçenek, engelli kişinin kullanabileceği lavabodur.

Diğer tip ise engelli bir kişiye kişisel hijyen konusunda yardım ederken bakıcının kullanımını kolaylaştırmak için tasarlanmış lavabo türüdür.

Engelli lavabosu nasıl olmalıdır?

Birçok engelli lavabosu, şampuan lavabosu olarak kullanılmak üzere de tasarlanabilir. Bu tür lavabolar, tipik olarak, tekerlekli sandalyeye bağlı bir kişinin, kavisli bir şekle sahip bir havuzda konumlandırılmasını kolaylaştırır. 

Engelliler daha sonra lavaboya uzanarak saçlarını yıkayabilirler. Kuaför salonları, kullanıcının soyunmasına gerek kalmadan müşterilerin saçlarını yıkamak için benzer bir lavabo kullanır. Bir tesiste veya ev kullanımında engelliler için tasarlanan bu tür lavabolar, aynı zamanda başlarının diğer bölgelerinin yıkanmasını kolaylaştırma amacına da hizmet etmelidir.

engelli lavabo
engelli lavabosu

Yüksekliği ayarlanabilen lavabolar, daha yaygın olarak kullanılan sabit yükseklikli geleneksel ayaklı lavaboların aksine herhangi bir yüksekliğe ayarlanabilir. Bazılarının yükseklikleri kurulum sırasında engelli kişiye özel olarak ayarlanır.

Engelli lavabosu tekerlekli sandalye kullanıcıları tarafından erişilebilir olmalıdır, yani kullanımı çok zorlaştırabilecek bir makyaj masası veya başka bir mobilya parçasının içine kurulmamalıdır. Tekerlekli sandalye kullanıcısının lavaboya yeterince yaklaşmasını zorlaştırmamak için borular veya sifonlar kutuya konulmamalıdır. 

Lavaboda ya manivelalı musluklar ya da sensörlü bir musluk bulunmalıdır ki, el becerisi bozuk olanlar da için faydalı olsun. Lavabonun iki yanında, lavabo kullanıcısının erişebileceği kadar yakın dikey tutunma çubukları bulunmalıdır. 

Engelli lavabo ölçüleri nasıl olmalı?

Engelli lavaboları genellikle daha derindir ve bir tekerlekli sandalye kullanıcısının ihtiyaç duyduğu kadar yaklaşmasını sağlamak için duvara asılı değildir. Kolay erişim sağlamak için kurulumdan önce lavabonun yüksekliği dikkatlice düşünülmelidir. 

Engelli lavabo ölçüleri;

Yükseklik75 -86 cm (Maksimun)
Hareket Alanı122 cm x 76 cm (Genel 150 cm x 150 cm)
Tekerlekli sandalye lavabo altına giriş67 cm – 75 cm
Musluk uzaklığı45 cm
Akseurlar (Sabunluk, kurutma vb.) yerden 80 cm
Ayna yerden90 cm (maksimun 190 cm)
engelli lavabo ölçüleri
engelli lavabosu
engelli lavabo ölçüleri

Engelli lavabo fiyatları ne kadar 2022?

Engelli kullanımı için belirli bir lavabo seçmeden önce, öncelikle engelli kişi mi yoksa bakıcı tarafından mı kullanılacağına karar verilmelidir. Kişinin bakımına uygun lavabo kullanmaya adapte olması, bir bakıcının engelli tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış bir lavaboyu yeterince kullanmasına göre daha kolaydır.

Engelli lavabo seçimize karar vermeniz durumunda alt kısımda yer alan bağlantı üzerinden fiyatları inceleyebilirsiniz.

Engelli Lavabo Aksesur ve Fiyatları

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Muhammedali Aslan 1995 yılında Eskişehirde doğdu. Bilişim Teknolojileri alanındaki teknik lise eğitiminin ardından Bilgisayar Programcılığı bölümünü tamamladı. Muhammedali Aslan, fiziksel engelli ve erişilebilirlik konularında araştırmacı ve kitap yazarıdır. Müsait zamanlarını okuyarak, yazarak, dinleyerek, seyrederek ve doğayı keşfederek geçirmektedir.

Yazarın Profili