İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Emeklilik

Engelli Emeklilik Şartları Nelerdir 2022?

Engelli emeklilik nedir, engelli emeklilik şartları nelerdir, engelli emeklilik şartları tablosu, engelli emeklilik hesaplama robotu hepsi yazımızda.


0

Engelli emeklilik şartları konusunda bir çok kişi bilgi sahibi olmadığı için fazladan çalışmakta ve erken emeklilik hakkından yararlanmamaktadır.

Engelli emeklilik şartları kişinin engel durumu, sigorta hizmet yılı, prim ödeme göre değişiklik gösterir. Engelli kişilerin çalışma koşulları engelli olmayan kişilere göre çok daha zordur. 

Engelli emeklilik nedir?

Engelli kişiler çalışırken fiziksel zorluklarla beraber, psikolojik sorunlar ile de mücadele etmektedir. Bu sebeple engelliler, engelli olmayan kişilere göre çok daha erken emekli olma hakları bulunur.

Engelli kişilerin iş hayatında yıpranma durumları göz önüne alınarak böyle bir düzenlemeye geçilmiştir.

Engelli emeklilik şartları nelerdir?

Engelli emeklilik şartlarını sağlamak için öncelikle kişinin tam teşekküllü hastanelerden engelli raporu alması gereklidir.

Engelli emeklilik şartlarını kısaca incelemek gerekirsek;

 • Sigorta süresi
 • Prim gün sayısı
 • Engelli raporu (En az %40)

Engelli raporunun alınması ile beraber gerekli şartları taşıması durumunda engelli erken emekliliğe hak kazanılır. Engelli kişiler yukarıdaki şartları sağladıktan sonra ne zaman emekli olabileceklerini engelli emeklilik tablosu üzerinden emeklilik durumunu sorgulayabilir.

SSK Engelli emeklilik şartları

5510 sayılı Kanunun ilgili maddeleri uyarınca engelli erken emeklilik yasalarca korunmaktadır. Yönetmeliğe göre engelli erken emeklilikten faydalanmak isteyen kişiler, öncelikle engelli raporu almalı, engelli olduğunu yasal olarak ispatlamalı ve engelli sağlık raporuna sahip olmalıdır.

28 Eylül 2021 sayılı resmi gazetede yayınlanan SGK Maluliyet ve Çalışma gücü kaybı tespiti işlemleri yönetmeliği güncellenmiştir.

 • Hafif düzeyde çalışma gücü kaybı: %40-49 arası
 • Orta düzeyde çalışma gücü kaybı: %50-59 arası
 • Ağır düzeyde çalışma gücü kaybı: En az %60

Yönetmelik kapsamında Ağır, Orta ve hafif düzeyde çalışma gücü ifadeleri yer almakta ve çalışma gücü kaybı oranı tespiti için hastalık listeleri güncellenmiştir.

SGK Hastalık Listesi

Yüzde 40 engelli emeklilik şartları

Engelli rapor oranı emeklilik için alacağınız engelli raporunda mutlaka ve en az %40 veya üzeri bir ibare yer almalıdır. %40 engelli emeklilik tanımı buradan gelmektedir. % 40 tan az raporu olanların engelli erken emeklilik hakkından faydalanamaz.

Engelli emeklilik tablosu

Engelli emeklilik tablosu olarak bilinen bu tabloda kişinin hangi şartlara ve göre emekli olacağı, bilgisi yer almaktadır.

Engelli prim gün sayısı engelli kişiler emekli olmak için engelli emeklilik sgk şartları gereği belirli bir gün sayısını doldurmakla hükümlüdür. Prim gün sayıları engelli kişinin sgk giriş tarihi ve rapor oranına göre değişiklik göstermektedir. Alt kısımda yer alan engelli emeklilik hesaplama cetveli isimli tabloya göz atarak sizde ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Engelli emeklilik şartları tablosu (2008 ve öncesi)

SGK giriş tarihi engelli erken emeklilik için 2008 yılı Ekim ayı öncesi ve sonrası oldukça önemlidir. Çünkü 2008 yılından sonra çıkan yönetmelikle 2008 öncesi ve 2008 sonrası SGK girişi olanlar arasında fark bulunmaktadır. Engelli emeklilik hesaplaması için iki detay oldukça önemlidir.

Engelli Emeklilik Tablosu
Engelli Emeklilik Şartları

Engelli emeklilik şartları tablosu (2008 ve sonrası)

Engelli Emeklilik Tablosu
Engelli Emeklilik Şartları

Bağkur engelli emeklilik şartları nelerdir?

Bağkurlular yani esnaf olan engelliler daha önce erken emeklilik hakkından faydalanamıyordu. 1 Ekim 2008 den itibaren geçerli olmak üzere bağkur engelli emeklilik başvurusu yolu esnaf olan engellilere açıldı. Aşağıdaki şartları taşıyan engelliler, engelli emeklilik bağkur hakkından faydalanarak erken emekli olabilirler.

Bağkur emeklilik tablosu
Bağkur emeklilik tablosu

Bağkur engelli emekli tablosu şartları aşağıda yer alan şekilde gibi olmalıdır.

 • %60 ve üzeri engelli lişiler için : 15 Yıl Hizmet süresi ve 3960 Prim Gün Sayısı
 • %50 – %59 arası engelli lişiler için : 16 Yıl Hizmet süresi ve 4320 Prim Gün Sayısı
 • %40 – %49 arası engelli lişiler için : 18 Yıl Hizmet süresi ve 4680 Prim Gün Sayısı

şartları taşıyan bağkurlu engelli kişiler engelli erken emeklilik hakkında yararlanabilir.

Engelli emeklilik hesaplama robotu

Emekliğinizi hesaplamak için engelli emekli hesaplama aracı kullanarak engelli erken emeklilik tarihini öğrenebilirsiniz. Engelli emeklilik hesaplama programı ile tek tıkla ne zaman emekli olabileceğinizi bulmanız mümkün. Bu araç ile engelli emeklilik hesaplama sorusuna hızlı şekilde cevap bulabilirsiniz.

Engelli Emeklilik Hesaplama Robotu

Engelli emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

Engelli emeklilik başvurusu yapmak için öncelikle, engelli emeklilik hakkı kazanıp kazanmadığınızı bilmeniz gereklidir. Engelli emeklilik şartlarını doldurduktan sonra bulunduğunuz ilin SGK bölge müdürlüğüne giderek, emekli olmak istediğinizi bildirmelisiniz. Görevli size engelli erken emekli olabilmeniz için bir dilekçe verecek ve doldurmanızı isteyecektir.

Engelli emeklilik başvuru evrakları nelerdir?

Engelli emeklilik başvurusu yaparken gerekli olan başvuru evrakları şu şekildedir;

 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Engelli vergi indirimi belgesi
 • Başvuru Dilekçesi
 • Engelli emeklilik tahsis ve talep formu.
 • SSK engelli hesap fişi

Engelli emeklilik dilekçe örneği size Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen dilekçedir. Engelli erken emeklilik dilekçesini imzalayarak görevli memura teslim ettikten sonra yapmanız gereken hiç bir şey yoktur.

Engelli emeklilik evrak takibi nasıl yapılır?

Engelli emeklilik evrak takibi için engelli erken emeklilik başvurusu yaptıktan sonra engelli emeklilik evrak takibinizi, engelli emeklilik evrak takibi bağlantısını tıklayarak yapabilirsiniz. Açılan ekranda sadece T.C. kimlik numaranızı yazmanız yeterli olacaktır. Sistem dilekçenizin şu an hangi kurumda olduğu ve durumu hakkında online bilgi sunar.

Engelli Emeklilik Evrak Takibi

Engelli erken emekliliğinizi ayrıca Alo 170 SGK hattını arayarak telefonda bilgi almanız mümkündür. Çağrı merkezi görevlisi telefonda bilgilerinizi aldıktan sonra hızlıca sorunuza yanıtlar verecektir.

Merak Edilen Sorular

Engelli emeklilik ile ilgili merak edilen soruları sizler için bir araya getirdik. Soru ve cevaplar alt kısımda yer almaktadır.

Malulen emeklilik ile engelli emekliliği arasındaki fark nedir?

Engelli erken emeklilik, engelli kişinin, engelli sağlık raporu ile beraber engel derecesi belirlenmesi sonucu sigorta prim günü ve hizmet yılı şartlarını sağlaması ile beraber yaş beklenmeksizin engelli erken emekli olması durumuna denir. Engelli kişilerin, engelli olmayan kişilere göre çok daha erken emekli olmasını sağlayan ve ilgili yönetmeliklerle koruma altına alınmış bir haktır.
Malulen emeklilik, engelliler erken emekliliğin yerine engellilik oranın artması ya da çalışmaya engel yeni hastalıkların ortaya çıkması ve %60 üzeri bir orana sahip olması nedeniyle engellinin malulen emekli olması durumuna denir.

Engelli erken emeklilik vergi indirimi nedir?

2008 Ekim ay öncesi vergi indirim belgesi engelli emeklilik için alınması zorunlu olan bir evraktır. Engelli raporu olmasına rağmen vergi indirim belgesine sahip olmayan bir kişi diğer engelli emeklilik şartlarını sağlasa bile engelli emeklilik hakkından faydalanamaz.

Engelli emekli maaşı düşük olur mu?

Engelli sağlık raporu ve vergi indirim belgesi olması durumunda, yaş şartı aranmaksızın, sigorta ilk başlangıç tarihlerine göre 15 yıl ile 20 yıl aralığında ve en az 3.600 prim günü ile emekli olunmaktadır. Emekli aylıkları hesaplanırken de sanki 5.400 gün ödeme yapmış gibi hesap yapıldığından da engelli emekli maaşı ile normal emekli maaşı arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Engelli çocuğu olan anne ve babalar erken emekli olabilir mi?

Engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik hakkı elde edildikten sonra annenin 1 ekim 2008 tarihinden çalıştığı her gün 1,25 olarak hesaplanacaktır.
Örnek vermemiz gerekirse; Bu durumdaki annelerin 1 Ekim 2008 sonrası çalıştıkları her gün 1.25 gün olarak hesaplanıyor. Emeklilik yaşı da erkene çekiliyor. Engelli çocuğu olan babalar için maalesef bu hak bulunmamaktadır.

Yazar Hakkında

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır.

Yorum Yap