İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Engelli

Engelli Dostu Oteller ve Erişilebilir Tatil 2022

Kapsamlı ve erişilebilir tatil yapmayı planlıyorsanız. Endişelenmeyin, sizler için hazırladığımız engelli dostu oteller nasıl olmalı tamamı yazımızın devamında.


+ - 0

Kendinizi erişilebilir ve huzurlu bir yerde tatil yaptığınızda, ruh haliniz yükselir ve tatiliniz size gerçek anlamda enerji verebilir. Kapsamlı ve erişilebilir tatil yapmayı planlıyorsanız. Endişelenmeyin, sizler için hazırladığımız engelli dostu oteller nasıl olmalı tamamı yazımızın devamında.

Erişilebilir Oteller Nasıl Olmalıdır?

Konaklama sektöründe hizmet veren kuruluşların, engellilere tam erişim sunmadan önce yapması gereken önemli değişiklikler vardır. Engelli dostu otellerin başında erişilebilirlik gelse de, tüm otellerin erişilemeyen alanlardaki sorunlar kısmında iyileştirme yapması gerekli ve otellerin erişilebilirlik konusunda hızlı hareket etmesi gereklidir. Engelsiz bir tatil yapmak için sizler için araştırdığımız bilgileri paylaşalım. Erişilebilir otellerde ilk araştırılan kriterleri inceleyelim.

  • Otel giriş rampalarının olup olmadığı ve genişlikleri
  • Asansör boyutları
  • Kabartmalı düğmeler ve uyarıcı tabelalar
  • Fiziksel engelli kişiler için yemek alanları ve yüzme havuzları
  • Odalarda kullanılan ekipmanların yüksekliği
  • Banyoların erişim seviyeleri ve lavabo yükseklikleri
  • Acil durum telefonları

Engelli Dostu Otellerin Araştırılması

Hepimiz tatile gitmeden önce araştırma yaparız, rezervazyon yapmadan önce kaldığımız yerin puanı, müşteri yorumları, engelli dostu aktiviteleri ve erişilebilir tesis olup olmadığını araştırmalıyız. Genel bir ölçüt vermek gerekirse, tesisin erişilebilir özelliklerini bulmak birkaç tıklamadan fazlasını gerektiriyorsa, bunun bir öncelik olmadığını varsayabiliriz. Bu sebeple, tur şirketleri web sitelerinde yapılan aramalarda erişiminizi vurgulayan tesislerin kullanımı ve odalarında rahat etmeyle ilgili bilgileri yer almalıdır.

Erişilebilir Rezervasyon Sistemi

Engelli kişilerin tatil planlamasında karşılaştığı bir sorunlardan bir tanesi de erişilebilir bir rezervasyon sisteminin olmamasıdır. Mümkünse, özellikleri ve odanın kime uygun olacağını da vurgulanarak, doğrudan erişilebilir bir oda ayırtma seçeneği otellerin kapsamında olmalıdır.

Engelli Dostu Otellerde Oda Seçimi

Erişilebilir otelde konaklamadan önce, engelli dostu otelinizin odasının haritasını da bilmeniz gereklidir. Zemin kattalar mı? Değilse, engelli odalarına asansörle ulaşmak kolay mı? Bazı engelli ziyaretçiler daha fazla hayati araca veya akülü ve elektrikli sandalyeye ihtiyaç duyabilir, bu nedenle erişilebilir odalar tesislerde en uygun yerlerde olmalıdır. Zemin kat idealdir, fakat engelli konular her zaman bir manzarayı tercih etmektedir.

Önerilen Yazı
Türkiye’de Engelli Sayısı Ne Kadar?

Kişinin konaklayacağı yatak odası tamamen erişilebilir olmalıdır. Banyo bölümünde tutunma çubukları, büyük boy düğmeli destek telefonlar, hatta işitme engelliler için uyarmak amaçlı titreşimli yastık seçenekleri eklenmelidir. Fiziksel engelli kişiler içim doğrudan elektrikli sandalyelerinden yatağa aktarılması gerekeceğinden yatakların yüksekliğini ideal ölçülerde olmalıdır. Özetlemek gerekirse; engelli konukları tüm özelliklere erişebilmesini sağlamak için odadaki her şeyi ideal bir yükseklikte tutulması oldukça önemlidir.

Engelli Dostu Otellerde Personelin Eğitimi

Tesisinizde görevli personeliniz engellilere yardım ederken kendisinden emin olmalı ve tüm odaların mükemmel olmasa da engelli konukların kişisel istekleriyle ilgili özel gereksinimleri olabileceğini anlaması oldukça önemlidir. Bu nedenle, personeliniz kolay erişim için en iyi seçenekleri yönlendirmesi engelli konuklarınızı mutlu edecektir.

Engelli Dostu Oteller 2022

Engelli dostu oteller, erişilebilir ve engelli odaları belli kriterlere uygun olmalı ve denetlenmelidir. Engelli konuklar için sunulan konaklamalar (Motel, tatil köyü, Otel vb.) tüm engel sınıfları dikkate alınarak özel gereksinimlere göre dizayn edilmelidir. Şimdi hep beraber engelli dostu otelleri sunan tur şirketlerinin tatil önerilerini inceleyelim.

Engelli Dostu Oteller Tatilbudur

Türkiye turizminin en çok ziyaret edilen sitelerin başında yer alan tatilbudur.com 500’den fazla acente ile beraber çalışmaktadır. 0 850 333 3 333 müşteri çağrı merkezi ile tüm tatilseverlere en iyi hizmeti sunmaktadır. Tatilbudur engelli dostu oteller yer aldığı arama sonuçları için lütfen alt kısımdaki bağlantıyı gidiniz.

Engelli dostu Oteller | Tatilbudur

Engelli Dostu Oteller Jollytur

Müşteri memnuniyeti ve kaliteli hizmet anlayışı ilkesi ile misafirlerinin ihtiyaçlarının tümüne hızlıca cevap verebilen ve müşterilerine unutulmaz tatil tecrübesi yaşatmayı hedefleyen ve türkiye genelinde 600’den fazla acente ile çalışan Jollytur, müşterilerine en iyi hizmeti sunmaktadır. 444 0 644 müşteri çağrı merkezi ile müşterilerine hizmet vermektedir. Jollytur engelli dostu oteller yer aldığı arama sonuçları için lütfen alt kısımdaki bağlantıyı gidiniz.

Engelli dostu Oteller | Jollytur

Engelli Dostu Oteller Gezinomi

Gezinomi, kişiye özel tatil seçenekleri ve hesaplı ödeme seçenekleri ile en iyi tatili sizler için planlar. 0850 466 77 44 numaralı çağrı merkezi üzerinden turlar hakkında bilgi ve tatiliniz için en iyi seçenekler bilgisini alabilirsiniz. Gezinomi engelli dostu oteller yer aldığı arama sonuçları için lütfen alt kısımdaki bağlantıyı gidiniz.

Engelli dostu Oteller | Gezinomi

Yazar Hakkında

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır.

Yorum Yap