1. Anasayfa
 2. Engelli

Anemi İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Anemi nedir, anemi türleri nelerdir, anemi engel oranı nedir, anemi engelli raporu nasıl alınır tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.


6
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Anemi, vücutta dolaşan kırmızı kan hücrelerinin sayısı azaldığında ortaya çıkar ve en sık görülen kan hastalığıdır. Anemi nedir, anemi türleri nelerdir, anemi engelli oranı nedir, tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Anemiler, genellikle vücudun sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin (RBC’ler) üretimine müdahale eden veya bu hücrelerin parçalanma veya kayıp oranlarını artıran diğer sağlık sorunlarının bir sonucu olarak gelişir.

Anemi nedir?

Anemi, düşük kırmızı kan hücrelerini tanımlamak için kullanılan tıbbi terimdir. Anemi, normal seviyenin altında olan kandaki hemoglobin eksikliğinden veya kandaki kırmızı kan hücrelerinin normal seviyelerinden daha az olmasından kaynaklanır. Kırmızı kan hücreleriniz yetersiz kaldığında anemi olur. Kırmızı kan hücreleri, akciğerlerinizden vücudunuzun tüm bölgelerine oksijen taşır ve size günlük aktiviteleriniz için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi verir.

Anemi türleri nelerdir?

Birden fazla anemi türü vardır ve bunların tek bir sebebi yoktur. Bazı insanlarda, düşük RBC sayımına neyin neden olduğunu belirlemek zor olabilir.

 • Orak Hücreli Anemi
 • Aplastik Anemi
 • Hemolitik Anemi
 • Pernisiyöz Anemi
 • Megaloblastik Anemi

Birçok anemi türü hafif ve kolayca düzeltilebilse de, bazı anemi türleri şiddetli, kronik veya yaşamı tehdit edici olabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Anemi engel oranı nedir?

Anemiler bazı durumlarda geçicidir ve beslenme yetersizliğinden veya kan kaybından kaynaklanır. Diğerlerinde, genetik bozukluklar, otoimmün problemler, kanserler ve diğer hastalıklar dahil olmak üzere kronik veya kalıtsal bir durumun sonucudur.

Aplastik Anemi (Akkiz ve konjenital, Fanconi ve vb.) engel oranı tablosu

Aplastik AnemiOran
a) Ağır olmayan aplastik anemi%40
b) Ağır aplastik anemi (Nötrofil 200-500, trombosit 20000’in altı)%70
c) Çok ağır (nötrofil 200’ün altı)%80
d) Fankoni aplastik anemisi ve diğer konjenital aplastik anemiler
1) Transfüzyon ihtiyacı olmayan%40
2) Transfüzyon ihtiyacı olan%80

Diamond Blacfan Anemisi (Konjenital Hipoplastik Anemi) engel oranı tablosu

Diamond Blacfan Anemi (Konjenital Hipoplastik Anemi)Oran
Steroid tedavisine yanıt verenler%30
Steroid tedavisine bağımlı olanlar%40
Steroid tedavisine yanıt vermeyenler%70

Hemolitik Anemiler engel oranı tablosu

Hemolitik AnemiOran
a) Eritrosit enzim defektleri, membran defektleri
1) Hafif anemi (Hb:10-12 g/dl)%10
2) Orta dercede anemi ( Hb:8-10 g/dl)%40
3) Ağır anemi (Hb:<8 g/dl)%80
b) Paroksismal Nokturnal Hemoglobinüri
1) Hafif-orta%40
2) Ağır ve Terminal vakalar%80
c) Oto-immün hemolitik anemiler (İdiyopatik ve sekonder otoimmün hemolitik anemiler)
1) Hafif-orta (Tedavi ile Hb 10-12 g/dl%20
2) Tedavi ile Hb 8-10 g/dl%40
3) Tedaviye yanıt vermeyenler (Hb <8 g/dl)%80

Hemoglobinopatiler engel oranı tablosu

HemoglobinopatilerOran
a) Orak hücreli anemi
1) Yılda bir veya daha az oraklaşma krizi geçiren hafif- orta vakalar%40
2) Yılda birden fazla oraklaşma krizi veya hayatında bir kez bile stroke veya akut göğüs sendromu geçiren ağır ve terminal vakalar%80
b) Thalassemi
1) Intermedia%40
2) Major%70
3) Ağır veya terminal vakalar%80
c) Diğerleri (Anormal hemoglobinler)
1) Transfüzyon bağımlı olmayanlar%20
2) Transfüzyon bağımlı olanlar%70

Anemi engelli raporu nasıl alınır?

Anemi hastalığı, engelli raporu almak için ilk olarak sağlık bakanlığı tarafından yetkilendirilen hastanelere başvurmak ve hastalığınız ilgili bölümde muayene olmanız gereklidir. Gerekli fiziki muayene ve testler doktorunuz tarafından yapıldıktan sonra sonuçlar değerlendirilmek üzere sağlık kuruluna gönderilir ve durumunuza göre engelli raporu verilmektedir.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 8
  be_endim
  Beğendim
 • 3
  g_zel
  Güzel
 • 4
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 4
  _zg_n
  Üzgün

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yazarın Profili

Yorumlar (6)

 1. Merhaba hocam annemde rektum ca var 2013 te 84 rapor aldık hipertansiyon var ve de D51 – VİTAMİN B12 EKSİKLİĞİ ANEMİSİ yazıyo yüzde 90 a ulaşabilir miyiz acaba

 2. 11 Ocak 2023

  Merabalar ben hiper tansiyon hastasiyim tansiyon gozlerime vuruyor ama genel durum iyi kontrollerime gidiyorum 6 ayda bir noroleji alanda benim rapor alma gibi bir durumum varmi yuzde kac alabilirim acaba

  • Melike hanım öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

 3. 27 Eylül 2022

  11 yaşından beri bir gözüm görmüyor ve şuan tansiyon ilacı kullanıyorum ve kalp ilacı yüzde kaç rapor alırım engelli olarak

  • Burcun hanım öncelikle geçmiş olsun, buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Kurula girmeden önce sizi takip eden doktordan rica ederseniz oranı öğrenme konusunda yardımcı olabilir. Ek not: Tek gözün %100 kaybı durumunda %32 engel oranı veriliyor.

Bir yanıt yazın