1. Anasayfa
 2. Erişilebilirlik

Engelliler İçin Yapılan En İyi İcatlar

Ülkemizde, çeşitli nedenler ile bir çok engelli insan günlük yaşamlarına devam etmektedir. Sizde engelli bir kişiseniz ve aklınızda engellilere yönelik bir proje yada girişim var ise ilginizi çekecek sizin için araştırdığımız en yeni icatlar alt kısımda yer alacaktır.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli kişilere yönelik yapılacak her bir proje ya da girişim devlet tarafından desteklendiğini unutmamanız gereklidir.

Engelli Bireylerin Hayatını Kolaylaştıracak Girişimler

Engelli kişiler için yapılmış en iyi girişimler sizler için araştırdık, alt kısımda yer alan en parlak icat ve projeler yer almaktadır.

Firefly Upsee

Serebral Palsili çocuklar için geliştirilen en zeki icatlardan bir tanesi. Çocuklar ile ebeveynlerin beraber yürümesini sağlayan bu icat Debby Elnatan tarafından yapılmıştır. Ayrıca Firefly Upsee tüm yürüme zorluğu yaşayan çocuklarda kullanılmaktadır.

Upsee
Upsse

Braille Akıllı Telefon

Günlük yaşamımızda artık telefonlar tamamen hayatımızın bir parçası olmuştur. Fakat görme engelli kişiler için cep telefonu kullanımı oldukça imkansız bir durumdur. Bu eksikliği tamamlamak için OwnFone isimli şirket, teknoloji yardımıyla Braille Akıllı Telefonu hayata geçirdi. Genel olarak telefon incelendiğinde kabartmalı tuşlara sahip olduğu, gelen mesajları engelli kişiye Braille Alfabesine çevirerek sunmaktadır.

Braille Alfabesi Nedir, Nasıl Yazılır yazımızı inceleyebilirsiniz.

braille telefon
Braille Akıllı Telefon

Kenguru Elektrikli Araba

Tekerlekli sandalye hayatına devam etmekte zorunda olan engelli kişiler için zorluklardan bir taneside arabalara binmek ve inmektir. Stacy Zoern tarafından geliştirilen ve büyük ölçüde bu sorunu yok eden elektrikli araba üretmiştir, Arabaya, tekerlekli sandalyeden inmeden binmek mümkündür.

Kenguru Elektrikli Araba
Kenguru Elektrikli Araba

Engelli Kişiler İçin Özel Tasarlanmış Elektrikli Araba

Akıllı Kuşak

Bu icat epilepsi hastalarına yönelik tasarlanmıştır. Epilepsi hastaları nerede ve nasıl nöbet geçirmesi bilinmeyen bir durumdur. Rice Üniversitesi mühendislik öğrencileri tarafından geliştirilen icat, epilepsi hastası nöbet geçirmesi durumunda, cihaza önceden tanımlanan konum ve kişiye bilgi göndermektedir.

Akıllı Kuşak
Akıllı Kuşak

iBot

Engelli ve engelli insanların en büyük sorunların başında erişilebilirlik gelmektedir. Tekerlekli sandalye ile hayatını devam eden engellilerin sorunların başında da hareket alanlarının kısıtlı olması ve sosyal yaşama adapte olmaları oldukça zordur. Düz bir zemin olmayan yerlerde tam da bu icat devreye girmektedir. Dean Kamen tarafından geliştirilen iBot özelliklerine baktığımızda tırmanma, göz seviyesine kadar yükselme, dengeleme teknoloji ve arazide gezinmek için tasarlanmış bir cihazdır.

iBot
iBot

Sizler için araştırdığımız bu icatlar belki de size bir projenin ufak bir kıvılcımı olabilir. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 26
  be_endim
  Beğendim
 • 8
  g_zel
  Güzel
 • 5
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 8
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 19
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 5
  _zg_n
  Üzgün

Üniversite mezunu, evli ve bir çocuk babasıyım. Engellilik gündemi, engelli haberleri, engelli teknolojileri konularında araştırmalar yapmaktayım. Boş vakitlerimde engelli kişileri bilgilendirmek için yazılar paylaşıyorum.

Yazarın Profili