1. Anasayfa
 2. Erişilebilirlik

Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Teknolojiler

Günümüz şartlarında yeni nesil akıllı teknolojiler, engelli bireylere pek çok alanda yardımcı olabiliyor. Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Teknolojileri sizler için araştırdık.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Teknolojinin her geçen gün bir adım daha gelişmesi sayesinde tüm insanlığın hayatına yeni bir kolaylık daha eklenmiş oluyor. Bu kolaylardan hiç şüphesiz en çok faydalananlar ise özel gereksinime ihtiyaç duyan engelli bireyler olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

Engelliler İçin Teknolojik Aletler

Günümüz şartlarında yeni nesil akıllı teknolojiler, engelli bireylere pek çok alanda yardımcı olabiliyor. Bu yazımızda da sizler için küçük bir liste hazırlayarak engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıran teknolojiler konusuna biraz daha yakından bakmak istedik.

 • Dot (Braille Akıllı Saati)
 • Scewo (Merdiven Çıkabilen Tekerlekli Sandalye)
 • Transcence (Sesi Metine Dönüştürme Sohbet)
 • WeWALK (Akıllı Baston)
 • EyeSense (Sesli Uyarı Sistemi)
 • Wheelmap Wheelmate (Erişilebilir Mekanlar)
 • Liftware (Akıllı Kaşık)

Engelli Telefon Uygulamaları

Dot (Braille Akıllı Saati)

Dot diğer anlamıyla nokta, dünyanın ilk Braille akıllı saati olan bir giyilebilir cihazdır. Dot akıllı saati uygun maliyetli ve görme engelli kişiler için iyi çalışan pratik bir çözümdür. Dot akıllı saati, görme engelli kişiler için erişilebilirlik konusunda yardımcı olur. Örnek vermek gerekirsek; kitap okuma, tweet okuma vb. Akıllı Braille saati teknik olarak, yüzeyinde bulunan dört hücrede altı nokta ile çalışmaktadır.

Bu noktalar, herhangi bir zamanda Braille’de 4 harf oluşturacak şekilde büyümekte ve küçülmektedir. Bluetooth teknolojisi ile herhangi bir akıllı telefona bağlanabilir. Herhangi bir mesajı yada epostayı kullanan kişi için Braille alfabesine çevirebilir.

Transcence (Sesi Metine Dönüştürme Sohbet)

Transcence uygulaması, her katılımcının akıllı telefonunun kullanarak mikrofon ve uygulama aracılığı ile söylediklerinizi yakalar ve ardından gerçek zamanlı olarak metine dönüştürmektedir. Her biri katılımcının normal bir grup mesajlaşma sohbet odasında bulacağınız gibi, rengine göre farklılaşan karşılık gelen metin balonuna sahip özellikleri vardır.

Transcence (Sesi Metine Dönüştürme Sohbet)
Transcence (Sesi Metine Dönüştürme Sohbet)

Scewo (Merdiven Çıkabilen Tekerlekli Sandalye)

Engelli bireylerin hayatını kolaylaştıran bu harika teknolojilerden en başında, tekerlekli sandalye kullanmakta olan engelli bireyler için tasarlanan Scewo’dan bahsedelim. Tekerlekli sandalye kullanan engelli bireylerin en büyük sıkıntılardan birisi eşik, basamak veya kullanılamayacak kadar dik yapılmış olan rampalar.

İşte Scewo tam da bu noktada engelli bireylerin sorunlarını çözebilmek adına geliştirilen teknolojik taşıtlarda bir tanesi. Scewo tekerlekli sandalyenin en önemli özelliği merdiven çıkabilme yeteneğinin olması. Üzerindeki paletler sayesinde tekerlekli sandalye üzerinde yer alan akıllı bir sistem basamağı algılıyor ve merdiven çıkma pozisyonu alabiliyor. Aynı zamanda kullanıcısının oturma pozisyonunu da merdivenin eğimine göre ayarlayan otomatik pistonlar sayesinde kullanıcısı sarsılmadan tıpkı düz yolda otururcasına merdivenlerden çıkabiliyor. 

Scewo (Merdiven Çıkabilen Tekerlekli Sandalye)
Scewo (Merdiven Çıkabilen Tekerlekli Sandalye)

WeWALK (Akıllı Baston)

Görme engelli bireyler için tasarlanan WeWALK teknolojisi sayesinde engel algılamak ve tehlikelerden korunmak artık hayal değil. WeWALK, görme engelli bireyi göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek engelleri algılayarak uyarabiliyor. Aynı zamanda bluetooth ile mobil uygulamasına bağlanarak bastonlarını tıpkı bir navigasyon cihazı gibi kullanabilmesine olanak tanıyor. Dilerse Kullanıcı WeWALK aracılığı sayesinde Google Asistan ile sesli komutlar vererek de yardım alabiliyor.

WeWALK (Akıllı Baston)
WeWALK (Akıllı Baston)

EyeSense (Sesli Uyarı Sistemi)

EyeSense uygulaması Türk Telekom tarafından geliştirilen çok kullanışlı ve bir o kadar da yarayışlı bir uygulama. Görme engelli bireyler için hayata geçirilen bu uygulama, Çevredeki nesnelerin, objelerin renklerini öğrenerek bilgi sağlıyor. EyeSense, Görme engelli bireylere sesli asistan aracılığı ile mobil cihazların kamerasını kullanarak kameranın gördüğü objeleri tanıtabiliyor. 

EyeSense
EyeSense (Sesli Uyarı Sistemi)

Engelliler İçin Yapılan En İyi İcatlar

Wheelmap Wheelmate (Erişilebilir Mekanlar)

Wheelmap uygulaması sayesinde tekerlekli sandalye kullanan engelliler, sosyal ortamda bulunmak istediklerine artık kendileri için uygun mekanları önceden bulabilecekler. Tekerlekli sandalye kullanan engelli bireylere mekanların engelli kullanımına uygun olup olmadığını işaretleyen Wheelmap uygulaması, tasarlanan kullanışlı haritası sayesinde gidecekleri mekanın uygun olup olmadığını da gösterebiliyor. Ayrıca engelli bireylerin en çok sorun yaşadığı uygun WC bulmak konusunda da geliştirme yapılan uygulamada, kısmen de olsa erişilebilir mekanları öğrenebilmek mümkün.

Wheelmap
Wheelmap Wheelmate (Erişilebilir Mekanlar)

Liftware (Akıllı Kaşık)

Liftware, çatal veya kaşık gibi nesneleri sabil tutmakta güçlük çeken engelli bireyler için üretilmiş en mükemmel teknolojik ürünlerden bir tanesi. Liftware cihazı, özellikle Parkinson hastalığı veya titremesi olan veya nesneleri düzgün hareket ettirmekte güçlük çeken insanlar için düşünülmüş. Liftware’in tıpkı profesyonel bir Gimbal tarzında çalışarak hareket esnasında oluşan bozulmaları yüzde 70 oranına kadar stabilize edebiliyor. Bu da engelli bireylere özellikle yemek yemek gibi öz bakım ihtiyaçlarını giderirken çok büyük kolaylık sağlayarak yardımcı olmak anlamına geliyor. 

Liftware
Liftware (Akıllı Kaşık)

Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Telefon Uygulamaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ancak ne yazık ki bu tarz teknolojik medikal cihazlara maddi olarak ulaşabilmek pek de kolay değil. Umarız bu gibi teknolojik cihazlara ihtiyacı olan tüm engelli bireyler için çok yakın zamanda erişilebilir hale gelir. Engelliler İçin 5 Yardımcı Teknoloji

Şimdilik listemizin sonuna geldik. Sizler için mobil uygulamalar ve gelişen teknolojinin ışığında yeni yardımcı buluşları araştırmaya devam edeceğiz. Sizler de bizlere destek olmak için yazılarımızı paylaşabilir ve daha çok kişilere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Her türlü soru, görüş, istek ve eleştirilerinizi bizlere iletmenizden mutluluk duyarız. Sağlıklı günler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 9
  be_endim
  Beğendim
 • 5
  g_zel
  Güzel
 • 7
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 3
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili