1. Anasayfa
 2. Diğer

Ölüm Yardımı Parası Nedir, Kimler Alır?

Ölüm yardımı, sosyal güvencesi olan kişinin vefat etmesi durumunda, eşi ve çocuklarına yapılan destek yardımı ödeme türüne ölüm yardımı denilmektedir.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Ölüm yardımı, sosyal güvencesi olan kişinin vefat etmesi durumunda, eşi ve çocuklarına yapılan destek yardımı ödeme türüne ölüm yardımı denilir. Vefat eden kişinin cenaze masrafları birinci derece kişiler tarafından yapılmaması durumunda, prosedürler değişmektedir. Akrabaları tarafından cenaze masrafları karşılanırsa, masrafların ispat edilmesi halinde cenaze yardım ödeneği bu kişilere verilir.

Ölüm (Cenaze) Yardımı Parası Nedir?

Ölüm yardım parası, emekli sandığı, bağ-kur, yaşlılık aylığı alan, emekli ve sigortalı olarak ilk yılını tamamlayan kişilerin vefat etmesi durumunda  5510 sayılı kanun kapsamında bir seferlik Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından cenaze masraflarının karşılanması için verilen yardıma ölüm yardım parası denilir.

Ölüm (Cenaze) Yardımı Şartları Nelerdir?

Ölüm yardımı şartları, Aile, Çalışma Bakanlığı tarafından belirlenmiş olup cenaze yardım şartları şu şekildedir.

 • İş Kazası sonucu
 • Meslek Hastalığı sonucu
 • Sürekli İş Göremezlik Durumu
 • Malüllük durumunda
 • Yaşlılık maaşı alması halinde
 • 1 yıl sigortalılık süre dolması durumunda

kişi vefat etmesi halinde, cenaze ödeneğinden ölen kişi yakınlarına ölüm yardımı yapılmaktadır.

Ölüm (Cenaze) Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ölüm yardımı başvurusu, ölen kişinin birinci derece yakınları tarafından yapılmalıdır. Cenaze yardımı başvurusu hak sahibi tarafından üzerinde ölüm tarihi yazan bir dilekçe ile beraber bağlı olduğu il/ilçe sosyal güvenlik müdürlüğüne başvurmalıdır. Ayrıca gerekli makamlarca düzenlenen ölüm belgesi dilekçe ile beraber verilmelidir.

Ölüm (Cenaze) Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Cenaze yardımı başvurusu yaparken SGK “Sosyal Güvenlik Kurumu” tarafından istenilen belgeler şunlardır;

 • Ölüm Yardımı Başvuru Formu (Muhtarlık)
 • Ölüm raporu ya da ölüm belgesi
 • Yakınları tarafından düzenlenen dilekçe
 • Başvuru yapan kişinin kimlik kartı

tüm belgeler ile beraber eksiksiz şekilde teslim edilmelidir.

Ölüm (Cenaze) Yardımı Başvurusu Formu Nereden Alınır?

Ölüm yardımı başvuru formu, ölen kişinin kayıtlı olduğu mahallenin muhtarı tarafından verilmektedir. Muhtarlık tarafından alınan başvuru formu sadece ölüm yardımı alacak hak sahibi tarafından doldurulması gereklidir.

2022 Ölüm (Cenaze) Yardımı Tutarı Ne Kadar?

Sosyal güvencesi olan kişinin vefat etmesi durumunda, ölen kişinin yakınlarına verilen ölüm yardım parası her yıl güncellenmektedir. TÜİK “Türkiye İstatistik Kurumu” tarafından açıklanan rakamlara göre 2022 ölüm yardım parası 917 TL olarak belirtilmiştir.

DönemTutar
2019716 TL
2020801 TL
2021917 TL
20221.250 TL

Ölüm (Cenaze) Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ölüm yardımı sorgulaması, SGK telefon ile arama, E-devlet kapısı ve SGK merkezlerine ziyaret ederek üç şekilde yapılabilir. E-devlet ölüm yardımı sorgulama işlemi yapmak için öncelikle sisteme T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılmalıdır. Giriş işlemi sonrasında Şahıs Ödemeleri Sorgulama ekranına geçiş yaparak sorgulama işlemi gerçekleştirilir. Sorgulama işlemi sonrasında herhangi bir bilgi gelmemesi durumunda başvurunuz onaylanmamıştır.

Ölüm (Cenaze) Yardımı​​​​​​​ Parası Hangi Bankaya Yatırılır?

Ölüm yardımı başvurusu yapan kişi, başvurusunun onaylanmasu durumunda, cenaze yardım ödenekleri Ziraat Bankasına yatırılır.

Ölüm (Cenaze) Yardım Parası ile Ölüm Maaşı Aynı mıdır?

Ölüm aylığı ve ölüm (cenaze) yardım parası tamamen farklı ödeme türleridir. Ölüm aylığı, vefat eden kişinin yakınlarına ödenen düzenli bir ödeme, ölüm (cenaze) yardım parası bir seferlik ödenen bir destek ödeneğidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili