1. Ana Sayfa
  2. Engelli

Kalp Yetmezliği İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Kalp yetmezliği nedir, kalp yetmezliği engel oranı nedir, kalp yetmezliği engelli raporu nasıl alınır tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.


+ - 0

Kalp, oksijenden zengin kanı vücudun her yerine pompalayan bir kastır. Kalp yetmezliğiniz olduğunda, kalp olması gerektiği gibi pompalayamaz ya da kalp kası gevşeyemez ve pompalama odasını kanla dolduramaz. Bu durumda kan akciğerlere geri dönebilir. Bu durumda kalp yetmezliğine neden olur. Kalp yetmezliği nedir, kalp yetmezliği engelli oranı nedir, kalp yetmezliği engelli raporu nasıl alınır, tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Kalp yetmezliği, kalbin olması gerektiği gibi çalışmaması veya yapısındaki bir sorun nedeniyle oluşan kronik bir durumdur. Kalp çok zayıf veya çok katıysa veya her ikisi birden olabilir. Kalp yetmezliği ciddi bir durumdur.

Kalp yetmezliği nedir?

Kalp yetmezliği, kalbin gerektiği kadar verimli çalışmadığı tıbbi bir durumdur. Bu, kanınızın vücudunuza normal çalışmasına izin vermek için yeterli oksijen ve besin sağlayamayacağı anlamına gelir. Bu durum kaslarınızda yorgunluk ve akciğerlerinizde ve bacaklarınız ve karnınız gibi vücudunuzun diğer bölümlerinde sıvı birikmesi gibi çeşitli semptomlara neden olabilir. Kalp yetmezliği genel olarak kalbin bazı sebeplere bağlı olarak zayıfladığı ve zarar görmesi sonucu çıkan hastalık türüdür.

Kalp yetmezliği nedenleri nelerdir?

Kalp yetmezliğinin yaygın nedenleri arasında şunlar bulunur;

  • Koroner arter hastalığı
  • Önceki bir kalp krizinden kaynaklanan hasar
  • Hipertansiyon
  • Anormal kalp kapakçıkları
  • Kalp kası hastalığı
  • Kalp kası iltihabı

Kalp yetmezliği her yaşta ortaya çıkabilmesine rağmen, insanlarda yaşlandıkça daha sık görülür ve bu da yaşı önemli bir risk faktörü haline getirir. 65 yaşından sonra kalp yetmezliği riski önemli ölçüde artar.

Önerilen Yazı
Engelli Oranı Nasıl Hesaplanır? Balthazard Formülü

Kalp yetmezliği engel oranı nedir?

Doktorlar sıklıkla kalp yetmezliğinin (KY) evresini ve fonksiyonel durumlarını değerlendirir. Erişkinler için engellilik sağlık raporu yönetmeliğinde yer alan kalp yetmezliği engel oranları şu şekildedir;

Kalp yetmezliği engel oranı tablosu

Kalp yetmezliğiOran
Evre 1
Fizik muayene ve ekokardiyografi ile hafif kalp yetmezliği tanısı konulan ve NYHA sınıf–I hastalar%10
Evre 2
Fizik muayene ve ekokardiyografi ile kalp yetmezliği tanısı konulan, ejeksiyon fraksiyonu %50-60 olan ve tedaviye rağmen NYHA sınıf –II hastalar%30
Evre 3
Fizik muayene ve ekokardiyografi ile kalp yetmezliği tanısı konulan, ejeksiyon fraksiyonu %30-50 olan ve tedaviye rağmen NYHA sınıf –III hastalar%50
Evre 4
Fizik muayene ve ekokardiyografi ile kalp yetmezliği tanısı konulan, ejeksiyon fraksiyonu %30’un altında olan veya NYHA sınıf –III-IV hastalar%100

Kalp yetmezliği engelli raporu nasıl alınır?

Kalp yetmezliği olan kişilerin engelli raporu alması için öncellikle gerekli başvuru belgelerini hazır etmesi gereklidir. Engelli raporu için başvuru yapmak için öncelikle başvuru formu doldurulur. Nüfus kimliğiniz ve son 6 ayda içerisinde çekilen vesikalık fotoğraf hazır ederek ve bu belgeler ile beraber sağlık bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş hastanelerin sağlık kurulu birimlerine teslim ederek başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu

Yazar Hakkında

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yorum Yap