1. Anasayfa
 2. Diğer

ALO 170 Nedir? Ücretli Mi? Çalışma Saatleri 2023

Alo 170 nedir, ALO 170 ne numarası, ALO 170 canlı destek, ALO 170 ücretli mi, ALO 170 çalışma saatleri, ALO 170 şikayet takip, ALO 170 şikayet sorgulama? Tüm detayları ile yazımızda.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

ALO 170 canlı destek hattı nedir? Bu yazımızda tüm detayları ile beraber Çalışma Hayatı İletişim Merkezi hattı konusunu ele alacağız.

Alo 170 nedir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından oluşturulan canlı bir destek hattıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılan bir servis olma niteliği taşıyan Çalışma Hayatı İletişim Merkezi hattı; vatandaşların kimlik bilgileri ile işlem yapabilecekleri ve destek alabilecekleri bir platformdur.

ALO 170
ALO 170

Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi hattı ilk kez 15 Kasım 2010 tarihinde vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. 

ALO 170 ne numarası?

Çalışma Hayatı İletişim Merkezi hattı sayesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu ile desteklenen Çalışma Hayatı İletişim Merkezi hattı ile vatandaşlara İŞKUR, SGK, AÇSHB ve MYK mevzuatlarıyla ilgili her türlü bilgi alabilirsiniz.

ALO 170 canlı destek?

Çalışma Hayatı İletişim Merkezi hattını ilk kere aramanız halinde isim, soyadınız, TC kimlik numarası, doğum zamanı, doğum yeri şeklinde bilgileriniz istenmektedir. Bu bilgilerin istenme nedeni, sonraki aramalarınızda işlemlerinizin daha hızlı yapılmasına olanak sağlamasıdır. 

Arayan kişilerin adına başvuru oluşturulan ve en kısa süre içerisinde başvuruların sonuçlandırıldığı Çalışma Hayatı İletişim Merkezi hattı, bahsi geçen kurumların hizmetleri ile ilgili bilgi sunulmasının yanı sıra vatandaşlar tarafından iletilen ihbar, şikayet ve önerilerle de ilgili hizmet sunar.

ALO 170 ücretli mi?

Etkili ve verimli bir şekilde faaliyetlerini sürdürmeye devam eden Çalışma Hayatı İletişim Merkezi hattı sabit hat tarifelerine göre ücretlendirme yapılmaktadır. Buna göre Çalışma Hayatı İletişim Merkezi hattı ortalama 6 dakikalık bir canlı destek görüşmesi için yaklaşık 7 TL gibi bir tutar öngörülüyor.

ALO 170 Hattı nasıl aranır?

Çalışma Hayatı İletişim Merkezi hattı aramaları GSM operatörlerinde yalnızca 170 tuşlanarak aranılabilir. Aramaların bir an önce tamamlanması ve taleplerin hedefine ulaşabilmesi için vatandaşların kimlik belgelerini arama esnasında yanlarında tutmaları önerilir.

Çalışma Hayatı İletişim Merkezi hattı sadece Türkiye’den değil, yurt dışından da aranabilir. Dünya genelinde çalışan Türk vatandaşların bilgilendirilmesi ve haklarının korunması adına hizmet sunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İletişim hattı +90 ülke kodu çevrildiği takdirde ulaşılabilir olur.

ALO 170 çalışma saatleri?

ALO 170, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için haftanın tüm günleri ve 24 saat canlı destek vermektedir. 7 gün 24 saat boyunca canlı destek alınarak ÇSGB, SGK, MYK ve İŞKUR gibi kurumlarla ilgili tüm soruların yanıtlandığı Çalışma Hayatı İletişim Merkezi hattı işitme engelli vatandaşlar için görüntülü destek ve canlı destek seçenekleri de sunuyor.

ALO 170 ne işe yarar? 

ALO 170, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu tarafından hizmete sunulan tüm konularla ilgili olarak çözüm odaklı bilgilendirme yapıyor. Çalışma Hayatı İletişim Merkezi hattı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde bir servis olarak faaliyet sürdürüyor. Vatandaşlara yaşadıkları sorunlara dair detaylı bir şekilde bilgilendirme yaparak sorunlarını çözmek amacıyla hizmet vermektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Türkiye’de Engelli Sayısı Rakamları 2023

ALO 170 şikayet takip?

Çalışma Hayatı İletişim Merkezi hattını aradığınızda sizleri konusunda uzman ekipler en doğru şekilde yönlendirerek oluşturduğunuz şikayet konusu hakkında bilgilenme yapıyor.

Genel olarak anında talepler sonuçlandırılıyor. Ancak nadir de olsa bazı durumlarda anında çözüm üretilemediği zamanlarda resmi olarak kuruluşlarla iletişime geçiliyor ve en geç 3 iş günü içerisinde talepler yanıtlanıyor.

ALO 170 şikayet sorgulama?

Çalışma Hayatı İletişim Merkezi hattı araması yapan vatandaşların başvuruları alındığı zaman kendilerine bir başvuru takip numarası aktarılır. Bu numaranın başkalarıyla paylaşılmamasına dikkat edilmelidir. ALO 170 hattını aramanız halinde, adınıza bir müracaat oluşturulmakta ve müracaat takip numarası verilmektedir.

3 iş günü sonra yine arayarak başvurunuzla ilgili bilgi alabilirsiniz. Bu başvuruların sonuçlarının öğrenilmesi için vatandaşların ALO 170 servisini yeniden araması gerekir. Geçmiş dönemde Çalışma Hayatı İletişim Merkezi hattına talep servisine yapılan başvurular E-devlet platformu üzerinden de takip edilebilir.

ALO 170 e devlet sorgulama

E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra kimlik doğrulama aşamalarının tamamlanması ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri arasından “Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi Çağrı Hizmeti” verilmesi linki tıklanır ve başvuru sahibi başvuru numarasını, başvuru tarihini, başvuru konusunu ve başvuru durumunu görüntüleyebilir.

E-Devlet Çalışma Hayatı İletişim Merkezi

ALO 170 hizmetleri nelerdir?

ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi destek hattı ile SGK, İŞKUR, ÇSGB ve MYK ile ilgili olarak her türlü bilgiyi alabilmeniz mümkündür. Çalışma Hayatı İletişim Merkezi hattı aracılığıyla işyeri tarafından ödenmeyen normal çalışma ücretleri ve fazla mesai ücretleri ile ilgili şikayetler alınmaktadır. İstenen bilgiler; İşyerinin ünvanı, işyerinin açık adres bilgisi, işe giriş-çıkış tarihinizdir. Kayıt dışı istihdam şikayetleri ALO 170 aracılığıyla yapılabilmektedir. Rapor ücretinizin ne vakit ödeneceğini öğrenmek için; rapor tarihlerinizle beraber ALO 170’i arayabilirsiniz.

 • İş yeriniz tarafından ödenmeyen normal çalışma ücretleriniz ve fazla mesai ücretleriniz için şikayetlerinizi iletebilirsiniz.
 • Emeklilik tarihinizi öğrenmeniz mümkün. Bunun için sadece TC. Kimlik numaranız ile destek alabilirsiniz.
 • Kayıt dışı çalışanlar için şikayetlerinizi iletebilmeniz mümkündür.
 • Çalışma Hayatı İletişim Merkezi hattını kullanarak anlaşmalı boşanma şikayetinizi iletebilirsiniz.
 • Aldığınız raporlar için rapor ücretinizin ne zaman hesabınıza geçebileceğini öğrenebilirsiniz.
 • Hizmet Dökümü Sorgulama
 • Emeklilik Hakkında Sorular
 • Çalışma Ücretleri Hakkında Bilgi Alma
 • Fazla Mesailer
 • Maaşın Düşük Gösterilmesi Problemleri
 • Çeyiz Ödemeleri
 • Emzirme Ödenekleri
 • Cenaze Ödenekleri

Çalışma Hayatı İletişim Merkezi hattı üzerinden ulaştırılan öneri, şikayet, ihbar kayıt altına alınarak SGK tarafından yetkilendirilen vatandaş uzmanları ele alınmaktadır. Vatandaş uzmanları gerekli sorunlara hızlıca çözüme kavuşturmak için çözümler üretmektedir. Birçok talebe maksimum 72 saat içerisinde dönüş yapılmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili