1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Maaşı Sorgulama 2024 

2022 engelli maaşı sorgulama, E devlet engelli maaş sorgulama, engelli maaşı sorgulama hattı, engelli aylıkları ne zaman yatacak? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


25
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli maaşı sorgulama işlemi online olarak nasıl yapılır? Bu yazımızda engelli maaş sorgulaması için yapılması gereken tüm seçenekleri sizler için hazırladık.

Engelli maaşı nedir?

En az %40 üzeri oranda engelli olduğunu yetkili bir hastaneden alınmış olan engelli sağlık kurulu raporu ile belgeleyen, belirlenmiş olan muhtaçlık kriterini sağlayan engelli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına devletin sağladığı bir tür sosyal yardımdır.

2024 engelli maaşı sorgulama 

Engelli maaşı sorgulamak için iki yöntem bulunmaktadır. E-devlet engelli aylığı sorgulama ve ALO 144 Sosyal Destek Hattı ile engelli maaşı sorgulaması şeklinde yapılır.

E devlet engelli maaş sorgulama

Engelli maaşı sorgulaması e-devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemine T.C. Kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak E-devlet engelli aylığı sorgulama işlemi yapabilirsiniz. E-devlet şifreniz bulunmuyorsa en yakın PTT şubelerinden e-devlet şifresi temin edebilirsiniz.

E-devlet sistemine giriş yaparak E-Hizmetler sekmesinde “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı”  seçilerek giriş yapılır. Ardından ise “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” kısmı seçilerek engelli aylığı sorgulaması yapılır.

Engelli Maaşı Sorgulama
engelli maasi sorgulama
engelli maaşı sorgulama

Engelli maaşı sorgulama hattı

Diğer bir yöntem olan telefon ile engelli maaşı sorgulama işlemi yapılmaktadır. Engelli maaşı sorgulama işlemi yapmanız için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı destek ve yardım hattını aramanız yeterlidir.

Alo 144 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı danışma hattıdır. Bu numara üzerinden engelli maaşı telefon sorgulaması işlemi kolaylıkla yapılmaktadır. Alo 144 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yardım ve destek hattı vatandaşlarımıza sunulan yardım hizmetlerinden birisidir.

Ayrıca Alo 144 üzerinden 2022 engelli maaşı sorgulama dışında sağlık yardımı, kömür yardımı, gıda yardımı ve eğitim yardımı hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Ayrıca işitme engelli bireyler içinde hafta içi 08:00 ve 21:00 saatleri arası 3G-4G destekli cihazlar ile arama yapmanız mümkündür. İşitme engelli bireyler için destek numarası “0549 441 2 144”dır.

Engelli maaşı nereye yatar?

Engelli aylığına hak kazanan kişilere yapılan engelli maaşı ödemeleri PTT aracılığı yapılmakta ve ve engelli kişilerin PTT hesaplarına yatırılmaktadır.

Engelli aylıkları ne zaman yatacak?

Engelli Maaşı ödemeleri PTT Türkiye şubeleri tarafından yapılmaktadır. Engelli maaşı ödemeleri doğum tarihinizin son rakamına bakılarak yapılmakta olup olası yığılmaların önüne geçilmesi için uygulanır.

Son rakamı 0-5 arası olan kişilerHer ödeme döneminin 5. Günü
Son rakamı 1-6 arası olan kişilerHer ödeme döneminin 6. Günü
Son rakamı 2-7 arası olan kişilerHer ödeme döneminin 7. Günü
Son rakamı 3-8 arası olan kişilerHer ödeme döneminin 8. Günü
Son rakamı 4-9 arası olan kişilerHer ödeme döneminin 9. Günü
engelli aylıkları ne zaman yatacak

şeklinde kişilerin doğum tarihi son rakamına göre ödemeler yapılmaktadır.

Engelli aylığı yatan iller

Engelli aylıkları tüm illeri kapsayan şekilde, hak sahibinin doğum tarihi son rakamlarına göre hesaplarına engelli aylığı yatırılmaktadır.

Engelli maaşı ne kadar 2024?

2024 yılı itibari ile belirlenen 2022 Engelli Aylığı alt kısımda belirtilen şekildedir. Ayrıca bu ödemeler engel oranlarına göre değişkenlik gösterir. 2022 engelli maaşları, engel oranları gruplarına göre ve yıl bazında iki ayrı dönem şeklinde belirlenen ödeme tutarları yer alır.

DönemOranEngelli Maaşı
2024/2.Dönem%40-693.337,00 TL
2024/2.Dönem%70+5.006,00 TL
2024/1.Dönem%40-692.797,79 TL
2024/1.Dönem%70+4.196,69 TL
2023/2.Dönem%40-691.874,56 TL
2023/2.Dönem%70+2.811,84 TL
2023/1.Dönem%40-691.594,98 TL
2023/1.Dönem%70+2.392,04 TL
engelli maaşı

Engelli aylığı başvurusu nereye yapılır?

2022 sayılı kapsamında Engelli aylıkları kişinin bulunduğu SYDV “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına” yapılır.

Engelli Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Engelli maaşı kesimle durumları; Ölüm, Adres değişikliği, 18 yaş doldurulması, Feragat, Engel oranının 40ın altına inmesi, muhtaçlık sınırının ortandan kalkması, vatandaşlıktan çıkarılma, SGK girişi olması ve hak edilen engelli aylıklarının biriktirilmesi durumunda kesilir.

Engelli maaşı sorgulama konumuz hakkında merak ettiklerinizi alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 8
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 4
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 4
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 3
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (25)

 1. Merhabalar…
  Bu maaşı alabilmek için, ptt’de hesap açmak gerekir mi, yoksa ptt şubelerinden tc no ile maaş alınabiliyor mu ?

 2. Merhabalar.

  Bahsi geçen maaş, aylık olrk mı, yoksa 3 ayda 1 mi yatıyor?

 3. 5 Eylül 2023

  Hocam merhaba ben engelli maas basvurusu yaptim ama abim is buldu isveren sigorta yaparsa kesilirmi bide isverene bildirmedim raporu

 4. 26 Ağustos 2023

  merhabalar, ben kanser tedavisi görmekteyim rapor aldım. yüzde 70 verildi ama bağımlılık derecesi olarak bağımsız işaretlendi. maaş alabiliyor muyum ? ihtiyacım var cevap verirseniz sevinirim

 5. Merhaba ben başvuru yapalı 20 gün oldu ama E-Devlette hala başvuru yazıyor. Ne zaman sonuçlanır yardımcı olur musunuz. Bir de başvuru kabul edildiği gün mü maaş yatacak yoksa herkesin maaşının yattığı günü mü bekliyeceğim?

 6. 28 Temmuz 2023

  Bu konuda yardımınızı istiyorum eşimin tam net maaşı 31 bin bu durumda bakım aylığımız kesilirmi

 7. 26 Temmuz 2023

  Yüzde kırk engelim var evde kişi sayısı 6 çalışan sayısı 3 ev kira SSK yok engeli maaş alabilir miyim

  • 2023 Engelli aylıkları için kişi başına düşen aylık gelir sınırı: 3800,66 TL x Kişi Sayısı = çıkan sonuç kişi başına böldüğünüzde 3800,66 TL altında kalırsa evet alabilirsiniz.

   • 26 Temmuz 2023

    Kira ve fatura ödemesi düştükten sonra mı hesaplanır

    • Yönetmelikte şöyle ifade edilir “İkamet edilen konutun emsal kira bedelinin gider olarak düşülmesinde kira bedelinin aylık bağlanacak kişinin kendisi ve eşine tekabül eden oransal karşılığı dikkate alınır.” Hanenin harcama durumu; emsal kira bedeli hariç gıda, giyim, ısınma, eğitim, sağlık, ulaşım, eğlence ve benzerlerine yapılan yıllık ödemelerin aylık ortalaması dâhil edilerek yapılan hesaplama ile belirlenir. d) Harcamalar, hanenin gelir seviyesinin bir göstergesi olarak dikkate alınır. Emsal kira bedeli dışındaki harcamalar bu fıkranın (a) bendine göre hesaplanacak gelir tutarından hiçbir şekilde çıkarılamaz.

 8. 15 Temmuz 2023

  Mrhb babam ilk defa evde bakım maaşı alacaktı temmuz ayının 15’de yatması gerekiyordu yatmadı nedeni ne olabilir bilgi alabilir miyim acaba?

 9. 9 Temmuz 2023

  Mrhb benim babam yüzde doksan beş engelli raporuna sahip annemle birlikte yaşıyorlar ama biz nasıl başvuru yapılır hakkimiz varmı bilmiyoruz babamın emekli maaşı on iki bin TL Babam hafta da 3 gün diyalize giren birisi şeker hastalığı da mevcut bud durum karşısında annemin bakım parası alabilme hakkı varmı olabilir mi bilgi verirseniz çok sevinirim

  • Hatice hanım bakım maaşı bağlanması için engelli raporunda “tam bağımlı” ifadesi yer almalıdır. Ayrıca 2023 Evde Bakım aylığı hanede kişi başına düşen aylık gelir sınırı: 7.601,33 TL kişi başı gelir bu rakamın altında olması gerekiyor.

Bir yanıt yazın