1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelliler Haftası Ne Zaman 2023?

Engelliler haftası ne zaman, Dünya engelliler haftası, engelliler haftası etkinlikleri nelerdir, engelliler haftası sözleri? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Dünya engelliler haftası, tüm Dünya’da 10 Mayıs’ta başlayarak 16 Mayıs’a kadar devam etmektedir. Ayrıca ülkemizde 3 Aralık Engelliler günü olarak bilinmektedir. Dünya engelliler günü ne zaman? Dünya engelliler haftası ne zaman? tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Engelliler haftası ne zaman?

Dünya engelliler haftası pek çok açıdan farklı engellerin aslında engel olmadığına dikkat çekmek ve her engelin kendi içinde pek çok farklı sorunları olduğunu göstermek adına bütün bir hafta kutlanmaktadır. Bu sebepten ötürü her güne farklı bir program düşen bu haftada her engelin üzerinde durulmaya çalışılarak bunlara toplumun dikkatinin çekilmesine uğraşılır.

Engelliler Haftası Ne Zaman
Engelliler Haftası Ne Zaman

Buna göre engelliler haftası ne zaman? sorusuna cevap vermek gerekirsek; Günlük dağılımı şu şekildedir.

TarihEngelliler Haftası (Günleri)
10 MayısEngelliler Haftasının Açılışı
11 MayısGörme Engelliler Günü
12 Mayısİşitme ve Konuşma Engelliler Günü
13 MayısOrtopedik Engelliler Günü
14 MayısZeka ve Ruhsal Engelliler Günü
15 MayısGüçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar Günü
16 MayısEngelliler Haftasını Genel Değerlendirme
engelliler haftası ne zaman

Yukarıda verilen günler, farklı engellere sahip olan kişiler için evrensel olarak etkinlik hazırlanan ve kabul edilen günlerdir. 

Dünya engelliler haftası

Her yıl 10 Mayıs / 16 Mayıs tarihleri arası engelliler haftası olarak kutlanmaktadır. Engelliler haftası Birleşmiş Milletlere üye olan 156 ülke ile aynı haftada kutlanan özel bir gündür.

Dünya engelliler haftası çeşitli etkinlikler ile kutlansa da pandemi süreci yaşanmasından dolayı etkinlikler iptal olmakta ya da kısıtlı şekilde kutlanmaktadır.

Engelliler haftası etkinlikleri nelerdir?

Engelli haftası etkinlikleri maalesef yaşanan pandemi sebebi ile iptal edilmiştir. Yapılması gereken pek çok panel ve seminerler, halkın sağlığının korunması ve salgının yayılmasını önlemek amacı ile bu sene düzenlenmeyecektir.

Bunun yerine engelli haftası ile ilgili bilgilendirici programların ve belgesellerin ise TV kanallarında yayınlanması beklenmektedir. Aynı zamanda engelli vatandaşlarımıza destek vermek amacı ile pek çok ünlü kişinin de canlı yayınlar üzerinden bu konu hakkında konuşması ve değerlendirmesi mümkündür.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelliler Günü Ne Zaman 2023?

Engelliler haftasında neler yapılır?

Engelliler haftası etkinlikleri incelendiğinde genel olarak engelli kişilerin yaşamış oldukları zorluklara dikkat çekmek ve onların sorunlarını dile getirmek açısından pek çok farklı panel ve seminer verilmektedir. Bunun yanı sıra bu konsepte yer alan programlar ve bilgilendirici belgeseller de genel olarak yayınlanır.

Engelli vatandaşların tüm sorunlarının en yakından ele alınmaya çalışıldığı bu zamanlarda en önemli olan durum, empati tavrının diğer toplum üyeleri arasında benimsetilmesidir.

Engelliler haftası sözleri

Engelliler haftası sloganları mesajları ve sözleri alt kısımda yer almaktadır;

 • Engellinin en büyük silahı sabır ve azimdir.
 • Tohum toprağın bağrına, engelli birey de topluma emanettir.
 • Asıl en büyük engel SEVGİSİZLİKTİR.
 • Engelli olmak, bir engel değildir. Sadece aşılması gereken bir düşüncedir.
 • Asıl engelliler, karşılarına çıkan engellere pes edip geçemeyenlerdir.
 • Engelliler bizlerin, yani milletin aynasını oluşturur.
 • Engelli insanlara saygı, insanlığa saygının göstergesidir.
 • Engelli YAŞANDIĞI müddetçe engeller de bir bir aşılır.
 • Ne olacak deme. Bir tedbir binlerce engeli önler.
 • Engelli birey olmak, hayatı yaşamaya engel değildir.
 • Engeller engelli bireyler için aşılması gereken araçlardır.
 • Engeller hayatın akışını yakalamaya engel değildir.

Daha fazla mesaj ve engelli sözleri için lütfen Engelliler Sözleri, Engelliler Haftası Mesajları konumuzu inceleyebilirsiniz.

Özellikle engelli vatandaşlarımızın bir nebze de olsun moral toplamalarına yardımcı olmak ve tüm Dünya’da engelli vatandaşlara karşı olan duyarlılığı arttırmak adına yapılan bugün, pek çok festivalle ya da etkinlikte farklı yerde kutlanmaktadır.

Engelliler haftası ne zaman? Konumuz hakkında merak ettiğiniz soruları alt kısımda yer alana yorumlar bölümünden bizlere itebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili