1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelliler Günü Ne Zaman 2023?

Engelliler günü ne zaman, Dünya engelliler günü ne zaman, engelliler günü sözleri, engelliler günü mesajımız? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engellilik; engelli bireyleri ve ailelerini değil, toplumumuzu ilgilendiren önemli bir konudur. Engeli olmayan her insan, bir gün engeli olabileceğini düşünmeli ve ona göre hareket etmelidir. Engelliler günü ne zaman? konusunu ve bu günün önemini bu yazımızda ele alacağız.

Engelli nedir?

“Engelli” kelimesi, bir kişinin doğuştan veya sonradan bir engel nedeniyle fiziksel, zihinsel veya duygusal yeteneklerinde kısıtlılıklar yaşadığını ifade eder. Eğer alacağınız engelli raporunda bu oran % 40 barajının altında kalırsa; engelli kabul edilmeyecek ve engellilere sağlanan hiç bir haktan yararlanamıyor olacaksınız.

Engelliler Günü Ne Zaman
Engelliler Günü Ne Zaman

Şimdi hep beraber engelliler günü ne zaman? sorusunun cevabını inceleyelim..

Engelliler günü ne zaman?

Engelliler Günü, genellikle toplumda unutulan veya dışlanan engelli insanlar ve ihtiyaçları için farkındalık yaratmak ve onları anlamak için özel bir gündür. Engelli kişilerin katkılarını ve başarılarını ve sosyal farkındalık yaratmak için her yıl 3 Aralık günü kutlanmaktadır.

Her bakımdan oldukça önemli olan bugünde özellikle engelli kişilerin yaşamış olduğu sorunlara dikkat çekilerek onların daha engelsiz bir dünyada yaşamalarına olanak sağlanmaya çalışılır. Bu bağlamda genel olarak engellilik sorununu tartışan programlar, engelliliğin engellenmesi ve engelli kişilerin nasıl eğitileceği konusunda pek çok farklı alanda görüşler belirtilmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelliler Haftası Ne Zaman 2023?

Engelliler Günü, genellikle toplumda unutulan veya dışlanan engelli insanlar ve ihtiyaçları için farkındalık yaratmak ve onları anlamak için özel bir gündür. Engelli kişilerin katkılarını ve başarılarını ve sosyal farkındalık yaratmak için her yıl 3 Aralık’ta kutlanmaktadır.

Dünya engelliler günü ne zaman?

Uluslararası Engelliler Günü her yıl 3 Aralık tarihinde kutlanmaktadır. Tüm engellilerin bireysellikleri ve hakları için tanındığı gün olarak kabul edilir. Aralık 1981’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından Dünya Engelli Kişi Örgütleri Federasyonu’nun çağrısı üzerine kurulmuştur.

Pek çok açıdan oldukça büyük önem teşkil eden bugün, engelli vatandaşların toplum içinde daha fazla fark edilmelerini sağlamak ve dikkat çekmek açısından oldukça önemli bir gündür.

Engelliler günü sözleri

Engelliler günü, engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak, onların yaşam standartlarını yükseltmek ve toplumsal farkındalığı artırmak için kutlanan önemli bir gündür.

İşte engelliler sözlerinden bazıları:

 • Engelliler günü, farkındalık yaratmak için bir fırsattır.
 • Herkes bir engelli adayıdır.
 • En büyük engel sevgisizliktir. Sevgiyle engelleri ortadan kaldıralım
 • Yalnızca bugün değil, her gün hatırlamak gerek! Engel olma destek ol.
 • Engelli olmak sorun değil, engelliye engel olmak sorundur.

Daha fazla mesaj ve engelli sözleri için lütfen Engelliler Sözleri, Engelliler Haftası Mesajları konumuzu inceleyebilirsiniz.

Engelliler günü mesajımız

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle; Engelli.com ailesi olarak tüm engelli kişilerin aileleri ile beraber sağlıklı, huzurlu, mutlu ve başarılı bir yaşam geçirmelerini diliyor ve sosyal yaşamlarından asla kopmadan hayata pozitif bakmalarını istiyoruz.

2020 yılında yayın hayatına başlayan engelli.com en geniş bilgi paylaşımı ve sosyal farkındalık etkinlikleri ile engelli hedef kitlesine, engellilik konuları ile ilgili bilgiler veren, engelli sorunlarına değinen ve toplumumuzu bilinçlendirmek için çalışmalar yürüten bir sosyal sorumluluk projesidir.  Birlikte bir aile olarak yola devam etmek, sorunları şeffaf şekilde toplumumuza aktarabilmek ve amaçlarımız doğrultusunda ilerlemek en büyük hedefimizdir.

Bizi yalnız bırakmayan ve her zaman destek veren tüm ziyaretçilerimize teşekkür borcumuzu ödememiz gerekiyor. Keza her birini Engelli.com ailesinin bir ferdi saydığımız ziyaretçilerimize katkılarından dolayı elbette müteşekkiriz. 

Özellikle sitemize düzenli katılımda bulunan, başka ziyaretçilerimizin sorunlarına yanıtlar yazan, tecrübelerini, sorunlarını paylaşan, yorumları ve bakış açılarıyla Engelli.com projesine katkıda bulunan tüm ziyaretçilerimiz elbette daha da özel bir teşekkürü hak ediyor.

Bu anlamlı günde başlık altında sorunlarınızı paylaşabilir, yapıcı şekilde öneriler sunabilir ve geniş bir kitleye belki de sesimizi duyurabiliriz.

Engelliler günü ne zaman? Konumuz hakkında merak ettiğiniz soruları ve mesajları alt kısımda yer alan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili