1. Anasayfa
 2. Engelli

Braille Alfabesi (Görme Engelli Alfabesi)

Braille alfabesi nedir, Braille alfabesi kaç karakterden oluşur, Braille alfabesi tarihçesi, Braille alfabesi nasıl yapılır, Braille alfabesi nasıl yazılır? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Görme engellilerin hayatını kolaylaştıran birçok teknolojik cihaz ve uygulama var ancak her zaman her yerde kullanılamıyorlar. Braille alfabesi, özellikle görme engellilerin okuma ve yazma yapmalarına olanak sağlayan bir yöntemdir. Bu makalede, Braille alfabesinin nasıl kullanıldığını, yapısını ve avantajlarını ele alacağız.

Braille alfabesi nedir?

Braille alfabesi, görme engelli kişilerin hayatlarını bir anlamda kolaylaştırmak için icat edilmiş olan en önemli alfabe türlerinden bir tanesidir. Hayatta pek çok alanda zorluk yaşayan bu vatandaşlarımızın göremeseler dahi bir şekilde okumalarını sağlayan bu alfabe her bakımdan görme engelli kişiler için icat edilmiş olan en önemli alfabedir.

Braille Alfabesi
Braille Alfabesi

Braille alfabesi kaç karakterden oluşur?

Braille alfabesi, dokunarak okunan bir alfabedir ve Braille kabartma sistemini kullanır. Görme engelli alfabesi, 63 farklı karakterden oluşur. Bu karakterler harfler, sayılar, noktalama işaretleri ve diğer özel karakterler için kullanılır.

Görme engelli alfabesi, kare şeklindeki noktaların kombinasyonundan oluşur. Bu noktaların kombinasyonu, farklı harfleri, sayıları ve diğer işaretleri temsil eder. Görme engelli alfabesi, dokunarak okunan bir alfabedir ve görme engelliler tarafından kullanılır.

Her bir Braille harfi, 6 noktadan oluşur. Noktaların konumları, harfin temsil ettiği harfe veya işarete bağlıdır. Örneğin, “A” harfi, yukarıdaki sol taraftaki iki nokta ve hemen altındaki nokta ile temsil edilir.

Braille alfabesi tarihçesi

Braille alfabe ismini, adını Louis Braille’den almaktadır. Louis Braille, Fransız bir öğretmendi ve kendi yaşamında görme kaybı yaşadı. Alfabeyi keşfeden kişi Louis Braille’nin kendisinin de görme engelli olması bu icadı mümkün kılan en önemli özellikti.

Louis Braille daha 4 yaşında iken babasının atölyesinde meydana gelen bir kaza sonucunda sol gözünü kaybetmiş ve zamanla diğer gözüne de yayılan iltihap yüzünden sağ gözünü de kısa sürede kaybetmesi Braille’nin hayatını da zorlaştırmıştı. Sonrasında bu şekilde hayata tutunmayı sağlayan Braille, 7 yaşındayken Jacques Palluy adında bir eğitimciden almış olduğu eğitimle işitsel yeteneklerini geliştirmiştir.

Braille, görsel olmayan dünyada okuma ve yazma yapma ihtiyacından hareketle bir alfabeye ihtiyacı olduğunu fark etti. Bu nedenle, 1824 yılında 15 yaşındayken, dokunarak okunan bir alfabeye dayanan Braille alfabesini icat etti.

Braille alfabesi harfleri

Görme engelli alfabesi sembolleri, braille hücreleri içerisinde üç nokta içeren iki paralel sıra düzeninde kabartılmış altı noktadan oluşur. Noktaların yerleri 1-6 arası sayı ile tanımlanır. Hücre, alfabenin bir harfini temsil eder.

braille alfabesi
Görme engelli alfabesi harfleri

Braille alfabesi rakamları

Görme engelli alfabesi rakamları alt kısımda yer alan şekildeki gibidir;

braille rakamlar
Görme engelli alfabesi rakamlar

Braille alfabesi noktalama işaretleri

Görme engelli alfabesi noktalama işaretleri alt kısımda yer alan şekildeki gibidir;

braille noktalama
Görme engelli alfabesi noktalama işaretleri
Braille Alfabesi Çeviri Robotu

Braille alfabesi nasıl yapılır?

Braille alfabesinin hazırlanması aslında oldukça kolaydır. Bu alfabe sayesinde okuma konusunda istediğiniz gibi metinler hazırlayabilir ve okuma yapabilirsiniz. Görme engelli alfabesi ile yazı yazmak isteyen kişilerin edinmeleri gereken en önemli şey, bir kalem ya da bir çividir.

Kalem ya da çivi yardımı ile kâğıt veya karton zemin üzerine kabartmalı bir şekilde sütunlara metinleri oturtmaktır. Ancak görme engelli alfabesinden tam bir verim alınmak isteniyorsa bu alfabe ile hazırlanacak olan okuma materyallerinin Braille Alfabesi Tableti olarak bilinen plastikten ya da metalden yapılan boş zeminin kullanılması daha verimli bir sonuç elde edilmesini sağlar.

Şablona benzeyen bu tablet sayesinde okuma işlemleri oldukça kolay bir hale gelecektir.

Braille alfabesi nasıl yazılır?

Görme engelli alfabesi yazımı, harflerin ve noktalama işaretlerinin bir dikdörtgen üzerinde yer alan iki sütun üzerindeki noktaların yukarıdan aşağıya doğru kabartılmış şekilde yazılması ile oluşmaktadır. 6 noktadan oluşan kombinasyonlarda her sütunda yer alan bir noktanın ya da birkaç noktanın dolu veya işaretli olması sayesinde okuma gerçekleştirilir.

Bu sayede 26 farklı kombinasyona sahip olan alfabenin 64 tane farklı kombinasyonu bulunabilmektedir. Bu sebepten dolayı Görme engelli alfabesi ile sadece yazı değil aynı zamanda noktalama işaretleri dahi kolaylıkla gösterilebilir.

Oldukça basit ve temel bir mantığa sahip olan bu alfabe sayesinde pek çok görme engelli kişi rahatlıkla okuyabilmekte ve kendi işlerinin pek çoğunu bu sayede halledebilmektedirler.

Braille alfabesi ne zaman icat edildi?

Louis Braille, 1824 yılında Braille alfabesini icat etti.

Görme engelli alfabesi sadece harfleri mi temsil eder?

Hayır, görme engelli alfabesi aynı zamanda sayılar, noktalama işaretleri ve diğer özel karakterler için de kullanılır.

Görme engelli alfabesi öğrenmek zor mu?

Hayır, Görme engelli alfabesi öğrenmek diğer dilleri öğrenmek kadar zor değildir. Temel birkaç harfi öğrendikten sonra, alfabeyi öğrenmek daha kolay olacaktır.

Görme engelli alfabesi öğrenmek için neler yapabilirim?

Görme engelli alfabesi kurslarına katılabilir, kendiniz öğrenebilir veya online kaynaklar kullanabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hissedilebilir Yüzey Nedir, Yürüme Yüzey İşaretleri

Sonuç olarak;

Görme engelli alfabesi, dünya çapında kabul edilmiş bir alfabedir. Bu alfabeyi öğrenmek, görme engelli bireylerin okuma ve yazma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Braille alfabesi sayesinde okula gidebilen ve eğitim hayatına devam eden pek çok kişi bulunmaktadır. Onun yanı sıra hayatın içinde yer alan pek çok davranışı görmeseler dahi kişilerin Görme engelli alfabesi ile yapabilmesi mümkündür.

Son zamanlarda pek çok engelli vatandaşlarımızın sorunlarına eğilme ve toplumda onların da bir yeri olduğunu fark ettirmek adına yapılan pek çok etkinlik ve kampanya engelli vatandaşlarımıza olan hassasiyeti ve duyarlılığı daha da arttırmış, onların da pek çok aktiviteyi başka birinin yardımı olmadan yapabilmelerine olanak sağlamıştır.

Bugün bu sayede pek çok kamu alanlarında ve kafelerde bu alfabe kullanılmakta olup engelli kişilere kolaylıklar sunulmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili